Bilim ve TeknolojiSosyal Medya

Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in Twitter hesabı hacklendi


Twitter’ın kurucularından ve şirketin CEO’su Jack Dorsey’in Twitter hesabı cuma günü geç saatlerde hacklendi. Twitter birkaç saat sonra bir dizi ırkçı ve din karşıtı paylaşımlar yapılan hesabın artık güvende olduğunu bildirdi.

Sosyal paylaşım ağı Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in 4 milyon takipçili hesabından cuma akşamı ırkçı ve din karşıtı paylaşımlar gelmeye başladı. 

Ekip birkaç saat sonra, “Hesap artık güvende ve Twitter sistemlerinin tehlikeye atıldığına dair bir gösterge yok.” paylaşımı yaparak hesabın güvenliğinin sağladığını bildirdi.

Gece saatlerinde Twitter İletişim Ekibi yeni bir paylaşım yaparak ‘hesabın hack’lendiği iddialarına açıklık getirdi: “Mobil sağlayıcı tarafından gelen bir güvenlik açığı nedeniyle hesapla ilişkilendirilen telefon numarası tehlike altındaydı. Bu, yetkisiz bir kişinin telefonundan kısa mesaj yoluyla tweet oluşturma ve göndermesine izin verdi. Sorun artık çözülmüş durumda.

Sosyal medya platformu Twitter son zamanlarda kamuoyu nezdinde tanınmış kişilere ve diğer kullanıcılara yönelik tehditleri ve şiddeti mümkün kılması ve demokratik iktidarları istikrarsızlaştırmak amacıyla yanlış kullanılması nedeniyle hükümetler tarafından yoğun inceleme altında.

 Başa dön tuşu