Uzayda muhteşem patlama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Dünya

Uzayda muhteşem patlama

Uzayda muhteşem patlama

Teleskoplarla 10 yıldan fazladır gözlemlenen bir süpernova, gücünü yitirmesiyle gökbilimcilere eşine az rastlanan görüntüler sundu. Dünya’dan yaklaşık 35 milyon ışık yılı uzaklıkta, Nehir (Eridanus) takımyıldızında, sarmal gökada NGC 1637 yer alıyor. 1999 öncesinde bu gökadanın sakin görünümü çok parlak bir süpernovanın görülmesiyle bozuldu.

Şili’deki Paranal Gözlemevi’ndeki ESO’ya ait olan Çok Büyük Teleskop (VLT) ile bu patlama sonrasını inceleyen bilim insanları nispeten yakın olan bu gökadanın şaşırtıcı bir görüntüsünü elde ettiler.


Süpernovalar doğadaki en şiddetli olay olarak kabul ediliyor. Yıldızların göz kamaştırıcı ölümlerine işaret eden süpernova patlamaları, içerisinde bulundukları gökadadaki milyarlarca yıldızın toplam ışığını bir anda gölgede bırakır.

Kaliforniya’daki Lick Gözlemevi, 1999’da sarmal gökada NGC 1637’deki yeni bir süpernovanın keşfini bildirdi. Özellikle bu tür nadir ama önemli kozmik nesneleri araştırmak için inşa edilmiş olan bir teleskop kullanılarak tespit edildi. Keşfin onaylanması ve daha fazla incelenebilmesi için takibinde gözlemlere gerek duyuldu.

NGC 1637 gökadasındaki süpernova detaylıca gözlemlendi ve SN 1999em adı verildi. 1999’daki muhteşem patlamasının sonrasında, süpernovanın parlaklığı yıllar boyunca nispeten az solduğu görülerek bilim insanlarınca izlendi.

GENÇ YILDIZLARIN İZİ ORTAYA ÇIKTISN 1999em’e dönüşen yıldız, ölümünden önce Güneş’in kütlesinin sekiz katından fazla olan çok büyük bir kütleye sahipti. Yıldızın, hayatının sonunda çekirdeği çöktü ve bu da felaket cinsinden bir patlama yarattı.

SN 1999em’nin takip gözlemlerini yaparken gökbilimciler VLT ile bu nesnenin pek çok fotoğrafını çektiler. Bir araya getirilen fotoğraf onun içinde bulunduğu NGC 1637 gökadasının çok net bir görüntüsünü verdi. Sarmal yapı bu görüntüde parlayan gaz bulutlarındaki ve karanlık toz bölgelerindeki genç yıldızların mavimsi izlerinin farklı bir modelini ortya çıkardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar