Kıbrıs

Ülker GAÜ Rektörlüğü’ne asaleten atandıGAÜ’den yapılan açıklamaya göre, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak atama kararını Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar açıkladı.
GAÜ Rekt5örü Prof. Dr. Sadık Ülker de, 30 yıldır her alanda gösterdikleri farkındalık ve başarıların bundan sonrada artarak devam edeceğini, var güçleriyle ülkeye ve ülke insanına, dünya gençliğine katkı sağlamaya devam edeceklerini ifade etti.ÜLKER’İN ÖZGEÇMİŞİ

Sadık Ülker, lisans derecesini 1996, yüksek lisans derecesini 1999 ve doktora derecesini 2002 yılında Amerika’daki Virginia Üniversitesi’nde tamamladı.

Virginia Üniversite’sinin Mikrodalga Laboratuarı ve Yarı-iletken Cihazlar Laboratuarı’nda 1996 ve 2001 yılları arasında araştırma asistanı olarak çalışmalarda bulunan Ülker, bu süre zarfında Amerika’da ABD savunma araştırma projelerinde, ABD Ulusal Fen Bilimleri Kurumu projelerinde aktif olarak görev aldı.

Sadık Ülker araştırmalarından dolayı Virginia Üniversitesi’nin geleneksel olarak en iyi elektrik mühendisliği doktora öğrencisine verdiği 2001 yılındaki Louis T. Rader Chairperson ödülünün de sahibi.

Ülker, bu süreden hemen sonra 1 yıl ABD’de doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 2002 yılında  ülkesi Kıbrıs’a dönerek Girne Amerikan Üniversitesi’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde görev almaya başladı.

Sadık Ülker’in yarı-milimetre dalga boyu devre ölçümleri ve cihazları, ile Particle Swarm Optimizasyon uygulamaları konusunda çalışmaları ve bildirileri bulunmakta.

IEEE’nin 20 yıldır üyesi ve Elektrik Mühendisliği Onur Derneği Eta Kappa Nu’nun 18 yıllık üyesi olan Ülker. 2003-2005 yılları arasında Mimarlık Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve 2005 ile 2007 yılları arasında Girne Amerikan Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2009 yılında doçentlik unvanını alarak ve 2 yıllık bir aradan sonra Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcılığı görevine getirildi. Bu görevi 5 yıl süre ile devam ettiren  ve 2013 yılında Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde profesörlük kadrosuna atanan Ülker,  Eylül 2014’den beri Girne Amerikan Üniversitesi Rektör Vekilliği görevinde buluyordu.

Ülker evli ve bir çocuk babası.

Başa dön tuşu