Köşe Yazarları

Üretim yapılmadı ülke de battı


Bu ülke bitmiştir; ayağa kalkması için ‘üretim’ yapmak lazım. Üretim yoksa işsizlik, pahalılık, fakirlik ortaya çıkar. Peşi sıra ‘siyasetçilere el pençe divan; iş isterim’ yalvarması başlar. Siyasetçiler önce kendilerini değerli hisseder ama sonra başını iki elinin arasına alır (eğer vicdan varsa) ve ‘ne yapacağım?’ diye kara kara düşünmeye başlar.

Buralarda üretim yok. Tersini söyleyenle tartışmaya hazırız. Ne hizmet sektöründe ne de üretim sektöründe ülke içi tüketime yönelik bile üretim yok. Daha çarpıcı deyimle yeterli üretim yok.

Yeterli üretim olmadığı için de pahalılık aldı başını gidiyor; yetişebilene aşk olsun. Et üretimi neredeyse 44 yılda en düşük düzeyde. Etin kilosu 70 TL. Asgari ücretli bir gün çalışıp (günlük gelir 109.15 TL*) bir buçuk kilo et alacak! İnanılmaz bir durum.

Hükümet tek çıkış yolu olarak ‘zam’ yapmayı uygun görüyor; çünkü ülkede yıllarca artı katma değer yaratacak ‘üretim’ yapılmamış. Bunun için Ar-Ge araştırmaları, projeler hazırlanmamış. Ülke olarak kalkınma hamlesi nedir bilinmedi. Bu konuda kafa yorulmadı. Üretmeden var olmak ekonomik olarak imkansız.

Her türlü mal ve hizmetin çok yüksek değeri olmasının nedeni de yetersiz üretimdir. Eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin ayrıca tarımsal ve hayvansal ürünlerin yani hemen hemen her türlü mal ve hizmetin çok pahalı olmasının nedeni yetersiz üretimdir.

Hiçbir hizmet ve üretim sektörünün yeterli düzeyde olmaması nedeniyle de KKTC’de en büyük problem ‘işsizlik’tir. Üretim olmaması nedeniyle yıllarca siyasiler iş bulma yeri olarak ‘belediyeleri’ kullandı. Sonuç ise ortada; belediyeler batma noktasında. Bir bir belediyeler batıyor ve batmaya da devam edecek; arkası gelecek.

Eğer üretim yoksa genç nüfus için iş de yok demektir. Yığınla üniversiteli genç iş bulma derdinde. İş bulamayınca da siyasiler ‘belediyeleri’ kullandılar. Şimdi o kapı da kapandı.

Geriye acı bir senaryo kaldı o da ‘göç’. Benim oğlum da dahil olmak üzere iyi eğitim almış gençler iş bulamayacağı için, mezun olduğu alanda veya başka işlerde çalışmak için yurt dışına göç etmekte. Göçün nedeni de yeterli üretimin yapılmadığı ‘ne idüğü belirsiz ekonomik yapı’dır.

Yeni koalisyon hükümetinin yapması gereken ilk ve tek iş ‘üretim hamlesi’ başlatmaktır. Ülkede hangi hizmet ve ürünlerin üretilip, ihracatının da yapılabileceğini bilimsel çalışmalar ile ortaya koymaktır.

KKTC olgusunun içinde hapsolduğu ‘amborgaları’ bile kırabileceği hizmet ve ürünlerin tespiti   yapılmalıdır. Devamında eğitim sistemi de araç olarak kullanılarak, belirlenecek alanlara nitelikli teknik eleman yetiştirmek için ‘mesleki – teknik liseler’ yeniden yapılandırılmalıdır.       Üniversiteler ortaya çıkacak olan hizmet ve ürünler için bilimsel çalışmalar yaparak, daha verimli üretimin yollarını ortaya koymalıdır. Ayrıca ihtiyaç duyulacak alanlarda nitelikli insan gücünü yetiştirmelidir.

Ülkenin ‘batmasının’ nedeni yıllarca ülkenin gidişatına yön veren ‘Eski Siyaset ve onun Aktörleri’dir. 44 yılda hiçbir ekonomik üretim hamlesi yapmadılar çünkü. Bu ülkenin içinde bulunduğu koşullar (Kıbrıs Sorunu ve Amborgolar dahil) dikkate alınarak, ülkenin kalkınmasında artı değer yaratacak ekonomik yapı için tek bir adım bile atılmadı.

Üstüne üstlük var olan artı değerler yıllar içerisinde yok edildi. Zeyko Yağ Fabrikası, Eti gibi üretim tesisleri bir bir kapatıldı. Herkesin arşivlerde bulacağı yurt dışına ihracatı bile yapılan dana ve kuzu üretimi son buldu. Ülkede yeterli miktarda ‘et’ üretimi yapılacak hayvancılık sektörü de batırıldı. Sonuç olarak da halk eti kilosu 70 TL’den almak durumunda.

Sözün özü: Üretim yoksa ülke batar. Pahalılık, işsizlik ve göç kader olur; tek çıkış da ‘zam’. Nasıl olsa vatandaş alışmış!

* https://csgb.gov.ct.tr/ASGAR%C4%B0-%C3%9CCRET

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı