Uluçay, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yetkililerini Kabul Etti

4 Ekim 2013 Cuma | 14:41
Uluçay
Kıbrıs Town Houses

Oda Başkanı Ali Çıralı kabulde yaptığı konuşmada Teberrüken Uluçay’ı yeni görevinde başarı dilemek ve sektörde yaşanan sorunları görüşmek amacıyla ziyaret ettiklerini söyledi.

Çıralı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisiyle yakından ilgili Oda’larının İçişleri Bakanlığı’nın ilgili birimleriyle işbirliği içerisinde çalışması gerektiğini söyledi. Çıralı, çalışmaların başında ülkesel fiziki planın geldiğini ifade ederek, üretime dayalı bir ekonomik plan yaratabilmek için organize sanayi bölgelerinin önceden belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Ülke’de sürdürülebilir bir ekonomik yapısının olmadığını anlatan Çıralı, “Kendi ayaklarımız üzerinde durabilecek bir ekonomi yaratmanın yegane yolu da üretimdir” dedi.

Ali Çıralı, bu kapsamda önemli unsurlardan birinin  üretimin yapıldığı sanayi bölgeleri olduğunu ifade ederek, , bugüne kadar bu bölgelerin hep ihmal edildiğini; yeni sanayi bölgeleri oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Lefkoşa Sanayi Bölgesi ve Taşkınköy’de her yıl seller yaşandığını ancak kışın gelmesine rağmen henüz tedbir alınmadığını söyleyen Çıralı, bu konuları içeren bir rapor hazırladıklarını belirtti. Çıralı, İçişleri Bakanlığı’nın sel konusuna acil tedbir alınmasını istedi. Ali Çıralı, Odanın konularla ilgili hazırladığı raporu luçay’a takdim etti.

ULUÇAY

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ise, ülkenin içinde bulunduğu koşullarda üretimin artması için Sanayi Odası ile ciddi işbirliği içerisinde, insanların huzur içerisinde üretime katkı koyabileceği bir sistem yaratmak gerektiğini söyledi.

İlk adımı tarımsal arazilerin kiralanması sürecinde atmaya çalıştıklarını ve o alanda faaliyette bulunan insanların daha rahat olması için herkese arzu ettikleri kadar arazinin kiralanmasını sağlamanın temel hedefleri olduğunu belirten Uluçay, “Adaletli bir sistem yaratmaya ve gençlere öncelik vermeye çalışacağız” dedi.

Uluçay, sanayi bölgeleri için Oda’nın bugüne kadarki çalışmaların önemine işaret ederek, bu bölgelerin özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğine inandığını belirtti.

Teberrüken Uluçay, sanayi bölgelerini  ancak özerk bir yapının ileriye götürebileceğini aksi takdirde ilerleme sağlamak için uzun yıllar beklemek gerektiğini kaydetti.