Ukrayna Başsavcısı: 6 bin savaş suçunu araştırıyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Dünya

Ukrayna Başsavcısı: 6 bin savaş suçunu araştırıyoruz

Rusya savaş suçu

Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Ukrayna’da işlenen 6 bin savaş suçunu araştırdıklarını açıkladı.

Hollanda Kamu yayın kuruluşu NOS’taki programa video konferansla katılan Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Rus birliklerinin çekildiği bölgelerde işlenen 6 bin savaş suçunu araştırdıklarını söyledi.

Venediktova, Rusların “Ukraynalıları yok etmeyi” amaçladığını ve Rus askerlerin sivillere yönelik bazı bombalı saldırı ve öldürme talimatlarını üstlerinden aldığını ifade etti.


Sivillere yönelik saldırılarla Rusların Ukrayna’yı yıldırmak ve teslim almak istediğini vurgulayan Venediktova, “Savaşın sona ermesi ve savaş suçlularının cezalandırılması için uluslararası toplumun desteğini bekliyoruz.” dedi.

Zelenskiy: “Rusya cezasını çekmeli”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Litvanya Parlamentosu’na hitap etti.

“Lüblin üçlüsü formatında iş birliğimizi devam ettireceğiz” diyen Zelenskiy, hitabında şu ifadeleri kullandı:

“Litvanya’yı Ukrayna geleceğini yeniden kurma projesine katılmaya davet ediyorum. Litvanya halkı işgalden sonra özgürlüğe kavuşmanın nasıl zor olduğunu iyi bilenlerdendir. Litvanya bugün Avrupa değerlerini korumak için ona bağlı adımları attı ve atmaya devam ediyor.”

“Rusya cezasını çekmeli”

Zelenskiy, “Rusya yüz binlerce insanı işgal altındaki Ukrayna topraklarından çıkararak kamplarına götürdü. Ruslar, bir süre kaldıkları tüm Ukrayna kentlerinde Buça’da yaptıklarını yaptı. Rusya bu savaş için sorumluluğu üstlenmeli, işlediği savaş suçları için cezasını çekmeli.” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar