Uyuşturucu çıkmaz sokak! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Kıbrıs

Uyuşturucu çıkmaz sokak!

Uyuşturucu çıkmaz sokak!

MAFYALARDAN KAÇIŞ YOK… Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmak isteyen birçok birey uyuşturucu mafyaları ile karşı karşıya kalıyor. Ailesi ve kendi hayatı ile ilgili tehditler alan birçok kişi bu batağın içinden kurtulamıyor

 MERAK, UYUŞTURUCUYA İTİYOR… Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uyuşturucu konusunda yapılan anketler, kişiyi en çok uyuşturucu madde kullanmaya iten neden olarak en başında merak ve yanlış bilgiye sahip olmayı gösteriyor. Merak ve yanlış bilgiye sahip olmayı ise hemen akabinde kişinin psikolojik durumu takip ediyor


 GÖKYİĞİT: MÜCADELEDE YETERSİZ KALIYORUZ… Uyuşturucu Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği Başkanı Ayşe Gökyiğit, KKTC’de uyuşturucu ile mücadele konusunda yetersiz kalındığını söyledi. Gökyiğit, uyuşturucu ile mücadele konusunda gümrükteki denetimlerin de artırılması gerektiğini savundu

Ceren ÖZBİL-Uyuşturucu madde kullanımı birçok bireyin hayatını karartmaya devam ediyor.  Bireylere hem he fiziksel, hem ruhsal zarar veren uyuşturucu madde kullanımı bununla da kalmayıp bireylerleri uyuşturucu mafyası diye tanımlanan suç örgütleriyle de karşı karşıya getiriyor.
Bir dönem uyuşturucu madde kullanıp daha sonra bırakmak isteyen kişiler karşılarında mafyaları buluyor ve gerek yakınlarının gerekse kendilerinin hayatlarıyla ilgili tehditlerle de karşı karşıya kalıyor.

Rakamlar dikkat çekiyor
Uyuşturucu Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği (USAM)’den edilen verilere göre 2009 ve 2012 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde 48 buçuk kilogram Hint keneviri, 6 kilo 700 gram Sentetik Cannabionid, yarım kilogram kokain, 2 bin 920 adet Ecstacy türü hap, 591 kilogram kök Hint keneviri bitkisi ve 3 kilogram afyon ele geçirildiği öğrenilmiştir.
Ayrıca aynı yıllar arasında 695 kişinin de uyuşturucu nedeniyle tutuklandığı belirtildi.

Merak bireyleri uyuşturucu batağına sürüklüyor…
KKTC’de yapılan anketler uyuşturucu kullanma nedenleri arasında ilk sırada merak ve uyuşturucu maddeler hakkında yanlış bilgiye sahip olmayı gösteriyor. Merak ve yanlış bilgiye sahip olmayı ise hemen akabinde kişinin psikolojik durumu takip ediyor.

İnternet üzerinden de pazarlaması yapılıyordu…
Edinilen bilgilere göre özellikle 2000’li yılların başında bazı uyuşturucu içerikli maddelerin internet üzerinden de pazarlaması yapıldığı öğrenildi.
2004’lü yıllardan itibaren özellikle internet üzerinden pazarlanıp satışa sunulan ve kullanımı 2008 yılında artan maddeler, 2008 yılından sonra birçok ülkede yasaklandı.

Gökyiğit: Tüm toplumu etkileyen önemli bir sorun
Havadis’e konuşan USAM Başkanı Ayşe Gökyiğit, uyuşturucunun sadece uyuşturucu kullanan kişiyi etkilemeyip başta en yakın çevresi olup herkesi etkilediğini söyledi. Gökyiğit şu şekilde konuştu:
“Uyuşturucu kullanımı ölümlerin yanı sıra, yaşamaların dramatik bir şekilde kararmasına, bireyin ve toplumun refah seviyesinin düşmesine, madde ile ilgili suç kazaların ve enfeksiyon hastalıklarının artmasına neden olmaktadır.”

“KKTC uyuşturucu ticaretinde önemli rol oynuyor”
KKTC’nin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle uyuşturucu ticareti konusunda önemli bir rol oynadığına değinen Gökyiğit şu ifadeleri kullandı:
“Uyuşturucu ticaretinden büyük maddi imkanlar sağlayan ve bunun devamlılığı için organize hale gelen suç örgütleriyle mücadele etmek zorunda kalan birçok ülke vardır.  Maalesef ülkemizde bundan nasibini almaktadır. Özellikle bulunduğu coğrafi konum itibarı ile Kıbrıs’ın uyuşturucu ticaretinde önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçektir. Kıbrıs narkotik ticaretinde transit bir ülke olarak bilinmesine rağmen, unutulmaması gereken bir diğer nokta maddenin geçerken geçtiği ülkeye bıraktığı ve iç piyasadır.”

“Hem arz hem de talep durdurulmalı”
Uyuşturucu ile mücadelede hem arzın hem de talebin durdurulması gerektiğinin önemine vurgu yapan Gökyiğit, “Polisiye tedbirlerle arzı engellemeye yönelik mesafeler alınsa da, talebin durdurulması yönünde yeterli çalışmalar olmadığını görmekteyiz” şeklinde konuştu.

“Gençler bilinçlendirilmeli”
Özellikle gençlerin uyuşturucu konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini savunan Gökyiğit, gençleri bu maddelerden uzak tutma açısından bilinçlendirmenin önemine dikkat çekti. Gökyiğit şu ifadeleri kullandı:
“Madde bağımlılığının yol açtığı fiziksel, ruhsal ve toplumsal sorunlar hakkında bilgilendirme, mücadelenin ilk basamağı olup, özellikle gençlerin bu konuda bilinçlendirilmeleri, onların maddeden uzak tutmakta çok önemlidir. Evde, okulda, sivil toplumda yapılan eğitimlerin yanı sıra televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarının kullanılması da mücadele de etkin bir rol oynamaktadır.”

                                                                    
“Ailelerle olan ilişkiler önemli”
Gençlerin madde kullanmaya başlamasının önlenmesinde, ailelerin çocukları ile olan ilişkilerinin önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Gökyiğit şu ifadeleri kullandı:
“Çocukları ile kuvvetli sevgi ilişkisi olan doğru ve yanlışları öğreten, davranışları için uygulanabilir kurallar koyan ve çocuklarını gerçekten dinleyen ebeveynler, çocuklarını iyi bir aile ortamında yetiştirerek, onların kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlar.”

“Mücadelede yetersiz kalıyoruz”
Uyuşturucu ile mücadele konusunda yetersiz kalındığına işaret eden Gökyiğit, “Ülkemizde maalesef bunun eksikliğini hissetmekteyiz. Özellikle, Polis Genel Müdürlüğü, sivil toplum örgütleri, eğitim ve sağlık olmak üzere ilgili bakanlıkların koordineli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Ne acıdır ki ilgili paylaşımlardan oluşacak Uyuşturucu Kontrol ve Takip Merkezi tüm uğraşlarımıza rağmen hayata geçirilmemiştir. Geçmişte başlatılan ve ilk kez 2006 yılında KKTC’de madde Kullanım Raporu’nun hazırlanmasını sağlayan çalışmalar, siyasi değişiklerden dolayı sürdürülmemiş ve uyuşturucu ile mücadele devlet politikası olmadığından, bu konuda etkin bir adım atılmamıştır.”
Gökyiğit ayrıca, uyuşturucu ile mücadele konusunda polisiye tedbirler yanında gümrük denetimlerinin de artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Uyuşturucu kullanmaya başlamanın nedenleri:
Neden                                      Yüzde
Merak                                          14                                     
Yanlış bilgiye sahip olma             14
Psikolojik nedenler                      13
Aile problemler                           13
Yetersiz aile kontrolü                 12
Arkadaş ısrarı                            10
Bilgi eksikliği                                9
Yetersiz Toplumsal kontrol         9
Deneme                                     6

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar