Ekonomi

Türkiye’ye tarihi davet


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ı ziyaret eden OECD Kalkınma Yardımları Komitesi (DAC) Başkanı Eric Solheim, Türkiye'nin DAC'a üye olması için ikna etmeye çalıştı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, OECD DAC Başkanı Eric Solheim'i Başbakanlık'ta kabul ederek görüştü. OECD DAC Başkanlığı'na yeni seçilen Eric Solheim, Türkiye'nin DAC'a üye olması konusunda talebi yeniden iletti.DAC, TÜRKİYE İLE GÜÇLENECEK
Edinilen bilgilere göre görüşme sırasında Solheim, Türkiye'nin DAC'a neden üye olmasını istediklerini anlattı. Solheim, Türkiye'nin çok hızlı gelişmekte olan bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle son dönemde Türkiye önemli gelişmeler kaydetti. Afrika ve özellikle Somali'deki yardımlarınız dikkat çekiyor. Türkiye'nin dünyanın her yerinde etkin güç. Türkiye, OECD'nin önemli bir üyesi ama DAC'a üye değil. DAC'a üye olmanızı ve parçamız olmanızı istiyoruz" dedi

GÜVENLİ DEĞİL DEDİLER, ERDOĞAN GİTTİ
Solheim görüşmede, Türkiye'nin Somali'de yaptıklarını takdirle karşıladıklarını belirterek,"Ben ilk seçildiğimde Somali'ye gitmek istedim. Bana 'Somali güvenli değil, sakın gitmeyin' dediler. Ben de onlara "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan neredeyse bütün bakanlarını alarak Somali'yi ziyaret etti" cevabını verdim. Türk Hava Yolları'nın Somali uçuşlarını başlatması önemli bir adımdır. Bu konularda çok cesursunuz. Somali'de yaptıklarınız diğer DAC üyesi ülkelere örnek olabilir. DAC Yönetim Kurulu'da olmanız bu açılardan çok iyi olacaktır" dedi.

BOZDAĞ: YARDIMLARIMIZ SÜRECEK
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise görüşmede, OECD DAC üyeliği davetinden dolayı Solheim'e teşekkür etti. DAC üyeliği teklifinin değerlendirileceğini belirten Bozdağ, "Türkiye'nin insani yardımları artarak devam edecektir. Somali başta olmak üzere yaptığımız destekler önemlidir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılındaki Somali ziyarete dünyanın dikkatini Somali'ye çekmiştir. " ifadelerini kullandı.
Bozdağ, Başbakan Erdoğan'ın Somali ziyaretinin ardından "Yozgat'a gider gibi Somali'ye gideceksin" talimatı verdiğini hatırlatarak, "İki ayda bir Yozgat'a gider gibi Somali'yi ziyaret ediyorum" diye konuştu.

RESMİ KALKINMA YARDIMLARINDA REKOR
Türkiye, son yıllarda Somali başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki muhtaç insanlara yaptığı resmi kalkınma yardımlarındaki rekor artış ile dikkat çekiyor. Türkiye resmi kalkınma yardımlarını Bozdağ'a bağlı olan TIKA koordine ediyor.
Türkiye'nin ısrarla üye olmaya davet edildiği OECD DAC verilerine göre 2012 yılındaki resmi kalkınma yardımları yüzde 99 artış ile 2 milyar 532 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Türkiye 2002 yılında sadece 86 milyon dolar resmi kalkınma yardımında bulunurken, 2011 yılında 1.3 milyar dolar, 2012 yılında ise 2.5 milyar dolar resmi kalkınma yardımında bulundu.
Türkiye resmi kalkınma yardımlarını 2012 yılında rekor düzeyde artırırken, büyük ülkeler ise resmi kalkınma yardımlarını azalttı. OECD verisine göre, 2011'de yüzde 2 azalan OECD üye ülkelerinin yaptığı resmi kalkınma yardımları, 2012 yılında yüzde 4 azaldı.
Son yapılan BM Genel Kurulu toplantılarında Türkiye'nin insani yardımlarında rekor artış nedeniyle 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin İstanbul'da yapılması kararı alındı.Başa dön tuşu