Üniversitemsi üniversiteler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Köşe Yazarları

Üniversitemsi üniversiteler

Barış Uzunahmet

 

Yaşadığımız ada yarısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sayfasına göre 23 tane adına üniversite denilen kurumumuz varmış… Biz biliyoruz ki ülkedeki üniversitelerin sayısı bu rakamdan fazladır.


Son zamanlarda açıklanmış resmi bir istatistik yoksa da, bu üniversitelere kayıtlı olduğu düşünülen 100 bin civarında öğrenci var. Bu kayıtlıların kaçı resmi öğrenci onu da bilmiyoruz. Ancak biz biliyoruz ki, bu adına öğrenci denilen şahısların bir kısmı, değil okula gitmek, okulun önünde bile geçmiyor.

Bu okulun önünden geçmeyenlerin çoğu işçi olarak çalıştıkları, birçoğunun ülkede kaçak olarak yaşamak zorunda kaldıklarını biliyoruz.

Bu ülkede yıllardır üniversitelerin niteliğinden çok hep niceliği ile ilgilenildiği için gün gele bu durum yüzümüze bir şamar gibi vurdu.

Bugünlerde ülkede konuşulanlar arasında, üniversitelerin bazılarının para karşılığı diploma dağıttığı var. Sadece konuşulmuyor, artık iş çığırından o kadar çıkmış ki polis olayı soruşturuyor ve tutuklamalar yapıyor.

Düşünün ki bugün ülkede UBP iktidarları döneminde uzun süre Eğitim Bakanlığı yapmış birinin Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu bir üniversitenin verdiği düşünülen sahte diplomanın sahibi de eski bir müsteşar.

Peki bu üniversiteleri denetleyecek olan kurum hangisi? YÖDAK. Yani Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu. Güya bu üniversitemsi kurumları denetleyen de akredite eden de YÖDAK…

YÖDAK’ın bu üniversitemsi kurumlara gülecek hali var mı? Bugünlerde YÖDAK Başkanı’nın da diploması tartışılmıyor mu? Bu konu da mahkemelik değil mi? Yani anlayacağınız ne üniversitemsiler tamamdır ne de onu denetleyecek olan YÖDAK…

Düşünün ki ülkedeki üniversitemsi kurumlar bu haldeyken, ülkenin üniversiteye benzeyen ilk üniversitesi ve bir vakıf üniversitesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi de ” battıydı batıyordu” tartışmaları arasında yoluna devam etmeye çalışıyor.

Yıllardır söylüyoruz, bu kadar çok üniversite bu ülkeye fazladır. Üniversiteler bilim üreten yerler olmalıdır. Üniversiteler birer işletme değildir. Üniversiteler birer eğitim yuvası olmak zorundadır.

Herkesin üniversiteye gittiği bir düzen yaratmışız, ülkeye her geleni öğrenci diye üniversiteye kaydetmişiz, takibini yapmamışız.

Bugün geldiğimiz noktada ülkedeki üniversitelerin verdiği diplomalar sorgulanır noktaya gelmiştir. Bu noktadan sonra her alınan diplomaya şüphe ile bakılacaktır. Zaten birçok üniversitemsinin verdiği diplomalara hep şüphe ile bakılıyordu da, şimdi kurunun yanında yaş da yanacak.

Bu kadar çok üniversitemsinin türemesine izin verenlerin de mutlaka başını öne eğmesi gerekmektedir. Çünkü girilen bu yolun pek da çıkışı görülmüyor. Bu iş ancak ve ancak ciddi bir toplumsal tepki ile düzelebilir. Aksi durumda bu üniversitemsilerin yarattığı olumsuzluklarla daha çok karşılaşacağız. Daha çok çekeceğiz.

 

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar