Yağış, Güzelyurtluyu korkuttu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Eylül 25, 2023
Kıbrıs

Yağış, Güzelyurtluyu korkuttu

Yağış

YAĞIŞ GÜZELYURT’U VURDU: Güzelyurt’ta önceki gün etkili olan şiddetli yağış ve dolu nedeni ile birçok evde su baskını oldu. Su baskınlarının olduğu evlerde halılar, mobilyalar, beyaz eşyalar tamamen ıslanarak kullanılamaz hale geldi, bazı evlerin tavanları çöktü. Aşırı yağıştan Zümrütköy de nasibini aldı

BİR KİŞİ CANINDAN OLDU: BRTK Güzelyurt Bürosu çalışanlarından 54 yaşındaki Uğur Gümüşok, yoğun yağışlar sonucu oluşan su birikintisini tahliye etmek için evinin yanındaki duvarı yıkmak isterken rahatsızlandı. Ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda kalbi duran Gümüşok, tüm müdahale rağmen kurtarılamadıGüzelyurt ve bölgesinde önceki gün etkili olan şiddetli yağış ve dolu yaşamı felç etti. Bölgede birçok vatandaş yağış esnasında evinde mahsur kalırken çok sayıda evde su baskınları oldu.
Su baskınlarının meydana geldiği evlerde halılar, mobilyalar ve beyaz eşyalar tamamen ıslanarak kullanılamaz hale geldi. Bazı evlerin ise tavanları yağış nedeniyle çöktü.
Güzelyurt’un çıkışı ile Yayla arasında aşırı dolu yağışı nedeniyle yol bir süre trafiğe kapandı.
Dolu yağışı Güzelyurt’ta narenciye bahçelerini de vurdu. Baf Ülkü Yurdu Tesisleri’nin halı sahası da doludan hasar gören yerler arasında.


Çıdan: İki çocuğumla evde mahsur kaldım

Güzelyurt’ta Barbaros Sokak’ta ikamet eden sel mağduru Gülper Çıdan, yaşadıklarını gözyaşları içerisinde anlattı.
Yağış sırasında engelli iki çocuğu ile evinde mahsur kaldığını kaydeden Gülper Çıdan, şunları anlattı:
“Yağış nedeni ile evimi su bastı. Her yer darmadağın oldu. Ne halım kaldı, ne koltuklarım ne de beyaz eşyam. Her şey ıslandı, kullanılamaz hale geldi. Eşim 6 yıl önce vefat etti, iki engelli çocuğumla kala kaldım. Bir yandan çocuklarıma göz kulak oldum bir yandan eşyalarımı su baskınından kurtarmaya çalıştım. Perişan oldum. Sabaha kadar hem ağladım hem evimi temizledim. Üzerinde oturacak halım, koltuğum kalmadı. Sağ olsun komşularım bir iki tane halı verdi de şimdi onları kullanıyorum. Yetkililerden istediğim bizlere yardım etmeleridir.”

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Koçak: Rögarlar tıkandı yağmur suları evimize doldu
Güzelyurt’ta Çakırlar Sokak’ta ikamet eden Ayşe Koçak, rögarların tıkalı olması sonucu asfaltta biriken yağmur sularının sokaktaki birçok eve girdiğini ve o evlerde hasara neden olduğunu kaydetti.
Rögarların açılması ve sel baskınlarına karşı gereken önlemlerin alınması konusunda Güzelyurt Belediyesi’ni defalarca uyardıklarını söyleyen Ayşe Koçak, “Belediyeye kaç kez uyarıda bulunduysak yetkililer geldi, bölgeyi gezdi, incelemelerde bulundu. Ancak hiçbir adım atılmadı. Rögarlar bile açılmadı” dedi.
Koçak, “Bölgedeki rögarların tamamı tıkalı olduğundan asfaltta biriken yağmur suyu olduğu gibi evimizin avlusuna doldu. Bir yandan asfalttan avluya dolan su diğer yandan devam eden yağış derken suyun evin içerisine girmesine engel olamadık. Birçok ev eşyası tamamen ıslandı. Sabahlara kadar temizlik yaptık. Perişan bir gece yaşadık. Yetkililerden talebimiz gereken önlemlerin en erken zamanda alınmasıdır” diye konuştu.

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Gurbetoğlu: Evim çıplak kaldı
Güzelyurt’ta Zafer Sokak’ta ikamet eden Fatma Gurbetoğlu da bölgede önceki gün etkili olan şiddetli yağıştan nasibini aldı.
Gurbetoğlu’nun avlusunda biriken yağmur suyu evinin tüm odalarına girdi. Zaten çok fazla ev eşyası olmayan Fatma Gurbetoğlu’nun evinde kalan eşyalar da su baskını nedeni ile hasar gördü, kullanılamaz duruma geldi.
Yetkililere çağrıda bulunan Fatma Gurbetoğlu, şunları söyledi: “Eşim kalp hastası ve tek maaş ile geçiniyoruz. Evimde zaten fazla eşya yoktu, olan ev eşyam da su baskını nedeni ile tamamen ıslandı, çöp oldu. Evim resmen çıplak kaldı. Gidip yeni eşya alamam, maddi gücüm yok. Yetkililerden talebim öncelikle su baskınlarına neden olan sorunların tespit edilerek ortadan kaldırılması sonra da ben ve benim gibi sel mağdurlarının ellerinden tutmalarıdır.”

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Sarıkaya: Siyasiler kapıma gelmesin
Zümrütköy’de ikamet eden Pembe Sarıkaya’ya ait evde, bölgede önceki gün etkili olan şiddetli yağış nedeni ile su baskını oldu.
Evinin yatak odasına kadar ulaşan yağmur suyu halı, mobilya, beyaz eşya ve daha birçok ev eşyasına zarar verdi.
Pembe Sarıkaya, yaşadıklarını, “Yağmur bir anda bastırdı. Kısa sürede evimde su baskını oldu. Halılarım, mobilyalarım, dolaplarım, buzdolabım ve çamaşır makinem su baskınından zarar gördü. Oğlum olmasaydı daha kötü sonuçlar yaşanabilirdi. Belediyeye defalarca sel baskınlarına karşı önlem alması konusunda uyarıda bulunduk, sonuç alamadık. Ne zaman yağış olsa evimi sel basıyor, eşya almaktan usandım. Ben de parayı sokaktan toplamıyorum” şeklinde anlattı.
Sarıkaya, “Yaşananlar tam bir rezalet ve yetkililere çok öfkeliyim. Havadis aracılığı ile siyasilere sesleniyorum; sakın ha kapıma gelip oy istemeyin, benim hiç birinize verecek oyum yoktur” dedi.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Zeytin: Her yağışta yüreğim ağzımda
Zümrütköy’de etkili olan şiddetli yağış nedeni ile Şerife Zeytin isimli vatandaşın da evininde su baskını oldu. Zeytin’e ait evde çok sayıda eşya tamamen ıslanarak kullanılamaz hale geldi, evinin avlusu darmadağın oldu.
Şerife Zeytin, “Her yağmurda yüreğim ağzımda. Asfaltta biriken yağmur suyu olduğu gibi evime giriyor, çatıdan da bahçeye akan yağmur suyu da toprak karışıyor, çamur evimin içerisine doluyor. Önceki gün etkili olan yağış sonucu evimi yine su bastı. Halılarım, koltuklarım, dolaplarım, çamaşır ve bulaşık makinem tamamen ıslandı, kullanılamaz duruma geldi. Sabaha kadar uyumadım, temizlik yaptım. Üzüldüğüm nokta ise hiçbir yetkili gelip halimi sormadı” diye konuştu.
Şerife Zeytin, yetkililere çağrıda bulunarak sel baskınlara karşı gereken önlemlerin bir an önce alınmasını istedi.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Çamurbasmaz: Ev havuz, eşyalar balık oldu
Güzelyurt’ta Zafer Sokak’ta ikamet eden Tüveni Çamurbasmaz, şiddetli yağış sebebi ile avluda biriken yağmur suyunun toprak ile karışarak olduğu gibi evinin içerisine girdiğini anlattı.
Çamurla karışık yağmur suyunun evdeki birçok eşyaya zarar verdiğini kaydeden Tüveni Çamurbasmaz, “Yağış avluda birikti ve toprakla karıştı. Evimizde avludan alçakta kaldığından çamurlu yağmur suyu olduğu gibi içeri girdi. Halılar, koltuklarımız, beyaz eşyalar çamur içerisinde kaldı. 5 adet halıyı çöpe atmak zorunda kaldık. Kötü bir gece yaşadık. Umarım yetkililer, sel mağdurlarını ziyaret eder ve gereken incelemeleri yaptıktan sonra hepimize yardım elini uzatır” dedi.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Sinir kalbine vurdu, hastaneye yetişemedi
Güzelyurt’u önceki gün etkisi altına alan şiddetli yağış ve dolunun bilançosu ağır oldu. Bölgede birçok evde su baskınları oldu. Binlerce liralık ev eşyası çöp oldu. Dolu narenciye bahçelerini vurdu.
Sel dolaylı olarak bir kişinin de ölümüne yol açtı.
Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Güzelyurt Bürosu çalışanlarından evli ve 2 çocuk babası 54 yaşındaki Uğur Gümüşok, Güzelyurt’ta yoğun yağışlar sonucu oluşan su birikintisini tahliye etmek için evinin yanındaki duvarı yıkmak isterken rahatsızlandı.
Ambulansla Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken yolda kalbi duran Gümüşok’un komşuları olayı şöyle aktardı: “Uğur, evine yağmur suyu girmesin diye arka bahçedeki komşunun yaptığı duvara delik açmak istedi ancak biraz uğraşınca yoruldu, tabi o sırada eve suyun girmesini engelleyemedi ve sinirlendi. Biraz dinlenmek için evinin mutfağına geçtiği sırada yorgunluk ve sinir kalbini vurdu. Olduğu yere düştü. Ambulansla hastaneye kaldırılırken de yaşamını yitirdi. Çok yazık oldu. Sel birçok vatandaşın malına Uğur’un hem canına hem de malına sebep oldu.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar