Türkiye'den AGİT'in seçim raporuna tepki - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Aralık 1, 2023
ManşetTürkiye

Türkiye’den AGİT’in seçim raporuna tepki

Türk hükümeti, AGİT seçim gözlemcilerinin hazırladığı rapora tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, bağımsız ve tarafsız gözlem ilkeleriyle bağdaşmayan örneklere raporda yer verilmesi eleştirildi.

TC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “AGİT Seçim Misyonu’nun, raporunda, seçimlerdeki rekor katılım oranının ülkemizdeki demokratik olgunluk seviyesine işaret ettiğini teslim etmesi memnuniyetle karşılanmıştır” denildi. Ancak “seçim süreciyle sınırlı olmayan, bağımsız ve tarafsız gözlem ilkeleriyle bağdaşmayan örneklere raporda yer vermesi ise üzüntüyle karşılanmıştır” ifadesi kullanıldı.


Bakanlığın açıklamasında, “Gözlem heyetinin teyit edilmemiş bazı istisnai ve münferit olaylardan abartılı olumsuz çıkarımlara yönelmesi ve genellemeler yapması misyonun çalışma metotları bakımından soru işaretleri yarattığı” belirtildi. Açıklamada, “Siyasi analizlerin ve tarafgir yorumların AGİT seçim gözlem misyonlarının güvenilirliğine zarar vereceğinin” unutulmaması gerektiği ifade edildi.

415 gözlemci seçimi izledi

Seçimler nedeniyle uluslararası örgütlerden AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı), Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Türk Konseyi’nden seçim gözlemcileri davet edildiği belirtilerek, “Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), AGİT Parlamenter Meclisi (AGİT PA), Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZPA) ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Meclisi (KEİPA) heyetlerinden toplam 415 uluslararasının gözlemcinin seçimlerde görev yaptığı” kaydedildi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), Seçim Gözlem Misyonu (EOM), AGİT PA ve AKPM girişimlerinin oluşturduğu Uluslararası Gözlem Misyonu’nun raporunda, Türkiye’de OHAL koşulları nedeniyle, seçimlerin adil ve güvenli bir ortamda yapıldığına dair soru işaretlerinin bulunduğu ifade edilmişti. OHAL’in medya özgürlüğünü daha da kısıtlamak için kullanıldığı savunularak, seçimlerin şeffaf ve tarafsız bir şekilde gerçekleşmediği kaydedilmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar