Kıbrıs

Yeni hız kameralarına dikkat!

Trafikte yol güvenliğini sağlamak amacıyla Hamitköy-Haspolat anayoluna kurulacak yeni hız tespit kamera sistemi “point-to-point”in kurulumunun bu ay tamamlanacağı açıklandı.

Hız Tespit Kameraları Projesi kapsamında pilot uygulamasına geçilecek bu sistemde, belirlenen güzergahın başlangıç ve çıkışına yerleştirilen kameralarla araçların resimleri çekilecek ve araçların söz konusu yolda yaptığı sürat belirlenecek.
Pilot uygulama için seçilen Hamitköy-Haspolat yolunda geçen yıl, ölümlü kazalar ve aşırı hızdan dolayı refüjü geçip karşı şeride girme şeklinde ciddi kazalar meydana gelmişti.

Montaj çalışmaları başladı

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Hamitköy-Haspolat bölünmüş yolu boyunca, her iki istikamette olacak şekilde hız kontrolü yapabilecek özellikte “point-to-point” kamera sistemlerinin montaj çalışmalarına başlandı.
Kurulum çalışmalarının bu ay içerisinde tamamlanması hedeflenen “point-to-point” kamera sistemi projesiyle ülkede ciddi trafik kaza nedenleri arasında birinci sırada olan trafik hızını ve trafik hızından dolayı oluşan kazaları azaltmanın amaçlandığı belirtildi.

“Araçların resimleri çekilecek”

Açıklama, şöyle devam etti:
“Bu amaç dikkate alınarak 100 km/saat hız tahdidi olan bölünmüş karayollarındaki yol kesimlerine point-to-point dijital hız tespit radar sistemlerinin kurulumu öngörülmüştür. Pilot uygulama için seçilmiş olan Hamitköy-Haspolat yol kesiminde geçtiğimiz yıl da ölümlü kazalar ve aşırı hızdan dolayı refüjü geçip karşı şeride girme şeklinde ciddi kazalar meydana gelmiştir. Yeni kamera sistemi devreye girdiği zaman yolun giriş ve çıkışında araçların resimleri çekilecek ve araçların söz konusu yolda yaptığı sürat belirlenecektir.”

Bölünmüş yollarda sürat hadleri otomobiller için saatte 100 km; minibüs, otobüs ve kamyonlar için saatte 75 km ve tehlikeli madde ve özel yük taşıyan araçlar için saatte 65 km’dir.

Aydınköy’deki kamera bugün devreye giriyor

Hız Tespit Kameraları Projesi kapsamında Güzelyurt bölgesinde Aydınköy’de kurulan hız tespit kamerası ise bugün devreye giriyor.

Yarından itibaren hız ihlali yapan araçlarıyla ilgili veri aktarımına başlanacak.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı