Sanat

UKÜ’lü Akademisyenin Editörlüğünde “Eğitimde Ahlak ve Etik” adlı kitap yayımlandı


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatoş Silman ve Doç. Dr. Şükrü Ada’nın editörlüğünde “Eğitimde Ahlak ve Etik” adlı kitap yayımlandı.

Prof. Dr. Silman, söz konusu kitapta 11 bölüm bulunduğunu belirterek, kitabın çeşitli üniversitelerdeki alan uzmanı bilim insanlarının ortak çabalarının bir ürünü olduğunun altını çizdi.

Kitabın Türk Milli Eğitimi’nin genel ilkeleri üzerinden hazırlandığını ifade eden Silman, kitabın amacının iyi insan, iyi vatandaş olmanın özelliklerini belirtmenin yanı sıra kendisinin ve sorumluluğunda olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, etik ve ahlak kurallarına uyan meslek sahibi bireylerin yetiştirilmesine katkı koymak olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Silman, söz konusu kitapta ahlak ve etikle ilgili temel kavramlar ile kuramlar, iş ve meslek ahlakı ve etiği, eğitim ve öğrenme hakkı ve öğretmenlikle ile ilgili etik ilkeler, öğretmenlerin paydaşlarla ilişkilerinde etik ilkeler, öğretmenlikle ilgili mesleki yeterlikler, kültür ve değerler, ve okulda ahlak ve etik eğitimi gibi temel konuların yer aldığını açıkladı.

Eğitimde Ahlak ve Etik adlı kitapta özellikle iyi kavramına vurgu yapıldığının altını çizen Silman, “İyi kavramını; çevresine ve topluma uyum sağlayabilen, değerlerin farkında olabilen, kendisine ve topluma yararlı olabilen, üretme istek ve yeterliliğine sahip olan, çevreye duyarlı, toleranslı şeklinde ifade edebiliriz. Bu söylemler çocuklar ve gençlerin eğitimlerinde, öğretmen ve okul yöneticilerinin davranışlarında ahlak ve etik kavramlarını öne çıkarmaktadır” dedi.Başa dön tuşu