Kıbrıs

Uyuşturucuyla gelen “turiste” hapis cezası


 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Haziran’da Hint keneviri türü uyuşturucu madde ile Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yapmak isterken suçüstü yakalanan TV8’in satın alma yetkilisi Çağlar Uçar hakkındaki kararını dün açıkladı.

Devrim DEMİR
Mahkeme “Uyuşturucu ithal ve tasarruf” suçundan 16 gündür Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Çağlar Uçar’ı 1 ay hapislik cezasına mahkum etti.
Ömer Güran başkanlığında, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını Mahkeme Başkanı Ömer Güran okudu.

Ömer Güran uyuşturucu suçlarının artışına dikkat çekti
Kararı okuyan mahkeme başkanı Ömer Güran, son yıllarda uyuşturucu suçunun ülkede yaygınlaşarak önüne geçilemediğini ve ülkede mahkeme gündemini bu tür davaların işgal etmekte olduğunu şu şekilde açıkladı: “Uyuşturucu ve uyarıcı etkisi bulunan maddeler, imalinden, dağıtımına, kullanımı sağlık açısından yasaklanmıştır. Uyuşturucu madde kaçakçılığı, ticaret ve tasarrufu kamu sağlığına karşı işlenmiş suçlardır. Uyuşturucu suçunun yasa koyucuda 18 yıla kadar hapisliği öngörülmektedir. Küçücük ülkemizde hızla yaygınlaşmaya devam eden bu tür suçları önlemek için mahkemelere büyük görevler düşmektedir.”

“İbret verici cezalar suçları sonlandırabilir” 
Mahkeme başkanı Ömer Güran dün okuduğu kararda, yaygınlaşan ve artmakta olan uyuşturucu suçlarına mahkemelerin ağır ve ibret verici cezalara vererek suçların son bulabileceğini şöyle özetledi: “Yaygınlaşan uyuşturucu suçlarına ağır cezalar getirilerek sonlanmalı. Bu yapılmadığı sürece suçlar önlenemez ve artmaya devam eder. Uyuşturucu kullanan kişiler oldukça kötü durumda ve toplumun psikolojik olarak çökmekte olduğu gözlemlenmekte. Bu tür suçların ülkemizde arttığını görmemezlikten gelmek mümkün değil. Tabir yerindeyse uyuşturucu veba, virüs gibi salgın hale geldi.”

“En adil olan hürriyetini bağlayıcı ceza”
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Güran, tarafından okunan kararda sanığın yeniden topluma kazandırılması için en adil ve en uygun olanının hürriyetini bağlayıcı ceza olduğunu söyledi. Güran, mahkeme heyeti sanık Çağlar Uçar’ı 1 ay hapis cezasına mahkûm ettiğini duyurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı