KıbrısManşetSağlık

Vatandaşa PCR eziyeti


KKTC Bakanlar Kurulu ve Rum Yönetimi’nin, kara sınır kapılarıyla ilgili aldıkları kararlar sonrası, güneye geçmek için PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ‘Bu gün git yarın gel’ denilerek oyalanıyor

“PCR testi yok, herkese yapılmıyor”

Havadis’in Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünde görüntülediği kalabalık, güneye geçmek için PCR testi yapmak isteyen vatandaşlardan oluşuyor.

Havadis Gazetesi paylaştı: 24 Haziran 2020 Çarşamba

 

KKTC Bakanlar Kurulu ve Rum Yönetimi'nin, kara sınır kapılarıyla ilgili aldıkları kararlar sonrası, güneye geçmek için PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlar 'Bu gün git yarın gel' denilerek oyalanıyor
Test sonucu beleyen vatandaşın görevlilerden aldığı bilgi hep aynı: ‘Test kiti gelmedi’

Vatandaşa, ‘Bu gün git, yarın gel’ denilerek, PCR testinin neden geciktirildiği konusunda, Havadis’in hastane kaynaklarından öğrenciği bilgi ise gerçeği ortaya çıkarıyor.

‘PCR testi yok, herkese yapılmıyor, insanlar oyalanıyor’ diyen hastane çalışanı, kan ve diğer örnekleri veren vatandaşa, test sonuçlarını alabilmeleri için dünden beri üç ayrı saat verildi.

“Üçüncü kez geliyoruz, sonuç yok”

Hastane önünde PCR test sonucunu bekleyen ve Havadis’e konuşan vatandaşlar, kan ve diğer salgı örneklerini dün verdiklerini ve sonuç için kendilerine bu sabah saat 09:00’da randevu verildiğini belirtti.

KKTC Bakanlar Kurulu ve Rum Yönetimi'nin, kara sınır kapılarıyla ilgili aldıkları kararlar sonrası, güneye geçmek için PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlar 'Bu gün git yarın gel' denilerek oyalanıyor
Vatandaşlar dünden beri hastane kapısında test sonucunu almayı bekliyor

Sabah 09:00’da sonuçlarını almak için geldiklerinde ise kendilerine, ‘Test kitleri gelmedi, öğlen 13:00’da gelin’ dendiğini söyleyen vatandaşlar, öğlen geldiklerinde de, ‘Test kitleri elimize yeni ulaştı, sonuçlar için akşam 17:00’da gelin’ dendiğini söyleyerek isyan etti.

Aralarında uzak ilçe ve köylerden gelenlerin de bulunduğu kalabalık, hastane önünde hala sonuçlarını bekliyor.

“Örnekler dün verildi, testler bugün yapılacak”

Akıllarda soru işareti yaratan bir diğer mesele de, vatandaşın PCR testi için, dün verdiği kan ve diğer vücut salgısı örneklerine, bugün test yapılacak olması.

Vücuttan alınan örneklerin hiç zaman kaybetmeden teste tabi tutulmasının elzem olduğu bilinmesine rağmen, test sonuçlarının dünkü örneklerle ne kadar sağlık sonuç vereceği soru işareti


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı