Kıbrıs

Uyuşturucu taciri iki yıl hapis yatacak


Türkiye’den aldığı 100 adet extacy ve 5 gram sentetik uyuşturucuyu Ercan’dan KKTC’ye sokmaya çalışırken yakalanan Ahmet Karagulle aleyhindeki dava 2 yıl sonra karara bağlandı

Evrim KAMALI

Ercan Havalimanı’nda iki yıl önce hem içmek hem de satmak için Türkiye’den aldığı 100 adet extacy hap ve 5 gram sentetic cannabionid ile yakalanan Ahmet Karagulle, 2 yıl hapis cezası aldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Attila Enver Etkin hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, uyuşturucu suçlarının ciddiyet, vahamet ve yaygınlığına işaret etti.

Hüdaverdi, uyuşturucu ithal etmek suçunun ülkemizdeki uyuşturucuya karşı mücadeleyi sekteye uğrattığına değindi. Hüdaverdi, sanığın işlediği suçların 18 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Hüdaverdi, MDMA türü maddenin azımsanmayacak miktarda oluşunu, extacy’nin zararlı ve tehlikeli türde oluşunu, ticari gaye ile uyuşturucu ithal etmesini aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, bu tür suçları işleyenlere kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Hüdaverdi, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 2 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Sanık, 2 yıl önce çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanmıştı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı