Köşe Yazarları

Yabancı farkı

Girne Üniversitesi yabancılarından 81 sayı atarken, Mapfree maçı 72 sayı ile tamamlarsa sabaha kadar oynasın maçı kazanamazdı. Rakip her alanda kendini ezerken Mapfree’nin yapacak bir şeyi yoktu.

Turkuaz beyazlılarda, Ahmet Gürel Alp deneye deneye artık üç doğru yabancısını buldu. Jordan Bedford, Xaier Smith ve Willie Clayton birbirlerini tamamlayan üçlü olunca ve yanlarında da servisçi yerlilerle Girne ciddi bir güç haline geldi. Jordan Bedford gibi bir şutöre sezon başında ihtiyacı olan Girne nihayet istediği isme kavuştu. Jordan 28 sayı, 7 ribaunt, 5 asist ile dikkatleri çekerken, maçın yıldızı Smith ise 35 sayı, 15 ribaunt, 3 asist ve 3 blokla gecenin kahramanı oldu. Clayton da oyunda kaldığı anlarda 18 sayı, 13 ribaunt, 1 asist ve 2 blokluk performans verdi. Yerlilerde Benon ve Fehmi de takımın yaratıcı isimleri oldular. Bu maçta Girne 18 hücum, 36 savuna olmak üzere 54 ribaunt alarak şu ana kadar ligin en dikkat çeken istatistiğini yaptı. Rakibine de sadece 25 ribaunt alma fırsatı tanıdı. Ahmet hoca bu galibiyetle hem takıma güven aşıladı hem de Play-Off için rakiplerine göz dağı verdi. Bu oyun şekli ve üç yabancının alınan 81 sayılık katkı ile hücum sorununu ciddi anlamda çözdü. Ama cumartesi oynanacak Koopspor maçı Girne için çok önemli oldu. İki 10 puanlı takımın mücadelesi Play-Off’a girmek için çok önemli.

Kadri Alagöz tarafından kurulan ve üç kaliteli yabancı ile sezona giren Mapfree’de işler iyi gitmiyor. Orhun Mevlit ile iki maç kazandı ama yabancılarını bir bir elinden çıkartırsan ve yerine getirilenler onların yanına yakalaşamazsa demek ki bir yerde hata var.

Mapfree sezona başladığı yabancıları tutsa kesinlikle bu ligde Play-Off oynardı. Ama bana göre kulüp yönetiminden kaynaklanan hatalarla artık işleri çok ama çok zor. Means’i, Koopspor’a, Jordan da Girne Üniversitesi’ne verirken, Nwankwo ise Rum Ligi’nde Papos ile anlaştı. Onların yerlerine getirilen Macura ile Pajkovic iyi isimler ama bu takımın oyuncusu değiller. Macura hücumda sıfır ribaunt alması bir yana içerden oynamıyor. Bu da Mapfree’ye zarar vermekte. Yeni getirilen Luka Pajkovic iyi kumaş da tek başına bir şey yapamaz. Üçüncü yabancısı olmayan Mapfree’de dün akşam Mert sakat, Mustafa Rıfkı da ilk yarı sonunda burnu kırılınca dar olan kadrosu iyice küçüldü. Bu saatten sonra Mapfree’nin toparlanması zor gibi duruyor. Rakipten 54 ribaunt yemek ayrı bir olay. Savunma evlere şenlik. Hücumda ise Pajkovic ve Macura ikilisi 51 sayı atarken, yerlilerden 20 sayılık verimle bir arpa yol alamazsın. Yani bu saatten sonra Play-Off zor.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı