Kıbrıs

Gözler hükümet ve belediyede

ÇAVUŞOĞLU: YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ NEYSE YAPACAĞIZ… Lefkoşa Belediye Başkanı’nın ana muhalefet partisi CTP’den olması, iktidarla belediye yönetiminin ilişkilerini gündeme getirdi. Gözler yeni başkan Kadri Fellahoğlu, sendika ve hükümet üçgenine çevrildi. Muhalefet, “UBP, belediyeyi çalıştırmaz” endişesi yaşarken, bakan Çavuşoğlu, “Üstümüze düşen neyse yapacağız. Maksatlı konuşmasınlar” dedi

NUMAN: ÖNCE KADRİ BEY’İN FORMÜLÜNÜ GÖRELİM… Eski belediyecilerden Girne Milletvekili Necdet Numan da, koşullu yardıma hazır oldukları mesajını vererek, “Kadri Bey zaten adayken formül benim cebimde diyordu. Çıkarsın formülünü de görelim. Sendikayı ikna etsin biz de destekleyelim” diye konuştu

Gizem ÖZGEÇ-Lefkoşa’ya yeni başkan seçildi ancak bundan sonraki süreç için herkesin kafasında soru işaretleri ve endişeler var. Uzun bir süre kaosun sürdüğü, çalışanın aylardır maaşını alamadığı Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ve başkentin düze çıkması için, siyasiler de halk da “birlik olun” çağrısı yapıyor.
Havadis’e konuşan milletvekilleri, LTB yeni başkanı Kadri Fellahoğlu’na başarılar dilerken, ağız birliği yaparak, “iş birliği”ne işaret ediyor. Ancak muhalif vekillerin, iktidar partisi UBP’nin, Lefkoşa Belediyesi’ni ve yeni başkan Kadri Fellahoğlu’nu çalıştırmayacağına dair ciddi endişelere sahip.
CTP’li vekiller Mustafa Yektaoğlu ve Sibel Siber, Lefkoşa için iş birliği çağrısını yinelerken, UBP Girne Milletvekili Necdet Numan, belediye eylemlerinde yaşananları anımsattı, “Bu pisliği yaratanlar şimdi nasıl temizleyecekler merak ediyorum” dedi ve Kadri Fellahoğlu’nun yapacaklarını gördükten sonra kendisine yardımcı olabileceklerini belirtti.
TDP’li vekiller Mehmet Çakıcı ve Hüseyin Angolemli’nin ise UBP’nin belediyeyi çalıştırmamak için formüller üreteceğinden yana şüpheleri var.

Çavuşoğlu: Maksatlı konuşuyorlar…
Üstümüze düşen neyse yapacağız

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, muhalefetin endişeleri ile ilgili Havadis’e konuştu ve öncelikle seçime katılan adaylara demokrasi adına teşekkür ettiğini söyledi. Kadri Fellahoğlu’na da başarılar dileyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
“Bizim hükümet olarak Lefkoşa Belediyesi’ne engel olacağımıza dair ortaya atılan iddialar tamamen uydurma ve maksatlıdır. Bizler diğer belediyelere olduğu gibi, Lefkoşa Belediyesi üzerinde de yükümlülüğümüz neyse yerine getirmeye hazırız. Ancak belediyenin özerkliği düşünüldüğünde ve LTB’deki kaos ortamının da seçimlerle ortadan kalktığı bir gerçek olduğuna göre bundan sonra seçilen belediye meclis üyeleri ve başkanı, Lefkoşa halkının beklentilerini ve ihtiyaçlarını yerine getirmek için çaba sarf edecektir. Bu konularda bizim üzerimize düşen bir şey varsa biz de yerine getireceğiz. Durum böyleyken muhaliflerin seçimin hemen akabinde hükümetten şüphe uyandırmaya yönelik tavırlar içine girmesi anlaşılır bir durum değildir.”

Numan: Kadri Bey cebindeki formülü çıkarsın da görelim
UBP Girne Milletvekili Necdet Numan, Başbakan Küçük’ün belediyelere yardım edileceğini açıkladığını ancak sendika noktasında kafalarında soru işaretleri olduğunu söyledi. “Ancak hissediyoruz ve gözlemliyoruz ki daha önce LTB’de hak iddia edenler ve haklarını kötüye kullananlar, sendika, meclis üyeleri, mevcut başkanın çalışmasına takoz koyabilir” diyen Numan, aynen bu şekilde devam edecek bir yapıya da hükümetin katkı koyamayacağını belirtti. Numan, “Lefkoşa ve Lefkoşalıya, hepimiz el birliği ile üstümüze düşeni yapacağız. Yine aynı politik oyunlar oynanacaksa, bunda yokuz. Çöpleri dökenler şimdi Lefkoşa’yı nasıl temizleyecekler bunu sorarım. Bu olay nereden torpilliydi herkes biliyor. Şimdi temizlesinler bakalım. Başkan olarak Kadri Bey’e Lefkoşa halkı güvendi. Kadri Bey zaten adayken formül benim cebimde diyordu. Çıkarsın formülünü de görelim. Sendikayı ikna etsin biz de destekleyelim. Bunu yapsınlar biz de UBP vekilleri olarak sokağa temizliğe çıkalım.”

Töre: Hükümet gerekli iş birliğini yapacaktır
UBP Lefkoşa Milletvekili, eski bakan Zorlu Töre, konuyla ilgili henüz partilerinde bir değerlendirme yapılmadığını, grup toplantısının ardından daha net bir değerlendirme yapabileceğini söyledi. Kadri Fellahoğlu’nu “çalışkan bir arkadaş” olarak niteleyen Töre, hükümetin yerel hizmetlere bakış açısında parti ayrımı olmasının söz konusu olamayacağını vurguladı. Ancak LTB’de ayrı bir durum olduğunun da altını çizen Töre, “Ciddi idari sıkıntılar, çevre kirliliği ve biriken sorunlar var. Bunları hükümet iş birliği yaparak mutlaka çözecek ve gerekli hizmet verilecektir” dedi. .

 

 

 

Siber: Art niyet olursa ülke kaybeder
CTP Lefkoşa Milletvekili Dr. Sibel Siber, başkentte demokratik bir seçim süreci yaşandığını, bu olgunluğun bundan sonraki zaman dilimine de yansıması gerektiğini söyledi. Siber, Kadri Fellahoğlu’nun siyasi rozeti bir kanara koyarak Lefkoşa’yı kucakladığını söylediğini anımsattı ve şunları söyledi:
“Lefkoşa’da yaşayan herkesin Lefkoşa’ya sahip çıkması gerekiyor. Belediye, çalışan, sendika ve halkla birlikte Lefkoşa kurtulur. Defalarca söylediğim gibi Lefkoşa bir hastalık kaynağı haline gelebilir. Önümüzde daha da sıcaklar var. Sıcaklarda bakteriler daha rahat ürer. Bekletilen her çöp hepimiz için tehdit. Hükümetin de en önemli acil görevlerinden biri Lefkoşa’ya sahip çıkmak. Lefkoşa LTB’nin değil. Yerel yönetim, hükümet, devlet ve halkla birlikte ancak sağlıklı kent olur. Halk duyarlı olacak, belediye görevini yapacak ve hükümet üstüne düşeni yerine getirecek. Art niyet ön plana çıkarsa hepimiz kaybederiz. Lefkoşa kaybeder, halk kaybeder, ülke kaybeder.”

 

 

 

 

 

Yektaoğlu: Hep beraber olmak şart
CTP Lefkoşa Milletvekili, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, yeni seçilen insanlara hangi partiden olursa olsun, engel çıkmaya çalışıldığı zaman bunun aslında halka karşı bir hareket olduğunu belirtti. Esas önemli unsurun Lefkoşa’daki sorunların bir an önce çözülmesi olduğunun altını çizen Yektaoğlu, “Normalleşme için hep beraber, hükümet, muhalefet olarak katkı koymak gerekir. Hedef kitle halktır. Lefkoşa’nın sahibi de halktır. Hizmet verilmesi gereken de halktır. Herhangi bir şekilde engelleme veya konunun partisel düzeye indirilip, şahsı veya partisini yıpratma politikası rağbet görmez. Ben bu aşamada halka zarar verileceğine inanmıyorum” şeklinde konuştu.
LTB’de örgütlü sendika başkanının demeçlerine de dikkat çeken Yektaoğlu, şunları ifade etti:
“Bir ay yapılanma için yeni seçilenlere zaman tanıyacaklarını söyledi. Sendika yeni seçilenlerle iyi diyalog kurarak, sendika üyeleri de hep beraber belediyeyi ve Lefkoşa’yı tekrar kurtarmak için ellerini taşın altına koymalıdır. Eğer biz insanlar, havayı, denizi, toprağı kirletirsek, hava, deniz, toprak cezalandırır. Politikayı da kirletirsek halk bizi cezalandırır. Kirleterek değil, temizleyerek ilerlemeliyiz.”

 

 

 

Çakıcı: Hükümetin iş birliği yapmayacağını tahmin ediyoruz
TDP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, belediyenin iş birliği içinde aydınlığa kavuşması gerekliliğinin önemine vurgu yaptı ve “Her türlü özveriyi yapmaya hazırız” dedi. Seçim dönemi ortaya konan projelerini de paylaşmaya da hazır olduklarını vurgulayan Çakıcı, “Yeter ki Lefkoşa düze çıksın. Hükümetin iş birliği olmayacağını tahmin diyoruz. Bizim yaklaşımımız, Lefkoşalının menfaatinin hangi noktada olacağıdır. Hem yönetsel anlamda hem de ekonomik anlamda borçların yeniden yapılandırılması lazım. Biz iş birliği içinde olacağız, elbette beğenmediğimiz noktalarda muhalefet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Angolemli: Ciddi endişelerim var

TDP Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, belediyelere yardım konusunda yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda olduğunu hatırlattı ve bu yasa tasarısının seçimden önce hazırlandığını söyledi. Amacı belediyelere yardım olan bu yasa tasarsının Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçimini muhalefetin kazanması nedeniyle dün geri çekildiğini ifade eden Angolemli, şöyle konuştu:
“Herhalde yasayı tekrar düzenleyecekler veya gündeme getirmeyecekler. Ya da kendi çıkarlarına göre yapacaklar. Ciddi kuşkularım var. Muhalefet seçimi aldığı için hükümet gerekli ilgiliyi göstermeyecek diye endişe içindeyim. Ben yeni seçilen arkadaşı kutluyorum, bu arkadaşımızın böyle zorluklarla karşılaşacağını herkes biliyor. Başkana her yönden hepimizin yardımcı olması gerekmektedir. Hiç olmazsa muhalefet bu bilinçle hareket etmeli, el birliği çabası ortaya koymalıdır.”

 

 

 

 

Fellahoğlu: Hükümetle sorun yaşayacağıma inanmıyorum

Lefkoşa halkının yeni başkan olarak seçtiği Kadri Fellahoğlu, dün Cumhuriyet Meclisi’ndeki odasını toparladı. Önce Meclis Başkanı Hasan Bozer daha sonra ise başkan yardımcısı Mustafa Yektaoğlu ile görüşen Fellahoğllu, LTB’de resmen görev başı yapmadan önce, son hazırlıklarını yapıyor.
Havadis’e konuşan Fellahoğlu, yoğun bir tempo içine girdiklerini söyledi ve hükümetle aralarında herhangi bir sorun yaşayacaklarına inanmadığını söyledi. Fellahoğlu, Lefkoşa için herkesin el birliği yapması gerektiğini belirterek, resmen göreve başlar başlamaz ilk işlerinden birinin de İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu ziyaret etmek olacağını kaydetti.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı