EkonomiKıbrısManşet

Türkiye’ye ticari kargo artık serbest

Uzun yıllardır iş dünyasının sıkıntı çektiği ticari kargonun KKTC’de Türkiye’ye gönderilememesi sorunu aşıldı

 TİCARİ KARGO GÖNDERİLEBİLECEK: Uzun yıllardır iş dünyasının sıkıntı çektiği ticari kargonun KKTC’de Türkiye’ye gönderilememesi sorunu aşıldı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Türkiye’deki muhatapları ile yaptığı görüşmelerde olumlu sonuç aldığı ve yakın zamanda ticari kargoların da Türkiye’ye buradaki kargo şirketleri aracılığıyla gönderilebileceği kaydedi

İŞDÜNYASI RAHATLAYACAK: Kargo şirketlerinin ticari eşya da taşıyabilmesi Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na için asıl talep Ticaret Odası ve Sanayi Odası’ndan geldi. Yaklaşık 3 yıldır bu konuyla ilgili lobi çalışması yaptıkları bilinen Ticaret Odası ve Sanayi Odası da bu kararla birlikte ciddi şekilde rahatlayacak

KISA ZAMANDA HAYATA GEÇECEK: Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Türkiye’den gelen kargo nasıl hiçbir sıkıntı olmadan yerine ulaşıyorsa, KKTC’den Türkiye’ye giden kargonun da sıkıntı yaşamadan yerine ulaşacak. Çifte KDV uygulamasını da mutabakat sonucu kaldırdık. Türkiye’de gümrüklere tebligatların tamamlanmasının ardından uygulama hayata geçecek

Bertuğ Topal

Uzun yıllar özellikle kargo şirketlerinin ciddi sıkıntılar yaşadığı şirketler arası kargo servislerinin kişisel kargo dışında ticari şirketlere gönderilmesi sorunu tarih oluyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Türkiyeli yetkililer tarafından geçtiğimiz gün ele alınan konu, yaşanan sıkıntılar ve adaletsizliklerin Türkiyeli makamlara aktarılması ile yeni bir boyut kazandı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un girişimleriyle yaklaşık 2 yıldır sadece kişisel eşyaların kargo olarak Türkiye’ye gönderilmesi sorunu çözüldü.

Bundan böyle KKTC’den Türkiye’ye ticari eşyalar da kargo olarak gönderilebilecek. Özellikle Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nın talepleri üzerine görüşülen konu karara bağlandı. Konunun yakın zamanda tam detaylarıyla açıklanması bekleniyor.

 

Sadece hızlı kargo sistemi kullanılıyordu

KKTC’den Türkiye’ye yaklaşık 2 yıldır sadece hızlı kargo sisteminde gönderilen ürünler gidebiliyordu. Kargo şirketlerinin ciddi şekilde yapmak istedikleri işi yapamamalarına neden olan bu sistem bundan böyle tarih oluyor.

Kişisel harici eşya taşımacılığı yapılamıyordu

Hızlı kargo taşımacılığı sisteminde kişisel eşya harici hiçbir kargonun taşınamaması hem iş dünyasında hem de bazı vatandaşların bundan olumsuz etkilenmesine neden oluyordu. Dosya ve zarf taşımacılığı dışında sadece 23 kiloya kadar kişisel eşyaların taşınabildiği süreçte iş dünyasına ek külfet getirilmiş oluyordu.

 

Artık taşınabilecek

Kargo şirketleri bundan böyle ticari eşyaları da KKTC’den Türkiye’ye ekstra bir işlem gerekmeksizin taşıyabilecek. Hem kargo şirketleri hem de iş dünyası için oldukça önemli olan bu değişiklik ile ticari eşyaların Türkiye’ye girişi artık gümrük işlemi nedeniyle Mersin veya İstanbul’da takılmayacak.

 

Atun, Türkiye makamlarıyla konuyu görüştü

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, kargo şirketlerinin ticari eşya taşıyabilmeleri için gelen talepler üzerine Türkiyeli makamlarla görüşerek konuyu iletti. Türkiyeli makamlardan gelen olumlu yanıt ile konu tatlıya bağlandı.

 

Her türlü eşya taşınabilecek

Bundan böyle ülkede bulunan kargo firmaları sadece zarf, dosya veya kişisel 23 kiloyu geçmeyecek kargoları değil, ticari kargoları da Türkiye’deki yerlerine ulaştırabilecek. Zaten bu yetiye sahip olan kargo şirketleri engelin de kalkmasıyla artık gerçek anlamda yapmaları gereken işi yapabilecekler.

 

Talep, Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nda geldi

Kargo şirketlerinin ticari eşya da taşıyabilmesi Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na için asıl talep Ticaret Odası ve Sanayi Odası’ndan geldi. Yaklaşık 3 yıldır bu konuyla ilgili lobi çalışması yaptıkları bilinen Ticaret Odası ve Sanayi Odası da bu kararla birlikte ciddi şekilde rahatlayacak.

 

Atun: İş dünyası için önemli bir gelişme

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Havadis’e yaptığı açıklamada iş dünyası için önemli olan bir gelişmeyi hayta geçirdiklerini ve Türkiye’den gelen kargonun nasıl hiçbir sıkıntı olmadan yerine ulaşıyorsa KKTC’den Türkiye’ye giden kargonun da sıkıntı yaşamadan yerine ulaşacağını söyledi.

Atun, Türkiye’den mal alan ve arızalı çıkması halinde artık Türkiye’ye gönderebileceğini kaydetti.

Atun, küçük ölçekli esnafın da bu uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte Türkiye’ye ihracat yapabileceğini ifade etti.

Çifte KDV uygulamasını da mutabakat sonucu kaldırdıklarını kaydeden Atun, Türkiye’de gümrüklere tebligatların tamamlanmasının ardından uygulamanın hayata geçirileceğini söyledi.

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı