Köşe Yazarları

Ya görmüyorlar, ya da bilmiyorlar!


Koronavirüs nedeniyle 60 gün ev hapsinde kalındı. Pazarlamacılar çalıştı. Belli Devlet Daireleri çalıştı. Eczane, market, kasap benzin istasyonları çalıştı. Bu yerlere giden vatandaşlar sokağa çıktı sadece. 60 gün! Sonra açılımlar başladı. Kademe kademe dendi. Aşama aşama..

Gidişata göre bakılacak dendi sonra açılımlar yapılacak.

Ma ne gidişatı? Ne bakılması?

Direk açıldık.

İlk açılımda açılmayanlar ve açılmak isteyenler Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık önünde eyleme gittiler sonra ilk Bakanlar Kurulu’nda açıldılar.

Ülkede 1 ayı geçti vaka yok. Yapılan test sayıları 50-60’lara düştü.

Zaten virüse yakalanan olsa ve test yapılmamış olsa hastalığa yakalanacaktı bir şekilde ortaya çıkacaktı bu süreçte. Ülkeye giriş çıkış yapan insan da yok!

Kısada KKTC’de virüs şu an yok.

Özellikle restoran, meyhane ve “cafe”lerin açılmasından sonra herşey normale döndü.

Ben de 65 gün sonra berbere gittim traş oldum. Berber önlük koydu belime kadar geldi önlük. Bacaklarım hep saç oldu. Koruma adıyla daha fazla kirlendim. Kural o önlüklermiş. Saçımı yıkadım sildiği tek kullanımlık havlu ile saçım ıslak kaldı. Havlu yasakmış.

Kadınların gittiği güzellik salonlarında 2-3 metre aralıkla oturma yasağı var. Yüz siperi takma şartmış gözümle gördüm. Bu da kuralmış! Alıp bir taktım kör oluyordum. Kadınların her bir tırnağına sanat eseri çizimler yapılıyor dakikalarca. O yüz siperlerinin malzemesi de bildiğiniz plastik. Bu da kuralmış.

Geçen gün meyhanelerin önünden geçtim araba ile. Bugün de dereboyundan. Allah herkese iş açıklığı versin bereketli işleri olsun herkesin. Ama buralardaki insanlar KKTC’li insanlar ise berberlere ve güzellikle salonlarına giden başka ülke insanı mı?

Millet bildiğin yapışık espresso, cappucino, latte içiyor. Pirzolacık, şişcik, balıcık götürüyor herkes gardaccık gardaccık. Afiyet olsun herkese.

Ama buralarda uygulanan kurallar ile diğer yerlerde uygulanan kuralların anlamını veya mantığını biri açıklamalı!

Futbol antrenmanı yapılıyor mesela ama toplu bisiklet sürülmesin deniyor. Hentbol, basketbol, voleybola izin verilmedi bile. Havuza giriş onaylanmadı. Birçok yabancı sitelerde klorlu havuzların riskli olmadığı yazıyor hal bu ki! Bunun da mantığı yok.

Bene bu açılımları yapan insanlar ya çıkıp piyasada milletin nasıl yaşayıp nasıl spor yaptığını görmüyor ya da bu açılım konusunda kuralları bilmiyor.

Bu dakikadan sonra her şeyi serbest bırakmamanın hiçbir mantıklı izahı yoktur. Bana bir mazeret gösterene, ben 5 karşı örnek verebilirim çünkü!


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı