UBP’de gündem seçim ve yasalar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

UBP’de gündem seçim ve yasalar

UBP’de gündem seçim ve yasalar

Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde aylardır devam eden başkanlık yarışına geçtiğimiz pazar günü son nokta konuldu. UBP Genel Başkanlığı için Ahmet Kaşif’le yarışan İrsen Küçük yeniden UBP Genel Başkanı seçildi.
Kurultay sürecinin sona ermesinin ardından Ulusal Birlik Partisi, 7 Nisan 2013’te yapılacak olan Lefkoşa Türk Belediyesi başkan ve meclis üyesi seçimlerine ve mecliste bekleyen yasalara odaklandı.
Ulusal Birlik Partisi ve bakanlarından ve milletvekillerinden alınan bilgiye göre erken seçimin gündem de olmadığı öğrenildi. UBP’li vekiller meclis çalışmalarının hızlandırılması için tüm vekillerin meclis oturumuna katılmasına çağrı yaptı. 
 
Avcı: Sorunlara acilen çözüm bulunacak değişiklikler yapılmalı
Ulusal birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Turgay Avcı, UBP’deki parti içi için yarışın sona erdiğini söyledi ve bundan sonraki süreçte Kıbrıs Türk halkının sorunlara çözüm getirecek yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti. Avcı şu şekilde konuştu:
“Kurultay sona erdi. Parti içi yarış bitmiştir. Bundan sonraki süreçte Kıbrıs Türk halkının sorunlarına acile çözüm bulacak yasal değişiklikler yapılmalıdır. Bir kurultay sürecinde bile yaşanmış olan siyasetteki sıkıntıların aşılması için ‘Seçim ve Halk Oylaması’ ve ‘Siyasi Partiler’ Yasası’nın anayasal kurumlar olan yargı, Başsavcılık ve Sayıştaylık gibi kurumların güçlendirilmesi ve süratle icraat yapabilmeleri için anayasal değişikliğin hayata geçirilmesi gerekiyor. Meclis’te hepimizi üzen kavgaların boş koltukların ve nisapsızlığın ortadan kaldırılıp meclis iç tüzüğünün hayata geçirilmesi gerekiyor. Maliye Bakanı’nın ‘Mali bütçede düzelme var’ ifadeleri doğrudur. Mali bütçede açıklar daraldı. Ancak mali bütçedeki olumlu gelişmeler halkın cebine yansımadı. Önümüzdeki süreçte kayır dışı ekonominin önlenmesi ve bütçe açıklarının çalışanlardan değil vergi vermeyen vergi kaçıran usulsüzce meal kaçakçılığı yapan iş dünyasının bazı patronlarından toplanması gerekir.”

“Erken seçim çağrısı yapanlar bu ülkeyi düşünmüyor”
Avcı, “Seçim ve Halk Oylaması Yasası” ve “Siyasi Partiler Yasası”nda değişikliğe gidilmeden erken seçim çağrısı yapan partileri ülkeyi düşünmemekle suçladı. Dokuz yıl içinde 3 kez gelen seçim yapıldığına dikkat çeken Avcı şu şekilde konuştu:
“Seçim ve Halk Oylaması Yasası ve Siyasi Partiler Yasası değiştirilmeden bazı siyasi partilerin sırf o koltuklarda oturmak için erken seçim çağrısı yapması bu ülkede gelişmeyi düşünmediği ve 35 yıllık siyasal kültürün ve kişilere bağlı siyaseti arzu ettiklerini gösteriyor. Bu ülkede 9 yılda 3 kez seçim yapıldı. Bir yıl sonra tekrar seçim yapıldığında 10 yılda 4 seçim olacaktır. Bu da 2 buçuk yılda bir seçim anlamına geliyor.”


Töre: Biz komitelerdeki görevlerimizi yapacağız
Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Meclis çalışmalarını hızlandırmanın bakanların ve Başbakan’ın görevi olduğunu söyledi. UBP Kurultayı’nda başkan adayı Ahmet Kaşif’e destek veren milletvekillerinin komitelerdeki görevlerini yapacağına vurgu yapan Töre şu ifadeleri kullandı:
“Başbakan ve bakanlar neler getirecek bilmiyoruz. Esas yetkili Başbakan ve Bakanlar Kurulu’dur. Meclis çalışmalarını sağlamak ve hızlandırmak onların görevidir. Biz Meclis’te ve komitelerde görevlerimizi yerine getireceğiz. Hükümet çalışmalarına destek vereceğiz. Olumsuz gördüğümüz şeyleri kendi grubumuzda dile getireceğiz. Hükümetin ve partinin başarılı olması en büyük dileğimizdir. Komite çalışmalarına katılacağız. Hükümette Meclis’teki oturumları takip etmelidir. Denetim günleri, yasama günleri muhalefetin yaptığı eleştirilere bakanlar ve Başbakan cevap vermelidir. Meclis’te takipçi bırakıyorum denerek takip edilmemelidir. Biz milletvekiliyiz. Vekillik görevi halkla bütünleşerek takip edilmesi gerekir. Milletvekillerinin aynası Cumhuriyet Meclisi’dir ve hükümetin aynası da Bakanlar Kurulu’nun alacağı kararlarla ve meclise sevk edeceği yasalarla ölçülmektedir. Bunlar bugüne kadar çok aksamıştır. Dilerim önümüzdeki dönem içinde yaşadıklarımız tekrar yaşanmaz. Parlamento oturumlarına da bakanlar ve milletvekilleri en yüksek derecede katılır. Parlamento saygınlığını kazandırmak hepimizin görevidir.”

Hasipoğlu: Önümüzde yasalar ve belediye seçimi var
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, UBP Kurultayı’nın sona erdiğini söyledi ve “Şimdi önümüzde yasalar ve Lefkoşa Türk Belediyesi seçimi var” dedi. Hasipoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Kurultay sona erdi. Şimdi önümüzde belediye seçimi ve Meclis’ten geçmesi beklene yasalar var. Belediye başkan adayımızı belirledik. Perşembe günü grup toplantısı var. Bu yıl 3 yıllık ekonomik programın ilk yıllı. Bununla ilgili çalışmalar var. Sağlıkta fiziki yapının düzenlenmesi için çalışmalar var. Kanser Hastanesi’nin temelinin atılması için çalışmalar var. Organ Nakli Yasası, Bakanlar Kurulu’na götürülüyor. Diğer yasalarla da ilgili çalışmalar devam ediyor. 3 tane MR, 4 ambulans alınıyor. Ayrıca erken seçim gündemde değil.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar