Köşe Yazarları

YDÜ tamam gibi, Koop da öne geçtiTelsim Basketbol Büyük Erkekler Ligi play-off yarı final mücadeleleri perşembe akşamı oynanırken, sporseverler çok ama çok uzun zevkli bir gece geçirdiler.
Gecenin ilk karşılaşmasında kupada Yakın Doğu’yu farklı yenen MAGEM bu kez rakibine yaklaşamadı. Yakın Doğu’da Gökmen Öder dersine iyi çalışarak maça çıktı. Rakibinin de oyun tutturmasını fırsat bilen Yakın Doğu zor geçecek bir maçı kolay kazanarak geceyi noktaladı ve final için kapıyı araladı.
MAGEM’de hem yerli hem de yabancılar bekleneni sahaya yansıtamamasının faturasını ağır ödediler.
Bu seri bu saatten sonra dönmesi “imkansız”.  Yani bana göre ilk finalist Yakın Doğu eğer büyük hatalar yapmazsa.
Gelelim play-off’un en zor maçlarının oynanacağı Koopspor-Mapfree karşılaşmasına. Bu olmaya da başladı. Koopspor maçın ilk yarısında rakibinin etkisiz hücum ve savunması karşısında 24 sayı ile soyunma odasına giderken, Mapfree ilk yarıda sahada yoktu. İkinci yarıda işler değişti. Filip ile Raduloviç’in etkili oyunlarına ne yazık ki yerliler katılamadı. Mapfree son 55 saniyeye farkı 2’ye düşürmesine rağmen son bölümde yanlışlar yaparak maçı kaybetti. Mapfree’de maç içinde sakatlanan Miraç ve Tasiç’in yokluğu hissedildi. Bu seride Mapfree dengeyi sağlamak istiyorsa daha iyi hücum ve savunmanın yanında Orhun Mevlit’in yerli isimlerini de devreye sokması gerekiyor.
Koopspor, Federasyon Kupası’nı kazanmanın havası ile girdiği bu seride maça rüzgar gibi girdi ve bir anda farkı da açarak devreyi tamamladı. Ancak ikinci yarıda işler iyi gitmedi. Koopspor’da iki uzunlu oyun bana göre tüm takımların korkulu rüyası. Bir de buna Burhan gibi iyi yükselen bir oyuncu da gelince sahada üç uzunla mücadele verirsiniz. Ancak sıkıntı bu üçlüye topu içeriye aktaracak oyun kurucuda. Koop’ta bu iş Davis’in ama o da zaman zaman yabancı kontenjanına takılınca sahada işler iyi gitmeyebiliyor. Bir de Kemal olayı sezon başından beridir Koop’un en büyük sorunu bana göre. Kemal’in basketbolu tartışılmaz ama son aylardaki agresifliği hem kendine hem de takıma zarar veriyor. Bunu da geçen akşam gördük. Koop için bana göre sakin bir Kemal daha çok iş yapar. Fehmi ve İrfan oyunda olduklarında takıma katkıları mükemmel. Vedat da sezon içindeki verimini devam ettiriyor. Zaten Koop’un da farkı yerlilerinde. Ancak Emrah Güven bana göre Erdal ve Nevzat’ı da kazanmalıdır. Bu iki yıldız kaybedilmemeli.Başa dön tuşu