Onlar da anne - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Onlar da anne

Onlar da anne

Duygu ALAN

Havadis, Lapta Huzur Evi kadınlarını unutmadı… “Anneler Günü” arifesinde Lapta Huzur Evi’ni ziyaret eden ekibimiz, orada bulunan kadınlarla sohbet etti, her birinin ayrı ayrı hikayelerini dinledi, duygularını paylaştı.
Duygu selinin yaşandığı bu özel ziyarette, huzur evi kadınları, “anne olmak” ve “evlat sevgisi” hakkında içinden geçenleri paylaştı.
Evlatlarını görememekten yakınan anneler, her yıl olduğu gibi bu yılda umudunu “Anneler Günü”ne bağladı. 
Lapta Huzur Evi’nde sakin anneler, Havadis aracılığı ile evlatlarına gönderdiği mesajlarında, “Siz de annesiniz. Ne olur annelerinizi sevginizden mahrum etmeyin” dedi.


Gözü yolda kızını bekliyor
Meryem Felek, 69 yaşında bir kız, bir erkek iki çocuk annesi. Meryem nene, 2011 yılına kadar kızının yanında ikamet etti. Havadis’e verdiği bilgilere göre, kızı çalıştığı için kendisine bakamayacağını söylemesi üzerine Meryem nene, kendisinin de rızası ile 2011 yılında Lapta Huzur Evi’ne yerleşti. Meryem Felek, besleyip büyüttüğü evlatlarından sadece arada ir ziyaretlerine gitmelerini istedi. Oğlu Londra’da ikamet ettiği için zaten evlat hasreti ile yanıp tutuşan Meryem nene, kızını da yeteri kadar göremediğinden yakındı.
“Anneler Günü” münasebeti ile Havadis’e konuşan Meryem Felek, evlatlarına seslenerek, “Sizleri çok özledim. Sık olmasa da arada bir ziyaretime gelin. Pazar Günü Anneler Günü ve gözüm yolda sizleri ekleyeceğim” dedi.

Evlat hasreti ile yanıp tutuşuyor
“91 yaşındaki 3 çocuk annesi Semihe Çakar, Lapta Huzur Evi’nin en eski iki konuğundan biri. Semihe nene, 2012 yılından bu yana Lapta Huzur Evi’nde kalıyor. Bir evladını toprağa veren Semihe nenenin diğer 2 evladı ise Konya’da ikamet ediyor. Oğlu tarafından huzur evine bırakılan Semihe Çakar, uzun zamandır evlatlarını görememekten yana dert yanıyor.  Annelik duygularını Havadis’e aktaran Semihe Çakar, dört gözle hayatta kalan 2 evladını göreceği günü bekliyor.

Hasretle çocuğuna kavuşacağı günü bekliyor
Atiye Elmas, 98 yaşında ve bir çocuk annesi. Biricik evladını yıllar önce kaybeden Atiye nene, “Keşke onun yerine en ölseydim de evlatçığım yaşasaydı” diyerek başlıyor anlatmaya…
“Huzur evine 2000 yılında geldim. Bir evladım vardı onu da kara toprağa verdim. Bana evladımdan kalan torunlarım ve hala bana evlatlık yapan gelinim kaldı. Gelinim ve torunlarım fırsat buldukça ziyaretime geliyor. Bayramlarda da beni alıp evlerine götürüyorlar. Gelemedikleri zaman da telefonla arayıp hatırımı soruyorlar. Ama ana yüreği işte, yüreğimdeki evladımın acısı bir türlü dinmiyor. Ben anneyim ve dünyadaki tüm annelerin gününü kutluyorum.”

Doğurmasa da anneliği tattı
Ayşe Minimini, 83 yaşında ve 2000 yılından bu yana Lapta Huzur Evi’nde kalıyor. Ayşe nene, hiç evlenmedi. Anne olmamasına rağmen annelik duygularını en iyi şekilde aktaran Ayşe nene, anneliğin ne kadar kutsal olduğunu anlattı. Evlatlara, “Anneniz hala hayattayken değerini bilin. Ona sevginizi gösterin” mesajını verdi.
Gün dolayısıyla dünyadaki tüm annelerin “Anneler Günü”nü kutlayan Ayşe Minimini, şunları söyledi:
“Benim hiç çocuğum olmadı ama kardeşimin çocuklarını ben büyüttüm. O nedenle annelik duygusunu az çok biliyorum. Annelerin hakkı ödenmez. Kaldı ki, anne olmak sadece doğurmak değildir. Anne olmak demek, emek vermektir. Önce o diyebilmektir. Ben kardeşimin çocuklarını evladım gibi gördüm ve her anne gibi ömrüm boyunca onlarla gurur duydum. Bu duyguları taşıyan tüm kadınların ‘Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

Gün geldi annesine annelik yaptı
Baykan Saltuker, 70 yaşında. Baykan nene hiç anne olmadı ancak gün geldi yıllarca kendi annesine, babasına ve kardeşine, deyim yerindeyse annelik yaptı. 2010 yılından bu yana Lapta Huzur Evi’nde kalan Baykan nene, yaşadığı yerden ve hayatından memnun olduğunu söyledi.
Anne olmasam da annelik ne demek ben bilirim diyen Baykan nene, tüm annelerin de “Anneler Günü”nü kutladı.

Gözü yaşlı, evlatlarını bekliyor
Uzun zamandır Lapta Huzur Evi’nde kalan Cemile Atasever, oradaki hayatını, komşularını ve huzur evi yetkililerini çok seviyor. Güler yüzü ve güzel kalbi sayesinde insanlarla kısa zamanda iyi ilişkiler kurmayı başaran Cemile nene, gülen yüzünün ardında büyük acılar gizliyor. Evlatlarının kendisini hiç arayıp sormadığından yana dert yanan Cemile Ataver, onlardan söz açıldığı hemen bastırdığı duygularını salıveriyor ve gözyaşlarını pınar gibi akıtıyor.
Her gün gözü yolda evlatlarının gelmesini bekleyen Cemile nene, gece gündüz, “Ölmeden ir kez daha evlatlarımı göreyim” diye dua ediyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar