EğitimYaşam

UKÜ’lü öğrenciler, Kuzey Kıbrıs’ın kültürel varlıklarına sahip çıkıyor


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)  Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencileri “Kültürel Varlıkların Korunması ve Müze Eğitimi” adlı seçmeli ders kapsamında Kuzey Kıbrıs’ın kültürel varlıklarına sahip çıkmak için müze ve ören yerlerine ziyaret gerçekleştirdiler.

UKÜ Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Ders Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Sevilay Atmaca, Kuzey Kıbrıs’a üniversite öğrenimi için gelen öğrencilerin ülkenin kültürel mirasını tanımaları ve farkına varmaları için bu geziyi düzenlediklerini aktararak, bu kültürel değerlere saygı duyup, korumalarını amaçladıklarını da belirtti.

Kuzey Kıbrıs’taki müze ve ören yerlerinde sergilenen somut kültürel mirasın çeşitliliğine dikkat çeken Atmaca, öğrencilerin Lefkoşa’da bulunan Ortaçağ Taş Eserler Müzesi ile Dr. Fazıl Küçük Müzesi’ni ziyaret ederek, Kıbrıs’ın tarihi ve kültürel dokusunu incelediklerini dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Atmaca, öğrencilerin bir dönem boyunca açık ve kapalı alanlarda sergilenen kültürel varlıkları, müze pedagojisi bakış açısıyla incelediklerini kaydederek, eğitim amaçlı müze ve ören yeri ziyaretlerini planlayabilecek duruma geldiklerini aktardı.

Gezide, öğrencilerin eğitim bilimleri ve müze pedagojisi disiplinlerini bilimsel olarak kullandıklarına dikkat çeken Atmaca, Kuzey Kıbrıs’ın kültürel varlıklarını saygı ve sevgiyle koruyarak, birlikte yaşama kültürünü de uygulamalı olarak öğrendiklerini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Atmaca, Kuzey Kıbrıs’ın bir eğitim adası olduğunu, farklı coğrafi bölgelerden gelen öğrencilerin dört yıl gibi uzun bir süreyi burada geçirdiklerini ifade ederek, bu süre içerisinde öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’ın kültürünü ve doğal olanaklarını öğrenmeye açık olduklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı