Dünya

Uber yılın ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolar zarar açıkladı


Internet üzerinden ulaşım ve dağıtım hizmeti sağlayan Kaliforniya merkezli Uber Technologies Inc, 2019 yılı ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Bu, şirketin bugüne kadar açıkladığı en büyük zarar oldu. Uber’in büyümesi de yavaşladı. Açıklanan zarar ve büyüme oranı beklentilerden kötü çıktı.

Uber’in cirosu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 14 artarak 3,17 milyar Amerikan Doları’na yükseldi. Bu en düşük büyüme oranı olurken analistlerin 3,3 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı.

Uber’in giderleri yılın ikinci çeyreğinde yüzde 147 artarak 8,65 milyar dolara yükseldi. Bu belirgin gider artışının sebeplerinden birisi şirketin araştırma ve geliştirme bütçesindeki artış oldu. Şirket geçtiğimiz ay pazarlama biriminden yaklaşık 400 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.

Uber’in açıkladığı verilerden sonra şirketin hisse senetleri yüzde 6 civarında değer kaybetti.

Şirketin CEO’su Nelson Chai “Büyümeye saldırgan biçimde yatırım yapmayı sürdürürken aynı zamanda sağlıklı bir büyüme istiyoruz. Bu çeyrekte bu yönde iyi işler yaptık.” dedi.

Uber kullanıcı sayısının ise artmaya devam ettiğini açıkladı. Yılın ilk çeyreğinin sonunda 93 milyon olan aktif kullanıcı sayısı ikinci çeyrek sonunda 99 milyona çıktı. Bir sene önce aynı dönemde ise kullanıcı sayısı 76 milyonda kalmıştı.Başa dön tuşu