Kıbrıs

Ulaşım sıkıntılı istihdam yapılmıyor10 YILDA SADECE 2 KİŞİ: KKTC’de son 10 yılda bin 410 kişi kamuda asıl ve sürekli kadroya istihdam edilirken bu istihdamların sadece 2’si engelli istihdamı. Mart 2016 tarihi itibari ile KKTC’de engelli kadrosunda istihdam eden kişi sayısı toplamda 275, işçi sayısı ise 17

YASA AÇIK: Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası, yarı resmi, resmi, özel sektör tüm iş yerlerinde 25 personelde 1’inin engelli olmasını emrediyor. Yasanın uygulanmaması halinde öngörülen ceza ise istihdam edilmeyen her birey için her ay asgari ücretin 3 katı kadar para cezası 

İSYAN BÜYÜK: Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, devleti engelli bireylerin sorunlarına kulak tıkamakla suçladı. KKTC’de engelli bireylerin yaşam standartlarının dünya standartlarının çok altında olduğunu savunan Yücetürk, “Yasa uygulansın, engellilere hakları verilsin” dedi

Duygu ALAN

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]G[/dropcap]ünlük hayatta birçok sorun ile karşı karşıya kalan engelli bireyler, devletten de yeteri kadar ilgi görememekten şikayetçi.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nun iddiasına göre, engelli bireylerin en büyük sorunu başta Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’nın uygulanmaması ve ulaşım.

Engelliler, ülke genelinde trafikte dolanım alanlarının engelli bireylerin gereksinimlerini karşılayacak düzeyde olmadığından yakındı, gerek görme engelliler gerekse ortopedik engellilerin, ulaşım konusunda ciddi sorunlar yaşadığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’na rağmen ülkede yeterli engelli istihdamının yapılmadığını ileri sürdü.

Federasyonu’nun verilerine göre, ülke genelinde halen 265 engelli birey istihdam edilmeyi bekliyor.

Binde bir bile değil

Havadis’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği verilere göre, KKTC’de son 10 yılda kamuda asıl ve sürekli kadroya yapılan istihdam sayısı toplamda bin 410. Bu istihdamların sadece 2’si engelli birey.

Resmi kayıtlara göre, Mart 2016 tarihi itibari ile ülkede engelli kadrosunda istihdam eden kişi sayısı toplamda 275, işçi sayısı ise 17.

engelli calisanlar (1)

265 engelli iş bekliyor

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’ndan edinilen bilgiye göre, KKTC’de 2013-2014 yılları arasında kamuda sadece 2 engelli birey istihdam edilirken özel sektörde bu yıllar arasında toplamda 35 engelli istihdamı yapıldı.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nun verilerine göre, şuan itibari ile istihdam edilmeyi bekleyen 265 engelli birey var.

Cezası 3 asgari ücret

Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası, yarı resmi, resmi, özel sektör tüm iş yerlerinde 25 personelde 1’inin engelli olmasını emrediyor. Buna göre, bir iş yerinde 25 personel çalışıyorsa 1’inin, 50 personel çalışıyorsa 2’sinin engelli olması gerekiyor.

Yasa, yasanın uygulanmaması halinde istihdam edilmeyen her birey için her ay asgari ücretin 3 katı kadar para cezası kesilmesini öngörüyor.

[newsbox style=”nb5″ title=”Derviş Yücetürk: Bu ülkede engellilere yaşam hakkı tanınmıyor” display=”tag” tag=”Bu ülkede engellilere yaşam hakkı tanınmıyor” number_of_posts=”1″ sub_categories=”yes” show_more=”yes” post_type=”post”]

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı