UBP’de kritik gün - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

UBP’de kritik gün

UBP’de kritik gün

MARATON TOPLANTI… Başbakan İrsen Küçük, uzun süredir sorun yaşadığı parti içi muhalif 10 milletvekilini bugün saat 09.30’da toplantıya çağırdı. Küçük bu toplantının ardından önce 11.00’de genel yönetim kurulunu, 12.00’de ise parti meclisini toplayacak

TABAN İSTİYOR… Başbakan İrsen Küçük dün yaptığı açıklamada tüzüğü hatırlatarak, çalışmaları aksatan vekilleri partiden ihraç edebileceğini ima etmişti. Muhalif vekillerin lideri Ahmet Kaşif ise, tabanın sesini dinlediklerini açıklayarak, “Bir adım atıyorsak, taban böyle istiyor diyedir” dedi


Ceren ÖZBİL
Ulusal Birlik Partisi’nde genel başkan İrsen Küçük, bugün muhalif vekillerle bir araya geliyor. 10 kişilik muhalif grubu bugün saat 09.30’da Dereboyu’nda bulunan parti binasına davet eden Başbakan İrsen Küçük’ün “son kez uzlaşı yolu” arayacağı öğrenildi.
Bu toplantıda Küçük’ün vekillere, önceki gün yaptığı gibi, tüzük maddelerini hatırlatarak, “Kurultay geride kaldı. Ancak halen daha kavgalar devam ediyor. Ülke bizden hizmet bekliyor. Kurultay kararına saygı duyarak, parti içi ve Meclis çalışmalarına katılmanızı istiyorum” mesajını vermesi bekleniyor.
Küçük, kamuoyuna önceki gün yaptığı açıklamada UBP tüzük maddelerini hatırlatarak, parti çalışmalarını sabote eden vekillerin partiden uzaklaştırılabileceğini ima etmişti.

Muhalefet “paylaşım” istiyor
Ahmet Kaşif’in başını çektiği 10 kişilik muhalefet grubu, İrsen Küçük’ün kurultay sonrasında kendilerini tamamen dışlamasından yana tepki ortaya koymaya devam ediyor.
Parti üst yönetiminden dışlandıklarını ima eden muhalif grup, özellikle genel sekreterlik ve genel sekreter yardımcılıkları konusunda ısrarlı. Bu makamların muhalif vekillerine verilmesi talep ediliyor.
Ayrıca, kabinede değişim yanında, kamuda yapılan üst düzey atamalarda da Küçük’ün kendilerini dışladığını savunan muhalifler, “Biz sadece Meclis’te nisabı sağlayacaksa, bu kriz bitmeyecek” görüşünde.

Kaşif: Taban böyle istiyor diye…
Dün katıldığı bir televizyon programında, Başbakan İrsen Küçük’ün, “tüzük” hatırlatmasını değerlendiren Ahmet Kaşif, “Biz de tüzük dışında bir şey yapmıyoruz” dedi.
Kaşif, UBP tabanı ile istişare içerisinde olduklarını belirterek, “Ne yapıyorsak, hangi adımı atıyorsak, bunu UBP tabanından aldığımız güçle yapıyoruz” dedi.
UBP tabanının da gelinen aşamada rahatsız olduğunu belirten Kaşif, “Sayın Başbakan ile ayrı partilerin insanları değiliz. UBP’liyiz… Görüşüyoruz, görüşmeye de devam ederiz” dedi.

“İmalarla yürünmez gerçeklerle yürünür”
UBP’nin bir bütün olduğunu ve kendi içerisindeki sorunları kendi içinde çözmeyi başarabilecek bir parti olduğunu söyleyen Kaşif “İmalarla yürünmez, gerçeklerle yürünür” dedi. Kaşif şu şekilde konuştu:
“Parti mensubu arkadaşlarımızın rahatsız edici bir söylemi olmamıştır. Arkadaşlarımız partisi ve memleketini seven insanlardır. Bu neden ihraç gerçekçi olmayan bir söylentidir. Siyasette imalarla değil gerçeklerle yürünür. İmalarla yürümek ne bize ne de başkasına yakışmaz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar