UBP ikiye bölündü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

UBP ikiye bölündü

UBP ikiye bölündü

UZLAŞI OLMADI… UBP’de genel sekreter seçimi de kriz ile sonuçlandı. Muhalif grubun “tek aday” isteği PM’de reddedilince muhalif grup toplantıyı terk etti. Girne Milletvekili Necdet Numan ve genel sekreter yardımcısı Güner Göktuğ arasında seçim yapıldı. Seçim sonucunda Numan, genel sekreterliğe seçildi

“YERİMİZ MECLİS”… Muhalif grubun sözcüsü Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, “Uzlaşı için çaba harcadık, 10 isim verdik, hiçbiri kabul görmedi” diyerek tepki gösterdi. Kaşif, bundan sonraki sürece ilişkin tavırlarını “Biz UBP’liyiz, yerimiz Meclis. Halk yararına doğru ne ise onu yapacağız ve mücadeleye devam edeceğiz” diyerek özetledi


“SEÇİM DEMOKRATİK”… UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, genel sekreterlik seçiminin demokratik bir şekilde yapıldığını savundu. UBP’nin bu seçimde “zümre değil, halk partisi” olduğunu kanıtladığını ifade eden Küçük, “Bundan sonra hep birlikte partinin daha ileriye gitmesi için birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi, Fuat Namsoy’dan boşalan genel sekreteri seçmek amacıyla UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük başkanlığında dün UBP Genel Merkezi’nde toplandı.
UBP Genel Başkanı Küçük, toplantı başlamadan önce basına yaptığı kısa açıklamada, nisabın olduğunu ifade ederek toplantıyı açtı ve Parti Meclisi’nin gündemindeki tek maddenin genel sekreter seçimi olduğunu söyledi. Ardından basın mensupları salonu boşalttı ve toplantıya geçildi.
UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Necdet Numan ile Güner Göktuğ adaylığını açıkladı.
Bunun üzerine UBP’de “uzlaşı” isteyen ve bu uzlaşıyı bulamadığını savunan bazı milletvekilleri toplantıyı terk ederek oylamaya katılmadı.

Kaşif: Mücadeleye devam edeceğiz
Genel sekreterlik seçimine geçilmeden önce salonu terk eden UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, toplantıdan ayrılan milletvekilleri adına yaptığı konuşmada, UBP’de uzlaşı sağlanması için 10 isim verdiklerini, ancak kimsenin uygun görülmediğini ve arzuladıkları uzlaşıyı sağlayamadıklarını söyledi.
Gerginlik ortamı yaratmak için çalışmadıklarını, ancak bazılarının bu ortamı yarattığını savunan Kaşif, bundan sonraki sürecin ne olacağının sorulması üzerine, “Biz UBP’liyiz, yerimiz Meclis, halk bizi milletvekili olarak seçti. Biz Meclis’teki yerimizde olacağız. Halk yararına doğru ne ise onu yapacağız ve mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

58 oy ile genel sekreter Necdet Numan
Yaklaşık 2 saat süren Parti Meclisi toplantısı ve sonrasında gerçekleştirilen genel sekreterlik seçiminde Necdet Numan ile Güner Göktuğ yarıştı.
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı ve seçimin ardından oy sayımı gerçekleştirildi. Sonuçların elde edilmesiyle de basın salona alınarak kamuoyuna açıklama yapıldı.
Oylama sonucunda genel sekreterliğe 58 oy alan Necdet Numan seçildi.
Göktuğ 15 oy alırken, 9 da geçersiz oy çıktı.

Numan: UBP’de birlik ve beraberliği sağlayacağım
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreterliği’ne seçilen UBP Girne Milletvekili Necdet Numan, UBP’nin güzide makamlarından biri olan genel sekreterlik seçiminin demokrasi içinde yapıldığını ifade ederek, seçim öncesinde yapılan tüm konuşmaların, partinin daha iyiye gitmesi için yapıldığını kaydetti.
Numan, UBP’nin, demokrasinin beşiği olduğunu işaret ederek, seçimin demokratik bir şekilde yapıldığını, bu seçimde iki adayın yarıştığını kaydetti.
Necdet Numan, seçim öncesinde salondan “Zamansız ayrılan arkadaşlarıyla birlik ve beraberliği kendi genel sekreterliği zamanında mutlaka ve mutlaka sağlayacağına” inandığını vurguladı.

Küçük: Demokratik bir seçim oldu
UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük de genel sekreterlik seçiminin demokratik bir şekilde yapıldığını ifade ederek, partide birlik ve beraberliğin tesis edilmesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı, “UBP’nin zümre değil, halk partisi olduğunu kanıtladığını ve demokratik bir şekilde genel sekreterini seçtiğini” kaydetti.
Küçük, UBP’nin her zaman için tüzüğüne uygun çalıştığını ve demokratik bir yapı içerisinde olduğunu belirterek, bundan sonra hep birlikte partinin daha ileriye gitmesi için birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.
UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, partiye bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı eski genel sekreter Fuat Namsoy’a teşekkür etti.

Göktuğ: Her zaman Numan’ın destekçisi olacağız
Genel sekreterliğe aday olan ve seçimi kaybeden Güner Göktuğ ise UBP’nin demokratik bir şekilde kendi hür iradesiyle genel sekreterini seçtiğini belirterek, uzlaşı denendiğini ancak olmayınca sonucu sandığın belirlediğini ifade etti.
Sonucun hayırlı olmasını temenni eden Göktuğ, bundan sonra genel sekreter Numan’ın her zaman destekçisi olacaklarını söyledi.
Konuşmaların ardından Küçük, Numan, Namsoy ve Göktuğ, üyeleri selamladı ve gündemi sadece genel sekreter seçimi olan UBP Parti Meclisi toplantısı tamamlandı.

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi, genel sekreteri seçmek amacıyla UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük başkanlığında dün UBP Genel Merkezi’nde toplandı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar