Kıbrıs

KHK atamalarına Başsavcılık’tan olumlu görüş

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu tarafından Şubat ayı içinde boşalan Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bir üyeliği için yapılan atamaların Başsavcılık’tan alınan olumlu görüş ışığında gerçekleştirildiğini belirtti.

Başsavcılık görüşünü ekleyerek yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Müsteşarımız Sayın Hasan Güngör 4 Mart 2013 tarihinde Hukuk Dairesi’ne ( Başsavcılık) bir yazı göndererek boşalan Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı ve bir üyeliği ile ilgili yapılması olası atamaların seçim yasaklarına girip girmediğine ilişkin  görüşlerini talep etti.

6 Mart 2013 tarihinde KKTC Başsavcısı adına Başsavcısı Yardımcısı Sayın Ersoy Ölçter tarafından Müsteşarımız Sayın Güngör’e gönderilen yazıda ise aynen şöyle denildi (Ek-1):

‘İlgi yazınız incelenmiştir. Kamu Hizmeti Komisyonu’nun boşalan başkan ve bir üyesinin yerine Cumhurbaşkanı tarafından yapılmak istenen atamalar değiştirilmiş şekliyle 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasasının 79’uncu maddesinde belirtilen seçim yasakları kapsamı dahilinde değildir.

Bu nedenle Kamu Hizmeti Komisyonu Başkan ile bir üyesinin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasına seçim yasakları herhangi bir engel teşkil etmemektedir’

KKTC Başsavcılık Dairesi Devlet Yönetimi’nde icraya hukuksal görüş sunan önemli bir kurum durumundadır. Cumhurbaşkanımız Başsavcılık’tan gelen bu olumlu görüşten dolayı Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu üyeliğine gerekli atamaları yapmıştır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı son açıklama Cumhurbaşkanımız tarafından saygı ile karşılanmış olmakla birlikte yaşanan gelişmelerin kamuoyumuz tarafından doğru olarak bilinmesinde yarar görülmektedir”
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı