Kıbrıs

Uzlaşı ve akılla sorunları çözeceğiz[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]T[/dropcap]arım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği heyetini kabul etti.
Kabulde ilk sözü alan Birlik Başkanı Candan Avunduk, 33 yaşında olan KKTC’de, 39 hükümet değişikliği olduğuna dikkat çekerek, bunun ülkedeki siyasi istikrarsızlığın bir göstergesi olduğu görüşünü dile getirdi.Bu durumun işlerin devamlığı açısından bazı sorunlar yarattığına işaret eden Avunduk, ancak Nazım Çavuşoğlu’nun yeniden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına getirilmesinin kendileri açısından avantaj olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun sektörün sorunları ve konulara uzak olmadığını ifade eden Avunduk, Bakan Çavuşoğlu’nun yararlı işler yapacağına inanç belirtti.

Türkiye’den gelecek su konusuna da değinen Avunduk, suyun bir an önce tarla ve çeşmelere verilmesi için Bakan Çavuşoğlu’nun irade göstereceğine inandığını dile getirdi.

Avunduk, sektörde yaşanan sorunlara da değinerek, süt ürünleri imalatçılarının zor bir dönemden geçtiğini anlattı.

Süt ürünlerinin en çok Türkiye’ye ihraç edildiğine, ancak Türkiye’de yaşanan terör olayları nedeniyle ihracatta daralma olduğuna, sütte de bolluk yaşandığına dikkat çeken Avunduk, sütün pazarlamasında üretici ve imalatçıların ciddi sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

Üreticilerin gene de üzerine düşen görevi yaptığını ve satamadığı ürün için süt alıp pazarlamaya çalıştığını söyleyen Avunduk, bu sorunun hala devam ettiğine işaret etti.

Çok fazla bakan değişse de, devlette devamın esas olduğunu vurgulayan Avunduk, Bakan Çavuşoğlu’nun yanlış varsa düzelteceğine, doğru varsa devam ettireceğine inanç belirtti.

Avunduk, sorunların aşılması için Bakan Çavuşoğlu’ndan katkı beklediklerini ifade ederek, Süt Kurumu’nun dengeyi çok iyi sağladığını sözlerine ekledi.

Nazım Çavuşoğlu, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, ülkede üretimin gelişmesi, ülkedeki üreticinin mutluluğu ve kökleşmesi için üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Birliğin yaşadığı sıkıntıların, karşılıklı fedakarlıklar yapılarak çözülmesi taraftarı olduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, imalatçı ve üreticilerin deneyimlerinin geleceğe taşınması için el birliğiyle çalışılacağını söyledi.

Ülkede uygulanan süt politikasına da değinen Bakan Çavuşoğlu, devletin verdiği teşviklerin arttırılması için çalışacaklarını da belirtti.

Yapılan çalışmaların sürdürülebilir olması için, yapılacakların kamuoyuyla paylaşılacağını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “devletin imkanlarını doğru yönetmek vazifesiyle buradayız. Aynı gemideyiz, farklı taraflara koşmamız mümkün değil. Uzlaşı ve ekonomik akılla sorunları çözeceğiz” dedi.

Başa dön tuşu