Türkiye'de şampiyon belli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Spor

Türkiye’de şampiyon belli

Türkiye'de şampiyon belli

Ligde deyim yerindeyse son düzlüğe girildi. Bitime 8 hafta kala herkes "Kim şampiyon olacak" sorusunun yanıtını merak ediyor. İşte bu sorunun yanıtını bulmak amacıyla futbol analiz şirketi FSTATS detaylı bir araştırma yaptı. Tolga Kuru'nun son 10 yıldaki bilgiler ışığında yaptığı çalışmaya göre, bu sezon yine Galatasaray şampiyon olacak.

F.BAHÇE 16.4 PUAN TOPLUYOR
Sezonun sona ermesine 8 hafta kala, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın önünde potansiyel 24 puan var. Şampiyonluk yarışı yapan üç takımın söz konusu 24 puanın kaçını alabileceğini araştırdık. Son 10 sezonda Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın son 8 hafta performanslarına baktık. Söz konusu dönemde 22 puan, 21 puan gibi yüksek değerlere ulaşan takımlar da olmuş, tek basamaklı değerlerde kalan takımlar da… Genel olarak ortalamaya bakıldığında ise Galatasaray'ın 15.7 puan, Fenerbahçe'nin 16.4 puan ve Beşiktaş'ın 14.4 puan ortalamasına ulaştığı görülüyor.


EN DÜŞÜK PUANLI ŞAMPİYON
Son 10 yılda ulaşılan ortalamalarını, 26. hafta sonunda toplanan puanlara eklersek Galatasaray'ın şu anki puan avantajını az da olsa yitirmesine rağmen şampiyon olacağını gözlüyoruz. Fenerbahçe'nin ikinci, Beşiktaş'ın ise üçüncü sırada kalacağı görülüyor. Son 10 sezonun puan ortalamaları lig tarihi için ilginç bir veriyi de bize sunuyor. "Üç puanlı sistemin en düşük puanlı şampiyonu" rekoru büyük ihtimalle bu sezon kırılacak! Üç puanlı sistemin en düşük puanlı şampiyonu 2006-07 sezonunda 70 puanla Fenerbahçe olmuştu. Bu sezonun şampiyonu, çok büyük ihtimalle 70 puanın altında kalacak.

EN ÇOK PUAN BEŞiKTAŞ'IN
Araştırmada, G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş'ın son 8 haftadaki rakipleriyle, ilk yarıda oynadıkları maçları da göz önüne aldık. Bu maçlarda en çok puan toplayan takım Beşiktaş. Siyah-beyazlı ekip, oynayacağı 8 rakibiyle ilk yarıda yaptığı maçlarda 18 puan toplarken, G.Saray 15, Fenerbahçe ise 14 puan aldı.

ÖNDE OLAN AVANTAJINI KORUYORSon 10 yılda Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın şampiyonluk yarışı yaptığı sezonlarda genelde puan farkı olarak önde olan takımlar mutlu sona ulaşmayı başardı. 2005-06 sezonunda Fenerbahçe ve Galatasaray 26. hafta sonunda aynı puana sahipken Cimbom 2 puan farkla şampiyon oldu. O sezon F.Bahçe sahasında G.Saray'ı 4-0 yenmesine rağmen geride kaldı. 2007-08 sezonunda bu kez 3 takım 26. hafta sonunda şampiyonluk yarışına girdi. Beşiktaş 58 puan, G.Saray ve Fenerbahçe 57 puanla 26. hafta sonunda sıralandı ancak Galatasaray son 6 haftada 6 galibiyet alıp 6 puan farkla şampiyon oldu. O sezon Fenerbahçe Devler Ligi'nde çeyrek finale kalırken, Galatasaray sahasında Fenerbahçe ile oynadığı derbi maçı 1-0 kazanarak avantaj sağlamıştı.

DEVLER LiGi'NDE OYNAYAN, LiGDE HÜSRAN YAŞIYOR
Süper Lig'in son 8 sezonunda Şampiyonlar Ligi gruplarında ülkemizi temsil eden takımların hiçbiri ligde şampiyon olamadı. Devler Ligi'nde mücadele eden ekipler, 4 kez 3. sırada, 2 kez 4. sırada, 2 kez 2. sırada ligi tamamladı. En son 2004- 05 sezonunda F.Bahçe, Daum yönetiminde Şampiyonlar Ligi gruplarında mücadele ettiği sezon, ligi ilk sırada bitirmişti.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar