KıbrısManşet

Uçaner: Pozitif olup tedavi sürecini evde geçiren hastaları 30 doktor takip ediyorPandemi Merkezi Başhekimi Dr. Erol Uçaner ve KTTB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Derlen Özgeç, Havadis Web TV’de yayınlanan Damla Dabis’in hazırlayıp sunduğu Gün Başlarken isimli programına katıldı.

Programda ilk sözü alan Pandemi Merkezi Başhekimi Dr. Erol Uçaner, Pandemi Merkezi’nde hasta sayısının 80’e çıktığını, yatak kapasitesinin 100 olduğunu fakat bazı hastaların tek kalması gerektiğinden dolayı bu kapasitenin tam olarak kullanılamayacağını belirtti. Hastanede 7 hastanın refakatçisinin olduğunu ifade eden Uçaner, bu hastaların bakıma muhtaç yaşlı bireyler olduğunu, yanlarında sürekli olarak bir refakatçinin olması gerektiğini vurguladı.
Göğüs Karantina Merkezi’ne hasta sevkleri başladı

Olası yoğun hasta yatışını da düşünerek Göğüs Karantina Merkezi’nin açıldığını belirten Uçaner, burada 40 yatak kapasitesinin olduğunu, bu serviste yatan 6 hastanın olduğunu ifade etti.Pozitif olup tedavi sürecini evde geçiren hastaları 30 doktor takip ediyor

Sorulan soru üzerine ev karantinasındaki pozitif hastaların sağlık hizmetlerine ulaşmadığı  gerekçesiyle hayatlarını kaybettiği eleştirilerini değerlendiren Uçaner, ev karantinasındaki hastaları takip eden 30 doktor olduğunu, pandemi otellerinde ise hemşirelerin bulunduğunu belirtti. Yaşadığımız ülkenin küçük olmasından dolayı herkesin bir birini tanıdığını ifade eden Uçaner, Sağlık Bakanlığı’na ulaşamayan hastalar Pandemi Merkezi’ndeki doktorları arıyorlar. Bu eleştirileri doğru bulmuyorum” dedi.

“Vaka sayılarının bilinçli şekilde düşük açıklandığı görüşü doğru değil”

Vaka sayılarının bilinçli şekilde düşük açıklandığı iddialarını da değerlendiren Uçaner, bu iddiların doğru olmadığını, Pandemi Hastanesi’ne gelen tüm hastaların kayıtlarının bulunduğu, hasta sayısının Sağlık Bakanlığı’nın verdiği rakamlarla uyuştuğunu ifade etti.

Özgeç: Yaşanılan durum ürkütücü

Pandemi Merkezi Başhekimi Dr. Erol Uçaner’in ardından sözü alan KTTB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Derlen Özgeç, Pandemi Merkezi’nın dolması nedeniyle Göğüs Karantina Merkezi’nin açıldığını belirtti. Denetimlerin olmaması ve pandemi yönetiminde ciddi sorunlar yaşanması nedeniyle durumun ciddiyetini koruduğunu ifade eden Özgeç, kış aylarının gelmesiyle, sürecin bizim için daha zorlu olacağını dile getirdi.

“Vaka sayılarının nasıl açıkladığını konusunda açıklama yapılmalı”

Acil Durum Hastanesi’ne gelen vaka sayılarının, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayıları ile eşleşmediğini söyleyen Özgeç, şunları söyledi.

“Aldığımız duyumlar günlük vaka sayısının daha çok olabileceği ama temas takip sisteminin bir raddeye kadar yeterli olduğu, sadece ulaşılabilinen ve kayıt altına alınabilinen hastaların açıklandığı yönünde. Vaka sayılarının nasıl açıkladığını konusunda açıklama yapılmalı.”

 

“Pandemi Merkezi’nde refakatçilerin bulunması çok da doğru değil”  

Pandemi Merkezi’nde yatağa bağımlı ve destek alması gereken hastaların olduğunu ifade eden Özgeç, bu hastaların bakımlarının bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti. Refakatçilerin kendi sorumluluğunu alarak Pandemi Merkezi’nde bu bakımı üstlendiğini belirten Özgeç, aslında bu durumun çok da doğru olmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

 

Başa dön tuşu