Yabancı Bankalar Güney'i Terk Etmeye Hazırlanıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Güney Kıbrıs

Yabancı Bankalar Güney’i Terk Etmeye Hazırlanıyor

Yabancı Bankalar Güney'i Terk Etmeye Hazırlanıyor

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren yabancı bankaların faaliyetlerini durdurarak Güney Kıbrıs’ı terk etme eğiliminde oldukları, bu yöndeki ilk açıklamanın bir Rus Bankası’ndan geldiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi haberinde, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren yabancı bankaların Euro Grubu kararları sonrasında sermaye piyasasına getirilen kısıtlamalar sebebiyle Güney Kıbrıs’taki faaliyetlerini bitirme eğiliminde olduklarını, bu yöndeki ilk kararın Rus VTB şirketi tarafından alındığını yazdı.


Gazete, Rus VTB şirketi CEO’su Herbert Moos’un Rus medyasına yaptığı açıklamada, şirketin Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bankası “Russian Commercial Bank’ın” aşamalı olarak Güney Kıbrıs’taki faaliyetlerine son vereceğini, bunun sebebinin de Rum ekonomisinin bir daha eski düzeyine geleceğine inanmamaları olduğunu söylediğini belirtti.

Habere göre Moos, bankadaki mevduatların miktarının 2 milyar Euro olduğunu ve Güney Kıbrıs’taki faaliyetlerinin taşınmasının bankaya zarar vermeyeceğini ifade etti.

“Russian Commercial Bank’ın” Güney Kıbrıs şubesi müdür yardımcısı Vladimir Popov da konuya ilişkin açıklamasında, sermaye piyasasına getirilen kısıtlamalar sebebiyle, sorun yaşamayan bankaların büyük sıkıntı içerisine girdiklerini belirtti.

Popov, Güney Kıbrıs’ın, ekonomik sorun yaşamayan bankalara yönelik kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini belirterek, bankaların müşterileri olmadan bir hiç olduklarını, bu yüzden de bankalar yerine müşterileri kurtarmanın gerektiğini vurguladı.

Haberde, Rum hükümetinin önceki akşam yayımladığı ve yabancı bankaların faaliyetlerini bazı koşullar altında serbest bırakan genelge de hatırlatılırken, genelgenin yeterli görülmediği ve tam olarak nasıl uygulamaya konulacağının hafta içerisinde belli olacağı ifade edildi.

YURT DIŞINA KAÇAN PARA 3 MİLYAR 800 MİLYON EURO

Öte yandan Alithia gazetesi, Rum Merkez Bankası’nın Euro Grubu kararı öncesinde, Mart ayının ilk on gününde Rum bankalarından yurt dışına transfer edilen para miktarını 3 milyar 800 milyon Euro olarak açıkladığını yazdı.

Rum Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, Güney Kıbrıs’taki bankalarda bulunan mevduat miktarı Şubat ayında 67 milyar 500 milyon Euro iken, bu miktar Mart ayında 63 milyar 700 milyon olarak kayda geçti.

Gazete, üçüncü ülke vatandaşlarının Rum bankalarındaki yatırımlarının 1,9 milyar Euro gerilemeyle 19 milyar Euro’ya düştüğünü, AB ülkesi vatandaşların yatırımlarının ise 3,4 milyar Euro’ya gerilediğini vurguladı.

KIBRIS BANKASI YÖNETİM KURULU’NDA KIBRISLI TÜRK GÖREV ALIYOR

Gazete bir diğer haberinde, Rum Merkez Bankası’nın, “Kıbrıs Bankası’nın” 14 kişilik geçici yönetim kurulunu resmen açıkladığını yazdı.

Gazete, 14 kişilik geçici yönetim kurulu üyeleri arasında, Rum Merkez Bankası eski çalışanlarından olan Kıbrıslı Türk Erol Rıza’nın da bulunduğunu belirtti.

Haberde, bankanın geçici yönetim kurulu başkanının ise yönetim kurulu üyeleri tarafından belirleneceği ifade edildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar