Kıbrıs

Yardım edeceğim diye başını yaktı


KOMPLO İDDİASI: Muhtarlar Biriliği Başkanı Hüseyin Barbet, Çatalköy Muhtarı Kaya Bulduk’a komplo kurulduğunu iddia etti. Barbet olayı, bir kadının gidip muhtardan ikametgah istemesi ve ardından bir azayı bulamayacağını söyleyip yalvarıp yakararak muhtara aza yerine sahte imza attırdığı şeklinde anlattı

Ceren  ÖZBİL
Çatalköy Muhtarı Kaya Bulduk ikametgah belgesi almak için kendisine gelen bir vatandaşın azaya ulaşmakta sorun yaşayacağını düşünerek azanın yerine sahte imza attı.
İmzanın sahte olmasının ortaya çıkması üzerine Bulduk polis tarafından gözaltına alındı. Önceki gün Girne Kaza Mahkemesi yargısı huzuruna çıkarılan Bulduk’un davası bugün yeniden görüşülecek.

 

“Komplo kurdular”
Bulduk’un gözaltına alınmasının ardından Muhtarlar Birliği harekete geçti. Havadis’e konuşan Muhtarlar Birliği Başkanı Hüseyin Barbet, Bulduk’a komplo kurulduğunu iddia etti. Barbet olayı şöyle anlattı:
“Bir kadın ikametgah belgesi almak için muhtara gitti. Muhtara ‘Ben bu saate azaları bulamam işim acil’ diye yalvarıp yakardı. Muhtarda bu kadına acıdı ve bir aza yerine sahte imza attı. Ancak kadın oradan çıkar çıkmaz sahte imza atıldı diye muhtarı şikayet etti.”

“Yasada tutuklama yok”
Muhtarlar Yasası’nda muhtarların idari bir suç işlemesinin cezasının bir asgari ücret olduğunu belirten Barbet, kaymakamlığında bu hatayı yapan muhtarı ikaz etmesi gerektiğini söyledi. Ancak kaymakamlığın olayı polise devrettiğini kaydeden Barbet, “Muhtarların işlediği idari suçun hapisliği yoktur” dedi.

“Biz de yargıya taşıyacağız”
Bu durum karşısında sesiz kalmayacaklarını ifade eden Barbet Muhtarlar Birliği’nin de konuyu yargıya taşıyacağını belirtti. Barbet “Böyle giderse muhtar adayı bulamayız” diyerek, muhtarlara bilmedikleri kişilere belge vermemeleri için çağrı yaptı.

“Yasanın geçmesini bekliyoruz”
Barbet ayrıca muhtarla ilgili yasanın aylardır Meclis’te bekletildiğine dikkati çekerek muhtara hiç değer verilmemesinden şikayet etti. Ayrıca devletin muhtarlara ödenek vermek için makbuz istediğine de işaret eden Barbet bu durumunda ileri de muhtarın başını yakabileceğini belirtti.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı