Uzlaşı yolu aranacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
KıbrısManşet

Uzlaşı yolu aranacak

sendika yetkileri

Hükümet yeni mesai saatlerine ilişkin kararını 1 Mart’a kadar askıya aldı. KTAMS ve Kamu Sen de bugün yapacağını açıkladığı genel grev ve sivil itaatsizlik eylemini akıya aldı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), dün sabah saatlerinde kamuda bugünden itibaren uygulamaya gireceği açıklana mesai saatlerine karşı eylem kararı aldı.

KTAMS ve Kamu-Sen, örgütlü oldukları işyerlerinde bugün saat 09.00’dan 15.30’a kadar grev; 3 Mart’a kadar da saat 15.30’da iş bırakma eylemine gideceğini ve bugün saat 10.00’da Başbakanlığa yürüyüş düzenleneceğini açıklamasının ardından dün öğleden sonra hükümet sendikalara görüşme çağrısı yaptı.

Maliye Bakanlığı’nda toplantı

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, dün  saat 15:00’te KTAMS ve Kamu-Sen, ardından da Kamu-İş ve Memur-Sen yetkilileri ile bir araya gelerek, mesai saatleri konusunda yapılan değişikliklerle ilgili görüştü.


Görüşmede mesai saatleriyle ilgili karşılıklı değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ve sendika yetkilileri, yapılan değişiklikleri tekrar görüşüp, istişare etme kararı aldı.

 

1 Mart’a kadar değişiklik yok

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası ( KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), kamudaki yeni mesai saatleriyle ilgili başlatacakları grevleri 1 Mart’a kadar askıya aldığını açıkladı.
Sendikalar, taleplerinin görüşülmesi için 22 Şubat Çarşamba günü saat 10.00’da hükümet yetkilileriyle bir araya geleceklerini duyurdu.
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ile Kamu-Sen Başkanı Metin Atan imzalı ortak açıklamada, “Sendikalarımız kamu çalışanlarımızın görüşü ve onayı olmayan hiç bir şeye imza atmayacak” vurgusunda bulunuldu.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kamu-Sen’i ve KTAMS’ı bugün saat 15.00’te toplantıya çağırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner ile Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu’nun da yer aldığı toplantıda yarın başlayacak yeni mesai saati uygulamasının 1 Mart’a kadar askıya alındığı, 08.30’da başlanan mesai uygulamasına devam edileceği tebliğ edildi.
Bu çerçevede taleplerimizi görüşmek üzere 22 Şubat Çarşamba günü saat 10.00’da sendikalarımızla hükümet bir araya gelecek. Sendikalarımız kamuda çalışanlarımızın görüşü ve onayı olmayan hiç bir şeye imza atmayacak. Hükümetle yapılacak toplantılar sonucunda konu yeniden sendikalarımızın yönetim kurullarına getirilecek. Yeni kararlar üyelerimizle birlikte alınacak. Yarın başlatacağımız grevlerimizin 1 Mart’a kadar askıya alındığını üyelerimize ve kamuoyuna duyururuz.”
 

KTAMS ve Kamu Sen’in talepleri

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan ve Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan, dün sabah saatlerinde eylemleri açıklamak için yaptıkları basın toplantısında mesai saatlerine ilişkin ortak önerilerini de yinelediler.
Hükümet adına, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın KTAMS, KTOEÖS ve KTÖS ile imzaladığı protokolde “16 Şubat sonrası çalışma saatlerinin, yürütülecek istişare toplantıları sonrası belirlenecektir” ifadesinin de yer aldığı bir mutabakata imza attığına işaret edilen açıklamada, Hükümetin Türkiye’den kaynak sağlamak adına, ”Mutabakat maddelerine aykırı bir şekilde imzasına sadık kalmayarak, sendikalar ile hiçbir istişare gerçekleştirmeden dayatmacı bir anlayış ile 15 Haziran 2017’den sonra ise hangi mesainin uygulanacağı belli olmayan bir şekilde aniden kamu kurumlarındaki mesai saatlerini değiştirmiştir” denildi.

Ya tek mesai veya 7 ay kış 5 ay yaz

Açıklamada, “Sendikalarımızın bu noktada talebi çok nettir. Hükümet bir an önce tek mesaiye dönmelidir. Ancak hükümet mesaileri yaz ve kış olarak düzenlemek istiyor ise bu düzenleme eskiden olduğu gibi iklim koşulları göz önünde tutularak 7 ay kış mesaisi, 5 ay yaz mesaisi olmalıdır” denildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar