KıbrısManşet

Yavru PARALEL


15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de kamu görevlilerini de kapsayan geniş çaplı operasyon devam ederken, geçmişte KKTC’de görev yapan komutanların da “darbeci” suçlamasıyla gözaltına alınması KKTC’de de benzer bir operasyon hazırlığının başlamasına neden oldu

SİVİL SAVUNMA ESKİ BAŞKANLARI TUTUKLU: Türkiye’de darbe girişimi sonrasında süren geniş çaplı göz altı ve tutuklama operasyonları KKTC’ye de sıçradı. 2012-2014 döneminde Sivil Savunma Başkanlığı yapan Fırat Alakuş ile 2014-2016 döneminde ayni görevi yürüten Fatih Yarımbaş dün Ankara’da tutuklandı

OPERASYON GENİŞLİYOR: darbe girişimi ardından Türkiye’de görevden alınma ve istifaya davet operasyonları dün de devam etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nda 15 bin 200 kamu görevlisi görevden alındı, bin 500 dekanın ise istifası istendi. Bunun yanı sıra RTÜK, FETÖ Terör Örgütü’ne yakın kanalları kapattıKKTC’YE DE SIÇRADI: Türkiye’de özellikle askeri personel ve komutanlara yönelik devam eden tutuklama operasyonlarının KKTC’ye de sıçradığı ifade edildi. Genelkurmay’ın KKTC’ye heyet göndererek buradaki komutanlarla ilgili soruşturma başlatabileceği kaydedildi

FETULLAH KİTAPLARI YAKILDI: Darbe girişimiyle ilgili operasyonların KKTC’ye sıçrayacağı tartışmalarının yapıldığı sırada Mehmetçik çöplüğünde Fetullah Gülen’in yazdığı yüzlerce kitap ve bilgisayar bellekleri yakılmak istendi. Yangın çıkması sonucu duruma müdahale eden Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, polisi haberdar etti. Hem polis hem de asker olayı soruşturuyor

15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin etkileri Türkiye’de devam ediyor. AK Parti hükümeti yaşanan darbe nedeniyle kamu görevlilerinin çeşitli mevkilerde görevden alınması, askeri personelin de gözaltına alınma süreçleri devam ediyor.

 Dün gün boyu Türkiye’de bir çok askeri personel tutuklandı, bu tutuklamaların yanı sıra kamu görevinde bulunan binlerce personel de görevlerinden alındı.

Öte yandan Türkiye’de bu gelişmeler yaşanırken darbe girişiminin etkileri ülkemizde de hissedilmeye başlandı.

İddialara göre Genelkurmay Başkanlığı’nın KKTC’de bulunan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda da tutuklamalar yapacağı ve bu nedenle de ülkeye Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir heyetin geldiği yönünde.

Bir diğer iddiaya göre ise Türkiye’nin yanı sıra ülkemizde bulunan tümenlerde de tüm izinlerin iptal edildiği ve tüm personelin kışlalara çağırıldığı kaydedildi.

 

Sivil Savunma eski başkanları da tutuklu

Fatih Yarımbaş
Fatih Yarımbaş

Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karıştıkları gerekçesiyle KKTC Sivil Savunma Eski ve yeni başkanın tutuklandığı öğrenildi.

KKTC’de Sivil Savunma Teşkilat Başkanı olarak görev yapmış olan iki subay, Ankara’da darbe girişimi nedeniyle gözaltına alındı.

2012-2014 yılları arasında Sivil Savunma Teşkilat Bakanı olarak görev yapan Fırat Alakuş, Ankara Genel Kurmay Başkanlığı’nda tutuklananlar arasında olduğu öğrenildi.

Aynı şekilde 2014-2016 yılları arasında Sivil Savunma Teşkilat Başkanı olarak görev yapan ve görevini geçtiğimiz günlerde Erdoğan Çelebi’ye devredip Ankara’ya dönen Fatih Yarımbaş Ankara’daki evinde gözaltına alındığı öğrenildi. Böylelikle KKTC’de görev yapan ve darbe nedeniyle tutuklanan subay sayısı 4’e yükseldi.

 

PGM’de olağanüstü toplantı

Lefkoşa’da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili Lefkoşa Polis Genel Müdürlüğü’nün dün olağan üstü toplandığı ifade edildi. KKTC Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplantı gündeminin 15 Temmuz’da Türkiye’de gerçekleştirmeye çalışılan ancak başarılı yaşanan darbe girişimi sonrasında yaşanabilecek olaylara ilişkin olduğu belirtilirken, FETÖ operasyonları için de yol haritasının hazırlanmaya çalışıldığı ifade edildi.

 

YÖK bin 577 dekanın istifasını istedi

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ülke genelinde bin 577 dekanın istifasını istedi.

YÖK’ün istifasını istediği dekanların bin 176’sı devlet üniversitelerinde, 401’i ise vakıf üniversitelerinde çalışıyor.

RTÜK’ten kanal kapatma kararı

RTÜK, darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı, ilişkili ve destek içinde olduğu tespit edilen tüm radyo ve televizyon kuruluşlarının bütün yayın hak ve lisanslarını oybirliğiyle iptal etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda 15 bin 200 personel açığa alındı

Darbe girişimi sonrası kamudaki görevden almalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nda da geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 15 bin 200 kamu personeli açığa alındı.

Konuyla ilgili bakanlık açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

MİT’te 100 personel görevden alındı

MİT’te pasif görevde bulunan 100 personelin görevden alındığı açıklandı.

Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) haklarındaki teftiş dolayısıyla pasif görevde bulunan 100 kişi görevden alındı.

İstihbarat kaynaklarından alınan bilgiye göre, MİT’te haklarındaki teftiş nedeniyle pasif görevde bulunan ve istihbari bilgiye erişimi olmayan 100 kişi açığa alındı.

 

118 general ve amiral gözaltında

Darbe girişimi sonrası Türkiye genelinde başlatılan soruşturmalar kapsamında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 118 general ve amiral gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 85’i tutuklanırken Merzifon 5. Anajet Üs Komutanı Tuğgeneral Cengiz Karacabey serbest bırakıldı. Gelibolu 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gözaltı sonrası görüntüleri ortaya çıkan Öztürk adliyeye götürüldü. Adliyedeki sorgusunun ardından Öztürk ve beraberindeki 26 amiral ve general tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Darbe sonrası yapılan operasyonların ardından 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti Malatya Adliyesi’ne sevkedildi. Orgeneral Huduti işlemlerin ardından tutuklandı.

Orgeneral Adem Huduti ile birlikte 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun da adliyeye götürüldü. Avni Angun da sorgusunun ardından tutuklandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Balıkesir’de bulunan 9. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İshak Dayıoğlu, gözaltına alınarak Balıkesir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Sorgusunun ardından adliyeye götürülen Tuğgeneral Dayıoğlu, tutuklandı.

http://resimler.havadiskibris.com/karpaz-da-paralel-kaygisi/Başa dön tuşu