Ekonomi

‘Uyuyan Esin Perisi’ rekor fiyata satıldı!Modernizm akımının en önemli temsilcilerinden Constantin Brancusi’nin bronz kadın başı heykeli “La Muse Endormie” (Uyuyan Esin  Perisi) New York’ta yapılan açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu. Heykel 57,4 milyon dolara satıldı.

hristie’s Müzayede Evi, “İzlenimci ve Modern Sanat Akşam Satışı”nda  Rumen asıllı Fransız heykeltıraş Brancusi’nin 1913’te tamamladığı heykelin 57,4  milyon dolara satıldığını açıkladı.
Brancusi’nin 1909-1910’da mermer versiyonunu da yaptığı “Uyuyan Esin  Perisi”, Brancusi’nin şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan eseri oldu.Heykel, 1950’li yıllardan bu yana Fransız sanatsever Jaques Ulmann’ın  koleksiyonunda bulunuyordu.

Brancusi’nin 1917 tarihli “Madame LR” adlı eseri, 2009’da 37,3 milyon  dolara satılmıştı.

1876’da Romanya’nın bir dağ köyünde doğan Brancusi, Paris’e yerleşmiş  ve saf biçimsel dille figür ve nesnelerin özünü ararken modern heykelin öncüleri  arasında girmişti.

Picasso’nun “Mavi Elbiseli Oturan Kadın”ına 45 milyon dolar

Christie’s Müzayede Evi’nin “İzlenimci ve Modern Sanat Akşam  Satışı”nda toplam 289,2 milyon dolar satış yapıldı.

Açık artırmaya çıkarılan 53 eserden 43’ünün alıcı bulduğu gecedeki  satış miktarı, müzayede evinin 2010 yılından bu yana söz konusu kategorideki  ulaştığı en yüksek rakam oldu.

Gecede ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 1939 tarihli “Femme  Assise, Robe Bleue” (Mavi Elbiseli Oturan Kadın) adlı tablosu da 45 milyon dolara  alıcı buldu.

Picasso, eserinde sevgilisi Dora Maar’ı resmetmişti.

Başa dön tuşu