Köşe Yazarları

Ummadık taş…

Beklentilerin ve tahminlerin tersine bir oyuna sahne olan Göçmenköy-Çetinkaya maçında tek golle gülen taraf sarı-kırmızılılar oldu.
Bir önceki hafta Doğan Türk Birliği’ni gole boğan Çetinkaya’nın Göçmenköy karşısında benzer bir sonuca imza atmasını düşünceleri havada kalırken tek golle gelen üç puan kötü oyunun tesellisi oldu.
Cumhuriyet Kupası’nda karmanın iskeletini oluşturan sarı-kırmızılılar belli ki üç günde iki maçı kaldıramadı. Ancak ligin son sırasında henüz puanı olmayan hatta sadece iki gol atan bir takıma karşı aman aman bir baskı yapamayıp bir de pozisyon üretilmemesi kulübedekiler ve tribündekileri öldü öldü diriltti. İlk yarıda rüzgarı da arkasına alan sarı-kırmızılılar topa daha fazla hükmetmesine rağmen biraz da rakibi hafife alınca Göçmenköy savunmasının ekmeğine bal sürdü. Rüzgar avantajına rağmen şut alternatifini kullanmayan Çetinkaya, 1-2 pozisyon hariç kanatlara inmeyi de unutunca havanda su dövdü. Turan Altay devre arasında talebelerine fırçayı basmış olacak ki sarı kırmızılılar ikinci yarıda biraz Batshi’yi hareketlendirip Sherman ile savunmanın dengesini bozdu, özellikle sol kanadı da iyi kullanınca rüzgara karşı daha iyi oynayıp arzuladığı golü buldu.
Lig maratonunda kötü olduğu puan kaybetmemek elbette başarı ancak Çetinkaya’nın devrenin sonuna oynayacağı K. Kaymaklı, Yenicami ve zorlu Lefke deplasmanı öncesi haftalık oyun istikrarını sağlaması gerekiyor.
Maç öncesinde Göçmenköy’e oynamadan 1-0 mağlubiyet teklif edilmiş olsa şüphesiz aklı başında herkes kabul ederdi. Puan kazanmasa da her hafta aşama kaydeden kırmızı-lacivertiler dün ortaya koydukları mücadele ile artık Süper Lig seviyesine geldiklerini ispatladılar. Takımsal savunma prensiplerini alan daraltma becerisi ile yükselten Göçmenköy, rakibine parmakla sayılacak kadar az pozisyon verdiği gibi alan daraltarak bireysel eksiklikleri takım olarak kapattı. Göçmenköy, hücuma yönelik becerisine katkı verecek üst düzey tek bir oyuncusu bulunsa Çetinkaya’dan rahatlıkla puan alabilirdi. Sezon açılmadan kabullenen düşme olgusuna karşın takımın ileriye yönelik sinyalleri iyi, kısa süre sonra lige renk katacağı kesin. Ancak eldeki Tonguz gibi kalbur üstü oyuncuların her ne isterse olsun sinirlerine hakim olup takımı yalnız bırakmamaları gerekiyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı