Kıbrıs

UBP’de kurultaya katılım endişesi başladı4 BİN 135 ÜYE OY KULLANILMIŞTI: UBP’nin 17 Ekim’de 4 ilçe de gerçekleştirdiği ilçe kongresinde toplam 8 bin 134 üyeden sadece 4 bin 135’i oy kullandı. Bin 91 üyenin olduğu Güzelyurt’a ise seçim yapılmamıştı
Ceren ÖZBİL
Ulusal Birlik Partisi’nin 17 Ekim’de gerçekleşen Lefkoşa, Mağusa, Girne ve İskele ilçe kongrelerine beklenen katılım olmadı. İlçe başkanları aynı durumun 31 Ekim- 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek kurultayda da ayni durum yaşanmaması için kolları sıvadı.
İlçe kongrelerinde 3 bin 134 üyenin olduğu Lefkoşa’da bin 304, 2 bin 134 üyenin olduğu Mağusa’da bin 86, bin 456 üyenin olduğu Girne’de 962 ve bin 47 üyenin olduğu İskele’de ise 783 üye oy kullanmıştı. Bin 91 üyenin olduğu Güzelyurt’a ise tek ilçe başkan adayı olması ve ilçe yönetim kurulu içinde aday sayısıyla kazanacak aday sayısının denk olması nedeniyle seçim yapılmamıştı.Seçim yapılmayacak
Ulusal Birlik Partisi’nin Mağusa ve İskele ilçelerinin genç kontenjanından parti meclisine girecek adaylar için seçim yapılmayacak. Aday sayısı ile kontenjan sayısının eşit olduğu Mağusa İlçesi’nde Mehmet Topcu, Murat Uzun ile Halil Erdoğuş ve İskele İlçesi’de de Emine Uuzun seçimsiz olarak genç kontenjanından parti meclis üyesi oldu.

109 aday yarışacak…
UBP’nin gençlik ve kadın kontenjanları dışından 50 kişilik parti meclisine girmek için toplam 109 kişi yarışacak. 16 kişinin kazanacağı Lefkoşa’da parti meclisine girmek için 33, 13 adayın kazanacağı Mağusa’da 32, 10 adayın kazanacağı Girne’de 25, 6 adayın kazanacağı Güzelyurt’ta 10 ve 5 adayın kazanacağı İskele’de ise 9 aday yarışacak.

21 kadın aday…
UBP’nin 10 kişilik kadın kontenjanından parti meclisine girmek için toplam 21 aday yarışacak. Bu doğrultu da 3 adayın kazanacağı Lefkoşa’da 7, 3 adayın kazanacağı Mağusa’da 4,  2 adayın kazanacağı Girne’de 6, 1 adayın kazanacağı Güzelyurt’ta 2 ve yine tek adayın kazanacağı İskele’de 2 aday yarışacak.

11 genç aday yarışacak
UBP’nin 10 kişilik genç kontenjanından parti meclisine girmek için 11 genç aday yarışacak. 3 adayın kazanacağı Lefkoşa’da 6, 2 dayın kazanacağı Girne 3 ve tek adayın kazanacağı Güzelyurt’ta ise 2 aday yarışacak. İskele ve Mağusa’da seçim yapılmayacak. 

Güneşoğlu: Yüzde 55’in üzerinde katılım bekliyoruz
Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa İlçe Başkanı Güneşoğlu, 31 Ekim- 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek UBP Kurultayı’nda yüzde Mağusa İlçesi’nden yüzde 55’in üzerinde katılım beklediklerini anlattı. İlçe yönetimi olarak katılımın yoğun olması için yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Güneşoğlu tüm UBP’lilerin bu kurultayda oy kullanmasının Ubp için önemli olduğunu söyledi. dur.

Gardiyanoğlu: Yüzde 75’in üzerinde katılım olacak
UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, 17 Ekim’de gerçekleşen kongrede Lefkoşa’daki katılımın düşük olduğunu ancak bunun bazı teksin sorunlardan kaynaklandığını anlattı. Bu sorunların lurultayda giderildiğine işaret eden Gardiyanoğlu, Lefkoşa İlçesi’nden kurultaya yüzde 75’in üzerinde katılım beklediklerini belirtti. Gardiyanoğlu, “Lefkoşa İlçe Kongresi’nde de üyelerin yüzde 75’i oy vermek için geldi. Ancak gerek yer, gerek yoğunluk nedeniyle birçok üye ot vermeden ayrılmak zorunda kaldı” dedi.

Kırşan: Zaten İskele’de katılım yüksekti
UBP İskele İlçe Başkanı Osman Kırşan, 17 Ekim’de gerçekleşen ilçe kongrelerinde de en yoğun katılımın İskele İlçesi’nde olduğunu hatırlattı. Bu doğrultuda kurultaya İskele İlçesi’nden yüzde 75’in üzerinde bir katılım beklediklerini söyleyerek, ancak yine de 1 Kasım’ın avın ilk günü olması nedeniyle de sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti. Kırşan, katılımın yoğun olması için çalışmalara devam ettiklerini ifade ederek tüm UBP üyelerine gidip kurultay da oy kullanmaları için çağrı yaptı.

Uzun: yüzde 90 katılım bekliyoruz
UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Osman Uzun 31 Ekim -1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek UBP kurultayında Güzelyurt İlçesi’nden yüzde 90’ın üzerinde bir katılım beklediklerini açıkladı. Ancak Güzelyurt İlçe Kongresi’nde seçim yapılmaması nedeniyle kongreye göre kıyaslayamayacaklarını kaydeden Uzun, kurultay günü Lefkoşa’ya gitmek için ulaşım sıkıntısı olan üyeleri ulaşım sorunlarını çözmek için hangi adaya destek vereceklerine bakmaksızın çözüm bulmaya çalıştıklarını anlattı.

İlçelere göre üye dağılımı şöyle:
Lefkoşa: 3 bin 134
Mağusa: 2 bin 496
Girne: bin 456
Güzelyurt: Bin 91
İskele: Bin 47

Başa dön tuşu