EğitimYaşam

UKÜ’de İkili İlişkilerde “Sevgi Dili”nin Önemi Konuşuldu


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü tarafından düzenlenen “Sevgi Dili” adlı etkinlikte, Doç. Dr. Sibel Dinçyürek Türk toplumu olarak boşanmaların %80’lere ulaştığını belirterek, bunun en önemli sebebinin sevgi dilinin bilinmemesinden kaynaklandığını kaydetti. 

Sevgi dilinin KKTC’de ve Türkiye’de çok yeni bir kavram olduğuna dikkat çeken davetli konuşmacı Doç. Dr. Dinçyürek, “Ancak Amerika’da 1992 yılında bu yana kullanılan bir kavram” dedi. Doç. Dr. Sibel Dinçyürek, gerek arkadaş, anne, baba, eş, gerekse iletişime geçilen karşı cins bireylerin aynı fiziksel ve sosyal ortamı paylaşmalarına rağmen genellikle birbirlerini anlayamadıklarından şikâyet ettiklerini ifade ederek, bireylerin sağlıklı iletişim kurabilmeleri için sözcük seçimlerine ve sevgi dilini ifade etme davranışlarına dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti.

Dr. Gary Chapman’ın yılların tecrübesiyle kaleme aldığı ‘5 Sevgi Dili’ adlı kitabın mutluluk yolunu arayanlara yol gösterici özelliği bulunduğunu belirten Dinçyürek, Dr. Gary Chapman’ın evlilik danışmanlığı yaptığını ve yıllar içinde danışanlarını gözlemledikçe herkesin sevgiyi ifade şeklinin farklılaştığını aktardı. Doç. Dr. Dinçyürek bireylerin önem verdikleri kişilerle olan ilişkilerinde kullandıkları sevgi dilinin farklı olması durumunda, sevgiye aç kaldıklarını ve bu durumun ilişkilerinde sıkıntı yarattığını vurguladı. “Sevgi Dili” kavramını Türk toplumuna kazandırmanın önemli bir gelişim olduğunu dile getiren Dinçyürek, psikolojik danışmanlarda ve rehberlerde bu konu ile ilgili farkındalık yaratılması gerektiğinin de altını çizdi.

Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatoş Silman ise “Sevgi Dili”nin mutluluk yolunda birlikte olduğumuz kişilerle sağlıklı iletişim kurabilmemiz açısından duygu ve düşüncelerimizi doğru kanallarla iletmemizin gerektiğini dile getirdi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı