Vatandaş altın almıyor bozduruyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ekonomi

Vatandaş altın almıyor bozduruyor

Altın fiyatlarındaki yukarı doğru seyir, vatandaşı daha temkinli davranmaya sevk ederken KKTC’de faaliyet gösteren birçok kuyumcunun satışları düştü.

Döviz ile eş zamanlı yükselen yeni fiyatlara göre has altının gramı 80 TL’den 90 TL’ye yükseldi.
Cumhuriyet altını 640 TL’den, yarım altın 320 TL’den çeyrek altın ise 160 TL’den satışa sunuluyor.


Rağbet çeyrek altına
Havadis’e konuşan kuyumcular, zaten uzun zamandır tedbirli davranan vatandaşın yükselen altın fiyatları nedeni ile kemerleri iyice sıktığını kaydetti.
Kuyumcular, eskiden altın setleri, pırlanta, bileklik, yüzük, bilezik ve benzeri altın takı setlerine ilgi duyanların şimdi çeyrek altını dahi alırken iki kere düşündüğünü belirtti.
Vatandaşın şu günlerde altına kesinlikle yatırım yapmadığını söyleyen bazı kuyumcular, birçoğunun elindeki altını bozdurmak için kuyumculara gittiğini söyledi.
Sürümden kazanma yöntemini uygulayan bazı kuyumcular ise kampanyalar dahilinde düşürülen fiyatlarla satışlarının iyi olduğunu ifade etti.

Kuyumcular ne dedi? Kuyumcular ne dedi? Kuyumcular ne dedi? Kuyumcular ne dedi?

Mustafa Altınbaş (M. Altınbaş Kuyumculuk)
“Altın fiyatları düştüğünde satışlarımızda biraz hareketlilik yaşanmıştı ancak altın fiyatlarında son durumun satışlarımızı etkilemediğini söylersek doğru olmaz. Fiyatların yükselmesi ile birlikte satışlarımız da düştü. Vatandaş, fiyatlardaki bu istikrarsızlık karşısında tedirgin ve altına yatırım yapmaktan çekiniyor. Birçok kişi fiyatlar yükseldiğinde ellerindeki altınları satarken, altın almak isteyenler ya çeyrek ya da yarım altın alıyor. Bu da kuyumcuya olumsuz yansıyor. Bugün bir kuyumcu dükkanı, 1 çeyrekle 1 yarım altın satmayla dönmüyor. Haftalarca dükkanımızı siftahsız kapattığımızı biliyoruz.”

 

 

 

 

 

Ali Bardak (Nazal Kuyumculuk)
“Döviz ile eş zamanlı altın fiyatları da yükseldi. Doların 1.90 TL’lerde olduğu dönem 81 TL olan altın, dolar 2 TL’ye çıktığında 92 TL oldu. Bu durum doğal olarak satışlarımıza olumsuz yansıdı. Düğün sezonunun devam etmesine rağmen normalin üzerinde bir satış rakamımız yok. Geçmiş hükümetin hayat pahalılığı vermemesi ile ekonomik zaten darboğaza giren vatandaş yükselen altın fiyatlarının karşısında da ister istemez tedbirli davranıyor. Belirsizlik, vatandaşı psikolojik açıdan olumsuz etkiliyor. Vatandaşta olmayınca esnaf da kazanamıyor. Umarım yeni hükümet maaşlara dokunur da çarşıya hareketlilik gelir diye düşünüyorum.”

 

 

 

Serkan Küçükuncular (Erdinç Kuyumculuk)

“Düğün sezonu bitti, altın fiyatları da yükselince satışlar iyice dibe vurdu. Düğün sezonunda altın fiyatları düşüktü ve insanlar da düşük fiyattan yararlandı. Ancak altın tekrar yükseldi ve satışlar da düştü. Altın alacak olanlar da şu anda çeyreğe daha çok talepte bulunuyor. Sanırım vatandaş, çeyrek altının herhangi bir takı setine veya diğer altın takı türlerine göre daha avantajlı olduğunu düşünüyor.”

 

 

 

 

 

Erkan Tunçsezen (Reşat Kuyumculuk)
“Döviz kuruna göre değil, altın kuruna göre satış yaptığımız için yükselen altın fiyatları, bazen satışları olumsuz etkileyebiliyor. Altındaki yükselmenin satışlarımız üzerindeki etkisi sezona bağlı olarak da değişkenlik gösteriyor. Örneğin altın fiyatlarının çok düştüğü dönemlerde dahi satış yapmadığımız oldu. Altın fiyatlarının yükseldiği dönemde normalinden daha fazla satış yaptığımız da oldu. Altın fiyatları, eğer düğün sezonunda yüksek olursa satışlarımıza çok da olumsuz yansımıyor. Çünkü fiyatlar yüksek dahi olsa ve düğün sezonu ise insanlar bir çeyrek altın olsun satın alıyor.”

 

 

 

 

Gönül Çavuşoğlu (Atasay Kuyumculuk)
Vatandaş altın fiyatlarının yükseldiğini duyunca ya daha büyük bir altın almak yerine küçük altınlar almayı tercih ediyor ya da hiç altın almıyor. Altın fiyatlarının yükseldiği zamanlarda elinde altın olanlar da kuyumcuların kapısını ellerindeki altınları bozdurmak için aşındırıyor. Öte yandan insanlar, ister yatırım amaçlı olsun isterse hediye alacak olsun uzun zamandır altın alacağında çeyrek altına yöneliyor. Artık düğünlerde bile eskiden olduğu gibi pahalı veya gösterişli takı setlerinin yerine çeyrek altın alıyor.”

 

 

 

 

Yakup Bağcı (Asos-Altınbaş Kuyumculuk)
“Son artış ile birlikte normal seviyesine çıkan mevcut altın fiyatları, bizim satışlarımızı olumsuz yönde etkilemedi. Birincisi halen daha düğün sezonundayız, ikincisi Altınbaş ve Asos isminden kazanıyor. Altın fiyatlarının yükselmesine rağmen satışlarımızın olumsuz etkilenmemesinin bir diğer nedeni de iş yerimizde yaz sezonu boyunca uyguladığımız ve halen devam eden yüzde 30 indirim kampanyası.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar