Gazeteciler tanıklık yaptı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

Gazeteciler tanıklık yaptı

Gazeteciler tanıklık yaptı

Emine UYSAL-Haspolat’ta 7 yaşındaki Mustafa Diker’i tecavüz ettikten sonra elle boğarak öldürdüğü iddia edilen baba Erol Diker’in davasında Savcı Ahmet Varol, Diker’in ‘Çocuğum kayboldu’ diyerek demeç verdiği dört gazeteciyi tanık olarak dinletti.
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahar Saner, Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu, huzurunda görüşülen davada iddia makamı Başsavcılık adına Ahmet Varol ve avukat Özkul Özdevim hazır bulundu.

Avukat: Gazeteciler tanıklık etmemeli
Avukat Özkul Özdevim, gazeteci tanıkların mesleği gereği olayları aktarıp, kamuoyu ve mahkemeyi etkilediklerini söyleyerek, gazete haberlerinin ve gazeteci tanıkların dinletilmesinin yanlış olduğunu savundu.
Savcı Ahmet Varol, tanık gazetecilerin röportaj esnasında bizzat duyduklarını mahkemeye aktaracağını belirterek, “Gazeteci olması duyduklarını mahkemede söylemesine engel değildir” dedi.
Başkan Bahar Saner, itirazı tezekkür ederek, gazetecilerin tanık olarak dinletilmesine karar verdi.
Savcı Ahmet Varol, gazeteciler, Ergül Ernur, Elmas Tokay, Çiğdem Aydın ve kameraman Hasan Yağız’ı dinletti. 
Gazeteciler, öldürülen Mustafa Diker’in, polis tarafından arandığı dönemde, cinayet sanığı Erol Diker tarafından kendilerine verdiği demeçleri içeren görüntü ve yayımlandığı gazeteleri mahkemeye emare olarak sundu. 


Dava 26 Şubat tarihine ertelendi
Başkan Bahar Saner, davayı duruşmasına devam edilmek üzere 26 Şubat Salı gününe erteledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar