UBP'de “Yalvarma” kavgası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

UBP’de “Yalvarma” kavgası

UBP'de “Yalvarma” kavgası

NUMAN SERT ÇIKTI… UBP içerisinde ihraç süreci, genel sekreter Necdet Numan’ın, “Diz çöküp yalvarsalar bile partiden atılacaklar. 4 değil, imza atan sekiz milletvekili de gidecek” açıklaması, tartışmaları yeni bir boyuta taşıdı

“EL AYAK ÖPMEYİZ”… Havadis, partiden ihraçları konuşulan milletvekilleri ile konuştu. Vekiller, her halükarda, seçime yeniden çıkmaya kararlı. “Asla el ayak öpmeyiz” diyen sekiz milletvekili, “başka bir çatı altında seçime gitme” ve “aktif olmayan bir siyasi partiyi canlandırma” seçeneklerini tartışıyor


NUMAN’A TEPKİ… UBP Genel Sekreteri’nin, “Diz çöküp yalvarsalar da atılacaklar” söylemi, muhalif vekiller arasında da tepkiyle karşılandı. En sert tepkiyi, Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu verdi, “Numan kendi kalitesini UBP genel sekreterliği makamına taşımış, tablo bu” dedi

“GÖRECEĞİZ”… Kaşif: Bugüne kadar kimsenin elini eteğini öpmedik. Kimseye yalvarmadık. Bundan sonra da el ayak öpecek değiliz. Biz teşkilat adamıyız. Bizi partiden atacak olanların seçimde ne kadar güçlü olup olmayacağını göreceğiz. Biz sekiz arkadaş bu seçimlerde o ya da bu şekilde varız

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi içinde, Başbakan İrsen Küçük ve zihniyetine karşı ayaklanan, muhalefet partileri ile birlikte güvensizlik önergesi vererek ihraçları istenen sekiz vekil ateş püskürdü. UBP Genel Sekreteri Necdet Numan’ın “Dizlerinin üzerlerine çöküp yalvarsalar UBP’yle devam edemezler” sözlerine sert karşılık verdi.
İhraç kararını bekleyen sekiz küskün vekil, siyasete UBP’de olmasa da her halükarda devam edeceklerinin mesajını verirken, “Biz kimseye yalvarmayız. Kimsenin elini ayağını öpmeyiz. Gücümüz belli. Tabanın güçlü desteği arkamızda” dedi.

Kaşif: Bu seçimde varız
Muhaliflerin başını çeken UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, kim ne derse desin ne karar üretirse üretsin, sekiz kişinin de yapılacak olan erken seçimlerde var olacağını söyledi. Kaşif, “Bugüne kadar kimsenin elini eteğini öpmedik. Kimseye yalvarmadık. Bundan sonra da el ayak öpecek değiliz” dedi ve geriye dönüşü olmayan bu yolda emin adımlarla yürüyeceklerini ifade etti. Kaşif, kendi yol haritalarını çizeceklerini belirterek şöyle dedi: “Biz teşkilat adamıyız. Bizi partiden atacak olanların seçimde ne kadar güçlü olup olmayacağını göreceğiz. Biz sekiz arkadaş bu seçimlerde o ya da bu şekilde varız. Herkes sonuçları yakından görecek.”

Tokel’den Kaşif’in açıklamalarına destek
UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel de, Ahmet Kaşif’in açıklamalarına destek verdi ve bu seçimde yer alacaklarını söyledi. Tokel, tavırlarının ortada olduğunu, açıklamaların üzerine daha fazla konuşmanın manasız olduğunu belirtti.

Taçoy: Küçük, başka çare bırakmadı
UBP Lefkoşa Milletvekili, partinin güçlü isimlerinden Hasan Taçoy, ihraçla ilgili henüz kendilerine tebligat yapılmadığını söyledi ve neyle suçlandıklarını bilmediklerini kaydetti. Taçoy, “O medeni cesareti kimse gösteremedi henüz. Arkadaşların elinde kılıç kalkan var gibi kelle almaları doğru değil. Biz bir şey söyledik ve yine söylüyoruz. İrsen Küçük her zaman büyük UBP’ye hizmet ediyoruz dedi ancak 11 Mayıs günü ters hareket yaptı ve konsensüsü elinin tersiyle itti” diye konuştu. Taçoy, Küçük’ten buna yönelik bir cevap alamadıklarını ve başka çareleri kalmadığı için de güvensizlik önergesi verdiklerini ifade etti.

“Küçük olsun, benim olsun diyorsa…”
Taçoy ayrıca şunları kaydetti: “Bizim en büyük sıkıntımız daha iyi hizmet verilmesi noktasındaydı. Gelinen aşamada seçim çağrısı yapıldı. Seçim bizler için önemli değil. Her gün için seçime hazır olmak gerekir. Herkes ister ki, yıllardır emek verdiği parti içinde bunu yapsın ancak Sayın İrsen Küçük’ün siyasi anlayışı böyle değil. Küçük olsun, benim olsun derse, yaptığı her şey doğrudur. Biz oturup yeniden görüşeceğiz. Yeni kararların doğacağı günler yaşıyoruz. İlk önce hizmet ettiğimiz kitleye izah etmemiz gerekir. Yolda sokakta bizi teşvik edenlerin verdiği destekle buralara kadar geldik. Cesareti onlardan aldık. Çok daha farklı bir siyasi anlayış ve hareketle, Meclis’teki diğer siyasilerle de oturup ülkenin geleceğini bu sıcak ortamda tartışacağız.”

Saray entrikası yok
Taçoy, öte yandan, hareketlerinin Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklendiği iddialarına ise şu yanıtı verdi: “Bu işler olurken Saray’ın müdahalesi olamaz. Üç siyasi muhalefet partisi de var bu harekette. Ne Denktaş, ne Çakıcı ne de Yorgancıoğlu’na Saray entrikası empoze edilemez” dedi.

“CTP’ye kırgınım”
Taçoy, CTP’ye de kırgın olduğunu ifade etti ve kendilerinden gerekli süre istemelerine rağmen, daha erken bir seçim tarihine onay verdiklerini dile getirdi. Taçoy, bunun elbette CTP’nin kendi kararı olduğunu ancak içinde kendi içlerindeki yarışı barındırdığını savundu.

Serdaroğlu: Numan kendi kalitesini gösterdi
UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu da, UBP’de kalma gibi bir ısrarlarını zaten olmadığını, söylediklerin ve tavırlarının ise ortada durduğunu vurguladı. Serdaroğlu, “Bizi disipline verecekse versin. Bizim bir ısrarımız ya da yalvaracak durumumuz yok. Henüz bize bir tebliğ verilmedi. Ancak şunu söylemek isterim ki, bir genel sekreter böyle konuşamaz. Biz kimseye yalvarmayız. Numan’ın böyle bir konuşma yapmaya hakkı yok. Söyledikleri ile kendi kalitesini belli etti” şeklinde konuştu.

Töre: Halkı alternatifsiz bırakmayacağız
UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de gazetemize yaptığı değerlendirmede, Küçük’le ilgili sert konuştu. Töre şunları söyledi: “Bu partiden daha önce ihraç edilen, gidip başka parti kuran, CTP ile birlikte demokrasiyi sıkıntıya sokan ve düzeni bozanları affettiler, partiye aldılar. Numan’ın açıklamasını ciddi şekilde yadırgadım. UBP’nin başındaki kişi de zamanında UBP’yi terke etti, ayrıca nisap sağlamayıp hükümet kuruluşuna yardımcı olmadı. Bunlar varken şimdi kendileri bir numaralı Ulusal Birlik Partili oldular. Biz UBP’ye karşı durmuş değiliz. Biz işlerin düzeltilmesini istiyoruz. Bizim birilerine yalvardığımız yok. Affedin görüşmesi de yok. Biz bütünlük, paylaşım için mücadele ettik. Kucaklaşma istedik. Ancak niçin kurultayda farklı bir adaya destek verdik diye ötekileştirildik. Bu yaklaşım kabul edilemez. UBP’nin toparlanmasını istedik. Bu şekilde daha fazla zarar veriliyor. Taban bizim yanımızda. Haksızlığa uğradığımızı biliyor. Kıbrıs Türk halkını alternatifsiz bırakmayacağız. Alternatif bizimle oluşacaktır. Halk da bu alternatifi birinci parti yapacaktır.”

Kamil ve Aslanbaba yorum yapmadı
UBP Girne Milletvekili İlkay Kamil ve İskele Vekili Ejder Aslanbaba ise ihraç gündemi ile ilgili konuşmamayı tercih etti. Kamil, “Ben Necdet Numan’ı muhatap alıp da konuşmam” derken, Aslanbaba tamamen yorumsuz kaldı.

 

Özcafer: Biz siyasette olacağız, son sözü halk söyleyecek

UBP Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer, ihraç kararlarını beklediklerini belirterek, “Herkese hayırlı olsun” dedi. Yaşananların halkın gözü önünde olduğuna dikkat çeken Özcafer şöyle konuştu:
“UBP’nin içerisinde bazı değişimler olduğunu görüyoruz. Gerçek UBP’lilerin yavaş yavaş ekarte edildiğini, üyelerin değiştiğini, yeni delegeler eklendiğini biliyoruz ve bunlar bizi rahatsız ediyor. Biz kurultaya giderken icraatların eleştirisin yaparak parti içinde disiplin olmadığını, ciddi anlamda grup toplantılarının olmayışını, bilgi eksikliği olduğunu, birlikte hareket edilmediğini söyleyerek girdik. Demokratik olmayan süreçten sonra yine partinin birlikte, bütünlük içinde çalışması için de elimizden gelen fedakarlığı yaptık. Ama uzlaşı kültürü maalesef yok.
Herhangi bir iyi niyet, anlayış ve uzlaşı göremedik. Dolayısıyla da bu düşünceyle yolumuza devam etmek niyetindeyiz. Siyasette olacağız. Bu yola on kişi çıktık. Ama maalesef siyasette yaşananlar, herkesin gözü önünde oldu. Bazıları yola çıkarken tam karar veremiyor. Kararlarının arkasında duracak güçte değil. Bir yola çıkarsınız doğruları kabul edersiniz. Kaç kişi olursak olalım, arkamızda bizi destekleyen bir hal vardır. Kurultay sürecinde gördük. Kendimize güveniyoruz. Halkın desteği var. Halkın önüne çıktığımız zaman herkes nasibini alacak. Son sözü halk söyleyecek.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar