UBP İhraç Dedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

UBP İhraç Dedi

UBP İhraç Dedi

 4 İHRAÇ… 16 saat süren yolculuğun ardından dün öğle saatlerinde KKTC’ye gelen Başbakan İrsen Küçük, hiç ara vermeden önce GYK, sonra PM’yi topladı. Küçük, muhalif vekiller Ahmet Kaşif, Türkay Tokel, Afet Özcafer ve Hasan Taçoy’u ihraç istemiyle disipline sevk etti. Yönetime yönelik sert eleştirileri ile dikkat çeken kurultay delegesi Özdemir Tokel de Güzelyurt İlçe Disiplin Kurulu’na sevk edildi

ERKENDEN ERKEN SEÇİM… Muhalefet ve UBP içerisindeki muhalif vekiller 26 sayısını bularak, hükümeti düşürme, ardından da kurulacak yeni hükümetle 29 Eylül tarihinde erken seçime gitmek için zemin yokladı. İrsen Küçük ise, “erkenden de erken seçim” diyerek 18 Ağustos tarihinde seçim önerdi


İKİ KARAR… Toplanan UBP Parti Meclisi, disiplin suçu işleyenlerin ihracı ve erken seçim tarihi belirlenmesi konusunda genel başkan İrsen Küçük’e yetki verdi. Küçük çalışmalarına bugün başlayacak

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa ilçe binasında toplanan Parti Meclisi muhalif kanattaki 5 ismin disiplin kuruluna sevk edilebilmesi için oy birliği ile UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük’e tam yetki verdi.
Alınan karar sonrası, Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy, Türkay Tokel, Afet Özcafer UBP Disiplin Kurulu’na sevk edildi.
Kurultay delegesi Özdemir Tokel ile ilgili kararı ise Güzelyurt İlçe Disiplin Kurulu verecek.
Erken seçim için ise Meclis’e 18 Ağustos önerilecek.

İki karar alındı
UBP Genel Yönetim Kurulu’nun tavsiyesi ile Parti Meclisi, iki konuda genel başkan İrsen Küçük’ü yetkilendirdi.
Küçük, “parti bütünlüğünü bozan isimlerin ihraç istemi ile disipline sevk edilmesi ve disiplin kurullarının oluşturulması” konusunda yetkilendirildi.
İrsen Küçük’e yetki verilen bir diğer konu ise erken seçim tarihi oldu. Küçük’ün erken seçim için belirlediği tarih ise 18 Ağustos.
UBP’li muhalif vekiller ve CTP, DP, TDP’den oluşan muhalefet erken seçim tarihi için 29 Eylül tarihinde uzlaşmıştı.

PM’de Afet Özcafer sürprizi
UBP Genel Yönetim Kurulu, dün yaptığı toplantıda, ihraç ve erken seçim konularını görüştü. Yapılan görüşmede, “UBP birlik bütünlüğünü bozmaya yönelik açıklamaları” nedeniyle Ahmet Kaşif, Türkay Tokel ve Hasan Taçoy’un ihraç edilme kararını aldı.
Mağusa İlçe Başkanı Afet Özcafer de Genel Yönetim Kurulu toplantısında hazır bulundu. Genel Yönetim Kurulu toplantısında, bazı üyeler, Afet Özcafer’e, “Bu partinin hükümetten gitmesi için imza attınız mı?” diye sordu.
Özcafer’in de, “Evet. Neden parça parça ihraç kararı alınıyor ki? Ortada sekiz imza var. Herkesi birlikte ihraç edin” diyerek toplantıyı terk ettiği görüldü.
Özcafer, Genel Yönetim Kurulu’nun ardından yapılan Parti Meclisi toplantısına katılmadı. Özcafer’in “imzayı itiraf etmesi” ise, Parti Meclisi’nde gündeme geldi.
Çok sayıda parti meclisinin olaya gösterdiği tepkinin ardından, Özcafer ismi de Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy ve Türkay Tokel isimlerinin yanına yazıldı.

Tüzük engeli
UBP Tüzüğü’ne göre, milletvekillerinin ihracı ile ilgili özel disiplin kurulları oluşturulması gerekiyor. Bu noktadan hareket eden Parti Meclisi, aldığı kararda isimlere yer vermedi ve “disiplinle ilgili yetkiyi” başkana devretti.
İrsen Küçük ise yaptığı açıklamada, bugünden itibaren Parti Meclisi’nin verdiği yetkiler doğrultusunda çalışmalarına başlayacağını ifade etti.

Neden 18 Ağustos?
İrsen Küçük’ün “18 Ağustos” tarihini önermesi ise, Ahmet Kaşif ve ekibinin yeni bir parti kurarak seçime katılmasını engelliyor.
Yasa gereği, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için “en az 90 gün önce kurulmuş olması” gerekiyor.

Tokellere çifte ihraç
İhraçla ilgili alınan kararda, Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel ile birlikte, kurultay delegesi Özdemir Tokel’in ihracı da hem Genel Yönetim Kurulu hem de Parti Meclisi’nde onay aldı.
Türkay Tokel, milletvekili olduğu için UBP Disiplin Kurulları kararı ile ihraç edilebilecek. Özdemir Tokel ise, Güzelyurt İlçe delegesi olduğu için, ihracıyla ilgili kararı Güzelyurt İlçe Disiplin Kurulu verecek.

Oylamada yer aldılar

Kaşif, Tokel, Taçoy ve Afet Özcafer’in partiden ihraç için disiplin kuruluna sevkedilmesi kararı Parti Meclisi’nde oybirliği ve alkışlarla onaylandı. Karar “oybirliği” olarak açıklanırken, Kemal Dürüst ve Mehmet Tancer’in de toplantıda yer alması dikkat çekti

Yorgancıoğlu: Bugün önergeyi sunacağız

Özkan Yorgancıoğlu: Parti Meclisimizin gensoru ve en geç 29 Eylül’de erken seçim yapılması yönünde kararı var. Bizim kararımız ve imzamız bu yönde olacak. İrsen bey erken seçim teklifi yapacaksa, yetkili kurullarımızda bunu da değerlendiririz

Küçük: Altımızı oyuyorlar

 İrsen Küçük ABD dönüşü Ercan Devlet Havaalanı’nda partililere seslendi: Sözde bizi zora sokabilmek adına partimize büyük zarar veriyorlar. Biz ülke sorunları ile uğraşırken, onlar altımızı oyuyorlar. Buna izin vermeyeceğiz

Kaşif: Sekiz kişi imza attı

Ahmet Kaşif: Ben, Hasan Taçoy, Zorlu Töre, Afet Özcafer, İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu, Türkay Tokel, Ejder Aslanbaba arkadaşlarımız sunulacak güvensizlik önergesi için imzalarımızı koyduk.  Muhalefetle ne anlaştıysak, ona uyacağız

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar