KıbrısManşet

Yeni görevlendirme, görüşme, hükümet programı, güven oylaması…Başbakan Sucuoğlu, Maliye Bakanı Atun’u görevden almak istedi. Cumhurbaşkanı Tatar direndi, Başbakan “ya imzala yada da hükümetin istifasını kabul et” teklifinde bulundu
MAZERET HUKUK: Cumhurbaşkanı Tatar: Hukukçularla istişare sonucunda istifanın tek taraflı olduğu ve Cumhurbaşkanı olarak bunu uygulama durumunda olduğum sonucuna vardım… Bir an önce yeni hükümetin göreve gelmesi temenni ediyoruz. Görevlendirme sürecini bugün başlatacağımANAYASAL SÜREÇ:  Tatar’ın  “yeni kabine kurulmasına imkan vermek için” diyerek hükümetin istifasını onaylaması, yeni hükümetin kurulması için zorunlu Anayasal süreçler nedeniyle krizlerle boğuşan ülkede zaman kaybına neden oldu. Yeni görevlendirme, görüşme, hükümet programı, güven oylaması…

YALNIZ ATUN DEĞİL: Başbakan Sucuoğlu, hükümetinin istifasının kabulünün ardından UBP Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada yeni kabineye ilişkin mesajlar verdi. “Yeni hükümette bazı isimlerin değişecek” diyen Sucuoğlu, yeni kabinede Atun’un yanında başka değişikliklerin de olacağını ima etti

HIZLI SÜREÇ:  Başbakan Sucuoğlu: Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanının elini kolaylaştırmak için verdik. Hızlı bir şekilde görevlendirme yapılacaktır. Cumhurbaşkanı önümüzün daha hızlı açılacağını düşündüğü için bunu uygun buldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün saat 15.30’da Başbakan Faiz Sucuoğlu ile görüşerek hükümetin istifasını kabul ettiğini bildirdi.

Başbakan Sucuoğlu ile görüşmesinin ardından Türk Ajansı Kıbıs’a (TAK) açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan’ın Salı günü öğle saatlerinde kendisini ziyaret ederek Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden alma talebini ilettiğini kaydetti.

Başbakan Sucuoğlu’ndan akşam saatlerine kadar değerlendirme yapmak ve istişarelerde bulunmak için zaman istediğini, Başbakan’ın da bunu kabul ederek ayrıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar,  Sucuoğlu’nun öğleden sonra yeniden kendisini ziyaret ederek bu kez hükümetin istifasını sunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Hukukçularla istişare sonucunda istifanın tek taraflı olduğu ve Cumhurbaşkanı olarak bunu uygulama durumunda olduğum sonucuna vardım” dedi.

Başbakan Faiz Sucuoğlu ile saat 15.30’da görüştüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, hükümetin istifasını kabul ettiğini Başbakan’a  ilettiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Anayasanın 106. maddesi gereğince Sucuoğlu’ndan yeni hükümet kurulana kadar başbakan ve bakanların görevlerine devam etmesini istediğini de söyledi.

 

“Bir an önce yeni hükümetin göreve gelmesi temenni ediyoruz” diyen Tatar, “ülkede ekonomik kriz var.  Türkiye ile imzalanan protokolün bir an önce istişarelerle uygulamaya konulması önemlidir. Bu görüşlerimi Başbakan Sucuoğlu ile de paylaştım” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, yeni hükümetin kurulmasına ilişkin görevlendirme sürecini bugün başlatacağını da belirtti.

 

 

“Cumhurbaşkanı böyle uygun gördü”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin ardından Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Genel Merkezi önünde basına bir açıklama yaptı.

Sucuoğlu, yeni hükümetin hızlı bir şekilde kurulmasını gerektiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Tatar ile uzun ve genel bir görüşme yaptıklarını aktardı.

Görevlendirmenin bir iki gün içerisinde verileceğini de söyleyen Sucuoğlu, yeni hükümette bazı isimlerin değişeceğini söyledi.

Sucuoğlu, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanının elini kolaylatırmak için verdiklerini belirterek, “Hızlı bir şekilde görevlendirme yapılacaktır. Cumhurbaşkanı önümüzün daha hızlı açılacağını düşündüğü için bunu uygun buldu” dedi.

Sucuoğlu, hükümeti kurma görevinin Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne (CTP) verilebileceğini de söyleyerek, Cumhurbaşkanı Tatar’ın hükümetin istifasını kabul etmeyi uygun gördüğünü de aktardı.

 

 

 “Ankara’yı bu işlerin içine karıştırmasınlar ayıp yazık”

Bu arada Başbakan Faiz Sucuoğlu, bazı kesimlerin KKTC’nin iç işlerine sürekli Ankara’nın karıştığı iddiasında bulunduğunu belirterek, “ayıp yazık” ifadelerini kullandı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabulü öncesinde UBP Genel Merkezi’nden çıkarken basına yaptığı kısa açıklamada, “Kimse Ankara’yı bu işlerin içine karıştırmasın, ayıp yazık olamaz böyle bir şey” dedi.  Sucuoğlu, bu konuların KKTC’nin iç işleri olduğunu ve zaten Türkiye’nin hiç bir zaman karışmadığını ifade etti, ancak bazı kesimlerin zorla Ankara’yı bu işlerin içine karıştırmaya çalıştığını söyledi.

 

Kabine 21 Şubatta onaylanmıştı

Cumhurbaşkanı Tatar, 23 Ocak’ta yapılan erken genel seçimlerin ardından 38. hükümeti kurma görevini 8 Şubat’ta Sucuoğlu’na vermişti.

Tatar, Sucuoğlu’nun hazırladığı kabine listesini 21 Şubat’ta onaylamıştı.

Buna göre, KKTC’de Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) oluşan koalisyon hükümeti kurulmuştu.

Başa dön tuşu