Kıbrıs

Vatandaşla dalga geçtiler


Devrim DEMİR

Ulukışla’da aralık ayında sel felaketine maruz kalan 13 aile, yaşadıkları felaketin ardından 6 ay sonra devlet tarafından yapılan maddi yardım karşısında bir felaket daha yaşadı. Aralık ayında arabalarını, evlerini ve eşyalarını kaybederek büyük zarara uğrayan köylüler, seçimlere bir gün kala kaymakamlık tarafından ellerine verilen çeklerin kendilerine sadaka olarak dağıtıldığını söyledi.

Ulukışlalı aileler yaşanan doğal afetin ardından yaralarına merhem olacak bir devletin olmadığını dile getirdi. Felaketin ardından 6 ay geçtiğini ve kimsenin kapılarını çalmadığını anlatan köylüler, “Ulukışla köyünü ve yaşadığımız sel felaketini siyasiler şov olarak kullandı. Yerel seçimlere 1 gün kala elimize verilen çekler bize ikinci bir felaket oldu. Biz devletten sadaka istemedik, yaşadığımız zorlukları anlayarak bize destek olacaklarını düşündük” diye sitem ettiler.

Ulukışlalılar ne dedi? Ulukışlalılar ne dedi? Ulukışlalılar ne dedi?

Dilek Özata: “Yaşadığımız felaketin ardından bize yeterli yardım yapılmadı. Seçime bir gün kala evlerimizin kapılarını gören yetkili kişiler, verdikleri çeklerle bizi resmen aşağıladı. Ben bizim durumumuzu yaşayan başka bir insan görmüş olsaydım, daha çok yardım ederdim. Belediyemiz ve Sivil Savunman’ın dışında kimse bize el uzatmadı. Yaşanan doğal afet sonucu arabamı kaybettim ancak hala taksitlerini ödüyorum. Evim ve eşyalarım yok oldu bizim zararımıza karşı ise elimize verilen miktar bin 500 TL. Koltuklarda oturanların ev masraflarından hayat pahalılığından haberleri var mı acaba? Çok üzgünüz bize verilen sel parası ikinci bir felaketi yaşattı.”
Emine Çağlayan: “Felaket bizi yok etti. Kimse bize sahip çıkmadı, elimizden tutup yaramızı saranda olmadı. Yaşanan felaketin izleri hala devam ederken, biz her şeyi kendi imkanlarımızla yoktan var ettik. Evim, hayvanlarım, torbalarca yemlerimiz bir anda yok oldu. Seçim zamanı Ulukışla köyü, gösteriş için kullanıldı. Yaramıza merhem olan olmadı, elledikçe daha çok kanıyor. Yerel seçimler bitti, ancak yine seçim gelecek kimse bizden oy istemesin. Doğal afetin ardından elimize verilen çeklerle devlet resmen bizimle dalga geçti.”
Nazmiye Çağlar: “Yaşadığımız doğal afetin ardından biri iş arabası olan 2 arabamız heba oldu. Onların tamiratı için cebimizden 4 bin TL para çıktı ve yinede tamiratı olamadı. Ek teknemiz, evimiz eşyalarımız her şey elimizden gitti. 6 ay sonra devletin bizim için çıkardığı ve elimize verdiği miktar ise sadece 75 TL. Bana tazmin edilen bu çeki bozdurmaya utanıyorum, çerçeveleyip devletin hatırası diye evime asacağım.”
Hürü Göksu: “Devlet dalga geçercesine yardım yaptı Ulukışlalı 13 aileye. 6 ay önce yaşanan felakette zararımız 10 bin TL. Devletin bize verdiği yardım paraları ise yaramızı yeniden kanattı. Kimse bize el uzatmadı, destek olmadı. Seçim zamanı üzerimizden rant sağlamak için sadece gösteriş yaptılar. Tek söylemek istediğim, 7 ay çekilen eziyetin ardından seçim zamanı kapımızı gören devlet yetkilileri bizden oy istemek için kapımızı çalmasın.”
Nuray Gümüşsoy: “Felaketin ardından zararımız 20 Bin TL civarı. Evim, eşyalarım kullanılmaz hale geldi. Biz hala üzerinden 7 ay geçmesine rağmen yaralarımızı sarmaya çalışırken, devletin bize verdiği sadaka bizi derinden yaraladı. Bize yapılan yardımları biz az bulmadık kimse bizi yanlış anlamasın burada belirtmek istediğimiz, bu komik rakamlarla bizi sadece aşağıladılar.”Başa dön tuşu