UBP'li 8 Milletvekili UBP'den İstifa Etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

UBP’li 8 Milletvekili UBP’den İstifa Etti

UBP'li 8 Milletvekili UBP'den İstifa Etti

Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin muhalif 8 milletvekili bugünden itibaren partiden istifa ettiklerini açıkladılar.

UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif başkanlığındaki 8 milletvekili, haklarındaki ihraç kararı için savunma vermeyeceklerini, istifa yazılarını yarın sabah Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na sunacaklarını bildirdiler.


Kaşif ve beraberindeki milletvekilleri bugün Lefkoşa Merit Otel’de düzenledikleri basın toplantısında, gelinen aşamada takındıkları tavır ve ileriye dönük yapmayı tasarladıklarını ana hatlarıyla kamuoyuyla paylaştı.

Kaşif, Demokrat Parti’yle güç birliği kapsamında Demokrat Parti -Ulusal Güçler oluşumuna gitmeye yönelik görüşmelerinin olumlu ve uyumlu şekilde devam ettiğini ancak henüz son noktaya gelinmediğini de açıkladı.

8 MİLLETVEKİLİ BASIN KARŞISINDA…

Basın toplantısında grup adına konuşan Ahmet Kaşif, öncelikle tatil günü olmasına rağmen basın toplantısına gösterdikleri ilgi için basın mensuplarına  teşekkür ederek söze başladı.

“Çok sevdiğimiz UBP’den ihraç edilen, dışlanan milletvekilleri olarak değil; UBP’deki kurultay delegelerinin en az yarısını, parti tabanının ise çoğunluğunun görüşleri ile Sayın İrsen Küçük’le ülkemiz, halkımız, UBP yararına  siyasi mücadele veren temsilciler olarak karşınızdayız” diyen Kaşif, gelinen nokta ile ilgili değerlendirmeleri UBP yetkili organları tarafından “kesin ihraç” kararı ile UBP Ortak Disiplin Kurulu’na sevk edilmeleri karşısındaki tavırları; halkın ve ülkenin beklentileri karşısında yapmayı tasarladıkları ve Demokrat Parti ile güç birlikleri ana başlıkları üzerinde durdu.

“GERİYE DEĞİL İLERİYE BAKACAĞIZ”

Bundan sonra geriye değil ileriye bakacaklarını ve bugün son kez bazı konulara değinip artık enerjilerini halkın sorunlarının çözümü için çareler, projeler üretmeye harcayacaklarını vurgulayan Kaşif, “UBP’de birlik-beraberliği  ve sevgi-saygıyı sağlamak, yapılan yanlışlardan vazgeçilmesini temin etmek için her şeyi yaptık ama maalesef partiyi ele geçiren; yasa, tüzük, etik kural tanımayan, vefa nedir bilmeyen yanlış İrsen Küçük zihniyeti buna izin vermedi” dedi.

“UBP TAP’A DÖNÜŞTÜRÜLDÜ… TAPAN İNSANLAR…”

“Ulusal Birlik Partisi artık o halkın bildiği parti değildir” diyen Kaşif, Genel Başkan Başbakan İrsen Küçük’ü UBP’yi Toplumsal Atılım Partisi (TAP)’a dönüştürmekle suçladı.

Kaşif şunları kaydetti:

“Ulusal Birlik Partisi bin bir oyun, baskı, vaat, dağıtılan imkanlar, işe alımlar, yasa ve tüzük ihlalleri ile tabanın ve halkın istememesine rağmen Genel Başkan seçilen Sayın Küçük tarafından eski sevdası Toplumsal Atılım Partisi (TAP)’a dönüştürülmüştür.

Sayın Küçük TAP’laştırdığı UBP’de kendisine TAPan insanlar istiyor.”

“KOLTUK YADA ÇIKAR PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Kaşif, bardağı taşıran son damlayı “Küçük’ün kendilerine net olarak verdiği sözleri tutmaması, iki yüzlü davranması” olarak nitelediği konuşmasında, “Biz koltuk ya da çıkar peşinde değiliz” dedi.

Kaşif, “Eğer böyle bir anlayışa sahip olsak hedeflerimizden, ilkelerimizden vazgeçip tabanımızın, halkımızın çıkarlarını bir tarafa koyarak Sayın Küçük’e boyun eğsek, boyunduruğuna girseydik emin olunuz ihya edilirdik” ifadelerini kullandı.

Ülke, halk ve hizmet için bir vasıta olarak gördükleri Ulusal Birlik Partisi’nin başarısı için herşeyi göze alarak yola çıktıklarını anlatan Kaşif,  Küçük’ün niyetinin “kendilerini dışlamak, yok etmek; hedefinin ise  seçim zamanına kadar partide tutmak, sonra aday yapmayarak siyaset dışına itmek” olduğunu gördükleri için “ülkeyi ve Ulusal Birlik Partisi’ni bir an önce Küçük’ün verdiği zararlardan kurtarmak adına” Cumhuriyetçi Türk Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi ile temas kurduklarını söyledi.

Kaşif, 29 Eylül’de seçime gitme konusundaki çalışmalarını şöyle özetledi:

“Yalnız bu noktada CTP Genel Başkanı Sayın Özkan Yorgancıoğlu, muhalefette yer alan bir parti olarak devamlı suretle en erken zamanda bir seçim yapılması hususunu vurguladıklarını, bu nedenle daha yakın bir seçim tarihi önerilmesi halinde bunu da  partinin yetkili organlarında değerlendirmek istediklerini söyledi. Ancak erken seçime gidilmesi, Küçük hükümeti artık ülkemize zarar verdiği için yeni bir seçim hükümeti kurulması konularında bizimle uzlaşmışlardır.

Geçtiğimiz pazartesiden itibaren Cumhuriyet Meclisi’nde yaşananlar, radyo-televizyonlarda söylenenler, gazetelerde söylenenler çok taze olduğundan tekrarlamak istemiyorum ama şunu vurgulamakta fayda görüyoruz:

Biz verdiğimiz tüm sözlere bağlıyız.Başkalarının ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Biz özümüz ve sözümüz bir yolumuza devam edeceğiz.”

İki arkadaşlarının (Kemal Dürüst ve Mehmet Tancer) erken seçim ve güvensizlik önergelerine imza koymamasıyla ilgili olarak da “Bu onların kendi kişisel kararlarıdır” diyen Kaşif, imza koyan 8 milletvekilinin  tüzük kuralları çiğnenerek Genel Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’nde alınan ihraç kararları ile Ortak Disiplin Kurulu’na verildiklerini ve kendilerinden savunma istendiğini anımsatarak şunları söyledi:

“SAVUNMA VERMEYİ ZÜL SAYIYORUZ…SAVUNMA YAPMIYORUZ…İSTİFA EDİYORUZ”

“Ortak Disiplin Kurulu ve Ulusal Birlik Partisi’ne saygımız baki kalarak vurgulamak istiyoruz ki, Sayın Küçük’ün başkanlığındaki yönetime savunma vermeyi zül sayıyoruz.

Kesinlikle savunma yapmayacağız.

Biz Sayın Küçük’ün iki dudağı arasına sıkışacak insanlar değiliz.

Bugünden itibaren Sayın Küçük’ün ele geçirdiği Ulusal Birlik Partisi’nden istifa ediyoruz.

İstifa yazılarımız yarın sabah, Meclis oturumu başlamadan Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na sunulacaktır.”

DP-UG OLUŞUMU…

Ahmet Kaşif, bundan sonra ülkenin artık bir reform, bir değişim sürecine girmesinin şart olduğu inancı ile siyaset yapmaya devam edeceklerine işaret ederek değerlendirmeleri ve temasları sonucunda  Demokrat Parti –Ulusal Güçler oluşumuna destek verme kararı aldıklarını da kaydetti.

Bu oluşum konusundaki temas ve görüşmelerinin gayet olumlu bir şekilde devam ettiğini ancak henüz son noktaya gelinmediğini anlatan Kaşif, “Beklentimiz , çabamız ve niyetimiz önümüzdeki birkaç gün içerisinde sonuca ulaşmaktır” dedi.

Kaşif,  bu birlikteliğin milletvekili seçilebilme adına sağlanmış kısa süreli bir olay olmayacağını da vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Hedefimiz bu şemsiye altına toplanacak aynı idealleri paylaşanlarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni gerçek anlamda yaşatıp yüceltmek; Kıbrıs Türk Halkı’nı yeni, reformist, ilerici, çağdaş bir anlayışla daha refah, daha mutlu, yaşam kalitesi daha yüksek bir noktaya taşımaktır. Hedefimiz, Anavatan Türkiye ile karşılıklı sevgi-saygı ve anlayışla ilişkilerimizi en ileri ve en doğru noktaya getirmektir.

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ve diğer yetkililerle  hedef birlikteliğimiz var.

Hedeflerimizi, ilkelerimizi inşallah birlikte düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile sizlerle paylaşacağız.”

Kaşif, “Demokrat Parti ile Ulusal Birlik Partisi’nin  2010 yılında eski hesapları temizlediğini, Cumhurbaşkanlığı ve Belediye seçimlerinde işbirliği yaptıklarını” da hatırlatmakta yarar gördüğünü dile getirerek, “UBP’den Sayın Küçük zihniyeti ile dışlanmamız, atılmamız söz konusu olduğuna göre bizim Demokrat Parti-Ulusal Güçler olgusuna destek vermemiz gayet doğaldır” dedi.

Kaşif, “Hiç kimseye kırgın, kızgın değiliz. Politikada kızgınlık, kırgınlık olmaz. Hiç kimse ile şahsi bir hesabımız yoktur.Keşke yapmasaydık diyeceğimiz, pişmanlık duyacağımız hiçbir şey yapmadık” şeklinde konuştu.

Kaşif sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok kısa süre sonra doğruları söylediğimizin, Sayın Küçük’e karşı çıkışımızın ne kadar doğru olduğunu UBP tabanı ve halkımızın yanı sıra Sayın Küçük’ün şu anda çevresinde olanların da teslim edeceğinden eminiz…Ama geç olacak. Biz, sadece ve sadece Kıbrıs Türk Halkı ve UBP tabanının geniş bir kesiminin sesine kulak vererek Sayın Küçük’ün yanlış parti ve ülke yönetimine karşı çıktık. Sadece ve sadece çok sevdiğimiz ülkemize hizmet vermek istiyoruz. Takdir, içinden çıkmaktan, bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz Kıbrıs Türk halkınındır…”

SORULAR…”KÜÇÜK’LE HİÇBİR PAZARLIK YAPMADIK,YAPTIRMADIK”

Basının sorularını da yanıtlayan Ahmet Kaşif, İrsen Küçük’le ne pazarlığı yaptıkları yönündeki soruya karşılık, “Hiçbir pazarlık yapmadık, yapmayacağız da” diyerek ayrıştırılarak partiden dışlanmak istenmeleri karşında gerekeni yaptıklarını, koltuk pazarlığı yapmadıklarını ve yaptırmadıklarını vurguladı.

“2003’te Bakanlık alamayınca DP’den istifa ederek erken seçime gidilmesine neden olmuştunuz. Tarih tekerrür mü ediyor. Şimdi  UBP’den ayrıldıktan sonra tekrar DP’yle işbirliği yapmak biraz çelişkili değil mi?” şeklindeki bir soru üzerine ise Kaşif, “Halkımız ve ülkemiz için en iyisi neyse onu yapıyoruz. DP’de ben 2003 yılında koltuk istemedim. Size bu konuda çok yanlış bilgi verdiler. Kesinlikle böyle bir şey olmadı.Hayatım boyunca hiçbir görev talep etmedim. Hep görevler bana tevdi edildi ve verilen görevleri ben de arkadaşlarım da elimizden geldiğince sonuna kadar halkımız için yaptık” yanıtını verdi.

“TEK ÇATI, TEK LİSTE…”

Kaşif, bir basın mensubunun, DP’yle yapılacak işbirliğinde nasıl bir yapılanma olacağıyla ilgili sorusuna karşılık, DP’yle görüşmelerin olumlu ve uyumlu gittiğini, her şeyin tartışılacağını ve neticenin ileriki günlerde basınla paylaşılacağını anlattı.

Kaşif, tek çatı olacağını ve adayların DP-UG adayı olarak seçime gireceğini belirterek, “Tek çatı, tek liste olarak seçime girerek en doğrusunu yapmaya çalışacağız” dedi.

TAÇOY: “LTB SEÇİMLERİNDE PARTİMİZ İÇİN ÇALIŞTIK”

LTB seçimlerinde DP’yi destekledikleri yönündeki iddialarla ilgili soruyu ise Kaşif ile Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy birlikte yanıtladı. Kaşif, sadece örgüt binalarında oturarak, yiyip içerek seçim kazanılamayacağını; halkın içine girerek sorunlarını dinlemek gerektiğini belirtirken; Taçoy da  yıllardır “UBP’nin neferi” olduğunu ve bugünün kendisi için zor bir gün olduğunu ifade ederek, LTB seçimlerinde tüm ekipleriyle UBP adayı için çalıştıklarını söyledi.

Kaşif, bugünün yaşanmaması için ne yapılması gerektiği yönündeki bir soru üzerine, “Sayın Küçük partinin başından ayrılırdı, bizler de milletvekilliğine aday olmazdık” yanıtını verdi.

“8 milletvekilli arasından seçimde aday olmayacak biri var mı” sorusuna ise Kaşif, “Her arkadaşın aday olma hakkı ana sütü kadar helaldir. Şu andaki duruşumuz hepimiz  adayız” diye yanıt verdi.

Ahmet Kaşif, seçimleri kazanmaları halinde başkanın kendisi mi yoksa DP başkanı Serdar Denktaş mı olacağı sorusuyla ilgili, ittifak oluşumu için görüştüklerini ve bu ortamda bunu polemik veya anlaşmazlık konusu olarak ortaya koymak istemediklerini; son şekli verilmeden bazı şeylerin konuşulmasının hatalı olacağını anlattı.

“ALTERNATİFSİZ YOLA ÇIKILMAZ “

DP’yle bir anlaşmazlıkları olması durumunda seçimlere yönelik B planları olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de, “Alternatifler üretilmeden yola çıkılmaz” diyen Kaşif, B planları olduğunu vurguladı.

Ahmet Kaşif, basın toplantısında, “DP’nin  Ejder Aslanbaba ile ilgili herhangi bir rezervasyonu var mı? Sizin de DP’yle ilgili rezervasyonunuz var mı” sorusuna da muhatap oldu ve “Yola çıkarken kimse kimse için rezerv koyamaz. Ne onlardan ne bizden yoktur” yanıtını verdi.

Aslanbaba ise, DP’den ayrılırken sorun yaşamadığını belirterek, “İnsanlar evlenir, ayrılır, çocukları için yeniden görüşür. Biz de KKTC gençleri için yeniden buluşuruz” dedi.

ÖZCAFER: “BİREYSEL ÇIKARLAR ÖNE ÇIKTIĞI ANDA ÇEKİLİRİM”

Basın toplantısında söz alan Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer de, bugünün kendileri için pek de mutlu bir gün olmadığını ancak insan bir karar verdiği zaman arkasında da durması gerektiğini belirterek, “Kararımdan hiçbir pişmanlık duymadım” dedi.

Yeni hareketle kurumsallaşma ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir yapıda çalışmak istediklerine işaret eden Özcafer, DP-UG ittifakı altında seçime girmeye hazır olduğunu ancak tüzüklerin çalıştırılmadığını ve bireysel çıkarların öne çıktığını gördüğü anda siyasetten çekileceğini kaydetti.

KAMİL: “PARTİDE GERÇEK UBP’LİLERE YER KALMADI”

UBP Girne Milletvekili İlkay Kamil de, “seçilmeniz halinde bugüne kadar yapılan yanlışları ters yüz ederek hesap soracak mısınız” sorusunu yanıtlarken, bir şeylerin düzelebilmesi için yapılan yanlışların artık hesabının sorulması ve suçluların  cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Ülkede son iki yıldır yanlış yönetilme nedeniyle partinin gözleri önünde eridiğini, tek vücut olmak için çalıştıklarını ancak itildiklerini ve partide gerçek UBP’lilere yer kalmadığını kaydeden Kamil, “Sayın Küçük sanki bir misyon üstlenmiş gibi UBP’yi eritmek için çalıştı” ifadelerini kullandı.

Kamil, UBP tabanıyla, milletvekilleriyle ve belli kurum-kuruluşlarla  hiçbir kavgaları olmadığını belirterek, ”Kavgamız bugün UBP’yi yanlış yönetenlerledir” dedi.

Kamil, “Hepimiz hatalıyız” diyerek tüm siyasi partilerin hataları bulunduğunu da ekledi.

“2015 seçimlerinde ortak adayınız var mı? Eroğlu mu?” sorusuna ise Ahmet Kaşif, bu konun un şu anda detay olduğunu belirterek karşılık verdi ve “Önce çatı kurulur, sonra detaylara karar verilir” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar