Seyahat

Yasaklar adası Singapur


Birçok Kıbrıslı Türk’ün tatil destinasyonunda bulunan Asya ülkesi Singapur’da çok dikkati olmanız gerekiyor:

Bu haftaki yazı dizimde yine bir Asya ülkesindeyiz. Bir ada ülkesi olan bu yer Singapur olarak bilinen ve Malay yarımadasının güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Ülke, kuzeyde Malezya güneyde ise Endonezya ile komşu olup Singapur Cumhuriyeti ‘nin başkenti ve tek şehridir. Şehrin adı Sanskritçede aslan anlamına gelen ‘sinha’ ve şehir anlamına gelen ‘pura’ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Kısaca Singapur ‘Aslan Şehir’ demektir.

Adanın tarihi 11.ci yüzyıla dayanmaktadır. 19.cu yüzyılda İngiliz sömürgesi olarak Hindistan ve Çin’in ticaret merkezi daha sonraları ise Güney Asya’nın antrepo merkezi durumuna gelir. 1895 yılında Malaya Federasyonu kurulunca Malezya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eder. Singapur II. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilmesinin ardından bir süre İngiliz Kolonisi olmuşsa da 1965 yılında tamamen bağımsızlığını kazanır. Ada nüfusu 5 milyon civarında olup ada genelinde Çinli, Malay ve Hintliler yaşamaktadır. Adanın resmi dili İngilizcedir. Ancak şive bildiğimiz İngilizceden biraz farklıdır. Çin İngilizcesini andıran ‘Singaporean English’ konuşulmaktadır.

Singapur’un başlıca endüstrisi gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri ve elektronik aletlerdir. Turizm ve balıkçılık da ülkenin en büyük gelir kaynağını oluşturmaktadır. Para birimi Singapur doları olup kısaca SGD olarak bilinir. 1SGD=4.33TL’dir.

Nasıl gidilir

Singapur’a gitmek için Ercan havalimanı üzerinden İstanbul’a uçtuğunuz zaman ya aktarmasız veya Dubai, Bahreyn gibi şehirlerde aktarma yaparak uçuşunuzu yaparsınız. İstanbul çıkışlı aktarmasız yapılan uçuşlar Singapur Hava Yolları tarafından yapılmakta olup uçuş süresi 11 saat sürmektedir. Dönemine göre değişiklik gösteren bilet fiyatları ise €650 – €1200 arasında değişmektedir. Bir başka alternatifiniz ise Larnaka Havalimanından yine aktarmalı olarak €630 – €930 arasında değişen bilet fiyatlarından yararlanarak uçabilirsiniz. Bizler uçuşumuzu şubat ayında Ercan çıkışlı İstanbul üzerinden aktarmasız olarak Singapur Hava Yolları ile yapmıştık. Singapur Changai Havalimanı ülkenin doğusunda bulunan Changi bölgesindedir. SIN olarak bilinen havalimanı dünyanın en büyük ve en gelişmiş havalimanı olarak biliniyor. Sakın şaşırmayın neden mi? Çünkü Havaalanı içinde 40 metre yükseklikten akan şelale görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Burası öyle bir yerdir ki herkes en az 1 kez durup fotoğraf çekmektedir. Bizler de bu müthiş manzara karşısında fotoğraflarımızı çekip yolumuza öyle devam ettik. Singapur havalimanı inşa edilirken 136.000 m2 alana yapılmıştır.  Havaalanı içerisinde 300’den fazla mağaza, 11 tane sinema salonu, restoranlar, kafeler ve botanik bahçeler vardır. Singapur Changai Havalimanına 80 saniyede bir uçak inip / kalkmaktadır. Havalimanı 4 terminal ve 10 kattan ibaret olup alan genelinde 32.000 kişi çalışmaktadır. Terminaller arası bağlantı ise shuttle bus veya sky train ile yapılır.

Havalimanından çıkmadan aldığımız el broşürlerinde ve havalimanı içerisindeki panolarda da ülke genelinde nelerin yasak olduğu net bir şekilde anlatılmakta ve turistler bu konuda bilgilendirilmekteydi. Nitekim şehir içinde gezerken bunların önemini daha da iyi anlıyorsunuz (www.skyscanner.net)

Şehir içi ulaşım

Şehir içi yollar çok önceden yapıldığı için geniş ve çok ince detaya kadar düşünülmüş. Toplu ulaşım olarak metro, otobüs yanı sıra şehir genelinde taksi ve uber de yaygın olarak kullanılmaktadır. Metro hattı (MRT) 5 hat arasındaki 100 durak üzerinde çalışmaktadır. Singapur Tourist Pass 1 günlük SGD10, 2 günlük SGD16 ve 3 günlük ise SGD20’dir. Bu pass ile şehir genelindeki otobüs ve trenleri kullanmanızda sınırlandırma yoktur. Bu passın bir daha üstü ise Singapur Tourist Pass Plus olarak geçmektedir. Bu kartın 1 günlük ücreti SGD28 ve 3 günlük olanının ise SGD38’dir. Plus kart sahibiyseniz toplu taşıma araçlarını kullanmanız yanı sıra belli başlı müzelere de ücretsiz girip gezebilirsiniz. Bu pasları gerek havalimanından gerekse şehir içindeki Turist ofislerinden kolayca temin edebilirsiniz.

 

Yasaklar şehri

Şehir genelinde gezerken ‘Temiz Bir Singapur İstiyoruz’ diye yazılar görüyorsunuz. Bu yazılar herkesin görebileceği yerlere asılmıştır. İşte size ada genelinde yasak olan uygulamaların birkaçı:

  • Sakız çiğnemek yasak. Eğer bu yasağa uymayıp çiğnerseniz SGD1000 cezası var. Tabelalar şehrin her yerinde olup uyarılar yapılıyor.
  • Yere çöp atmak yasak. Eğer bu yasağa uymazsanız SGD1000 cezası var ayrıca para cezasına ek olarak da bir süre kamu işinde zorunlu olarak çalıştırılıyorsunuz.
  • Grafiti yapmak yasak. Binalara zarar verdiği düşünüldüğü için yasaklanmıştır.
  • Sokakta, açık havada sigara içmek yasak. Cezası SGD1000. Ancak bazı sokaklarda yerde bulunan sarı kareler üzerinde durup sigaranızı içebiliyorsunuz.
  • Akşam saat 22.30 sonrası sokakta içki içmek yasaktır.
  • Vatandaş olmayan ev satın alamaz. Sadece 99 yıllığına kiralayabilir.
  • Kuşlara yemek atmak yasak. Kuşlar o yemi yemezlerse ortalarda kalıp pis bir görüntü olacağı için yasaklanmıştır.
  • Hırsızlık ve tecavüzün cezası idamdır.
  • Toplu taşıma araçlarında metro ve otobüslerde yeme içme yasaktır. Cezası SGD500’dür.
  • Arabanızın kirli olması yasak. Mutlak surette temiz olmak zorundadır yoksa cezası vardır.

 

 

Ne zaman gidilir

Singapur’un Ekvatora yakın olması nedeniyle tropikal iklim hakimdir. Dolayısı ile şehirde sıcaklık ve nem yüksektir. Hava güneşli şortunuzu giymiş, güneş gözlüğünüzü takmış şehri geziyorsunuz. Aniden bir yağmur başlarsa sakın hiç şaşırmayın. Kısa süreli bu yağmur geçişleri mutlaka tropikal iklimlerde görülür. Bizler de Singapur gezimiz sırasında kısa süreli olan bu yağmur geçişlerine yakalanmış ve hemen şemsiyemizi açıp gezimizi aksatmadan sürdürmüştük. Hava sıcaklıkları 25-27C arasında seyreder. Singapur’da 4 mevsim güneş vardır. Ada genelinde kasım- mart ve mayıs – eylül arasında kuzey doğu musonları etkili olduğundan çok yağış almaktadır.

 

Gezilecek yerler

Merlion: Bir balık gövdesinin üzerine oturmuş kocaman aslan kafasından oluşan bir heykeldir. Merlion, ‘Mermaid -Denizkızı’ ve ‘Lion -Aslan’ kelimelerinin birleşmesinden türemiştir. Bu mitolojik heykel 15 Eylül 1972 yılında Singapur Başbakanı tarafından adanın koruyucusu olarak Merlion Parkı ve Sentosa adasına yerleştirilmiştir. Merlion heykeli 70 ton ağırlığındadır. Singapur’un sembolü olan bu heykeller adaya gelen herkesin yaptığı gibi bizler de Merlion heykeli yanında resimler çektirmiştik.

Sentosa Adası: Sentosa kelimesi Malay dilinde ‘sakinlik’ anlamına gelmektedir. Yapay olan bu ada 1974 yılında 1 milyar dolara yapılmıştır. Adaya ulaşım 3 yolla yapılmaktadır. Birincisi ana karadan bağlantı veren 1 kilometrelik köprü üzerinden yürüyerek gidersiniz. Hafta içinde köprüden yürüyerek geçişler ücretsiz olup hafta sonları 1 SGD ücreti vardır.  İkincisi teleferik ile gitmektir. Üçüncüsü ise Sentosa Express vapurları ile yapılan ulaşımdır. Universal Studios, Tiger Sky Tower, Mega Zip Adventure Park, Silosa Beach, Madamme Tussaud Singapore gibi gezebileceğiniz müzeler, parklar, yüzebileceğiniz kumlu sahiller gibi farklı aktiviteleri yapabileceğiniz yerler vardır. Ada 2 kilometre uzunluğunda olup yılda 20 milyon turisti misafir etmektedir.

Botanik Bahçeler: 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan bahçeler birbirinden güzel tropikal çiçeklerin bulunduğu geniş bir alana yayılmıştır.

Orkide Bahçeleri: Devasa bahçeler içinde binlerce orkide vardır. Evlerimizde özene bezene saksılar içinde büyüttüğümüz orkideler Singapur’da adeta orman görünümündedir. Birbirinden farklı renkli görüntüleri ile gerçekten göz kamaştırmaktadır.

Little India: Singapur’da yaşayan Hintliler bu bölgede toplanmışlardır. ‘Küçük Hindistan’ olarak bilinen bu bölgede çeşitli baharatlarla hazırlanmış hint yemeklerinin kokusu etrafı sarıyor. Bu bölgede ayrıca Hindu Tapınaklarını da görebilirsiniz. Ayakkabılar çıkarılarak girilen bu tapınaklarda resim çekmek yasaktır.

Orchard Road: Bu bölge en iyi alış- veriş yapabileceğiniz bölgedir. 3 km uzunluğunda olan bu cadde üzerinde birbirinden güzel mağazalar ve 22 alış- veriş merkezi vardır.

Singapur Nehir kenarı: Akşamları iş çıkışından başlayarak sabaha kadar süren eğlence bu bölgede yer alır.

 

Nerede kalınır

Singapur’da China Town, Clarke Quay bölgelerinde uygun fiyatlara oteller bulabilirsiniz. Bizler tercihimizi Orchard bölgesindeki York Hotel (4*)’den yana kullanmıştık. Bu otelin iki kişilik gecelik fiyatı €100- €120 arasında değişmektedir. En popüler olan Marina Bay Sands Hotel (5*) olup gecelik fiyatı ise €350’dan başlamaktadır. Otelin 57.ci katı olan çatı katındaki sonsuzluk havuzundan ötürü bu otel 1 gece olsun gidenler tarafından tercih edilmektedir. Erken rezervasyon ile daha uygun fiyatlara hem otel hem de daire kiralayabilirsiniz. (www.booking.com)

 

Ne yenir

Singapur’da Malay, Hint ve Çin mutfağından tatlar olmak üzere çok farklı mekanlarda bu yemeklerden yiyebilirsiniz. Genelde deniz ürünlerinden karides, ıstakoz, balık gibi ürünler bol olarak tüketilmektedir. Singapur genelinde tatlılar kızartılarak yenmektedir. İşte buna en güzel örnek ise vanilya tadında olan kızarmış dondurmadır.

Malay: Rendelenmiş tavuk göğsü ve erişte ile hazırlanan tavuk çorbasına ‘Mee Soto’ denmektedir. Mangalda pişirilen etin üzerine sürülen yer fıstığı sosu ile hazırlanan yemeğin adı ise ‘Satay’dır.

Çin Mutfağı: Erişteye soya fasulyesi ve karides katılarak hazırlanan bu yemeğin adı ise ‘Hokkien Mee’dir.

Hint Mutfağı: Farklı baharatlar ve domateslerle sos hazırlanarak tavuk eti ile pişirilen bu yemeğin adı ise ‘Chicken Tikka Masala’dır.

 

Ne alınır

Ülkenin sembolü olan orkideler alınabilecek hediyelerin başında gelir. İster canlı çiçeğini isterseniz de orkide şeklindeki takılardan alabilirsiniz. Akıllı telefon veya bilgisayar gibi elektronik eşyalar da Singapur’da uygun fiyata satılmaktadır. Ayrıca Singapur’da markalı ürünlerin yanı sıra satın alabileceğiniz otantik ürünler de bulabilirisiniz.

 

Festivaller

Farklı Asya kültürlerinin birlikte yaşadığı bu adada farklı kültürlere ait festivaller yıl boyu yapılmaktadır. Bu festivaller ve kutlamalar arasında en popüler olan Çin Yeni Yılıdır. Çin geleneğine göre bir aile tatili olan ve 1 hafta süren bu dönemde akrabalar ve arkadaşlar ziyaret edilir. Önce tapınaklara ardından ise Çin mahallesinde ejderha ve kaplan kostümleri giyilerek halk dansları düzenlenir.

Singapur Yat Fuarı ise Sentosa adasında her yıl 6-9 Nisan tarihleri arasında yapılmaktadır.

2 Gece- 3 gün konakladığımız Singapur’u dolu dolu gezmek inanılmaz zevkliydi. Şehir, bana binalarından olsa gerek New York’un Manhattan bölgesini anımsatmıştı. Ama şimdiye kadar gezip gördüğüm kesinlikle en temiz ve yaşanılası yer diyebilirim. İşte Hint okyanusu ile çevrili olan bu ada ülkesi gerek zenginliği gerek ise gece hayatı ve yasakları ile göz kamaştırmaya ve gidenleri büyülemeye devam ediyor. Sizler de Uzak Doğu’ya uzanmayı düşünürseniz bu ada ülkesini de programınıza dahil etmenizi öneririm.

Haftaya bir başka Şirin’ce GEZİyorum’ da buluşuncaya kadar sağlıkla kalınız….


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı