Kıbrıs

Türkiye’de İsyan KKTC’den Destek!

Duygu ALAN-Hasan DÜZGÜN
İstanbul Taksim direnişinde uygulanan polis şiddeti dün KKTC’de birçok bölgede protesto edildi.
Başkent Lefkoşa’da gerçekleştirilen protesto eyleminde yüzlerce genç, İstanbul Gezi Parkı eylemlerinde yaşananları protesto etmek amacı ile dün saat 15.00’te Kuğulu Park’ta toplandı.
Kuğulu Park’ta bir süre protesto gösterileri yapan gençler, daha sonra yaktıkları meşalelerle, sloganlarla, Türkiye Cumhuriyeti bayraklarıyla ve pankartlarla Cumhuriyet Meclisi önüne yürüdü.

Polis ile eylemciler arasında arbede yaşandı
Cumhuriyet Meclisi önünde polis barikatını aşarak Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürümek isteyen eylemcilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Polis barikatını aşan eylemciler, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüdü, orada eylemlerine devam etti.
Çevik Kuvvet Birliği, acil bir durumda müdahale etmek için Cumhuriyet Meclisi’nin bahçesinde hazır bekledi.
Eylemciler, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği önünde İstiklal Marşı okudu. Yanlarında getirdikleri Tayyip Erdoğan posterini ateşe verdi.
Daha sonra Dereboyu istikametinden yeniden Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yürüdü.

Eylemciler Erdoğan’a öfke kustu
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik öfke dolu sözlerle slogan atan eylemciler hep bir ağızdan bağırarak, “Tayyip Baksana, Kaç Kişiyiz Saysana”, “Tayyip Papucu Yarım, Çık Dışarı Oynayalım”, “Biber Gazı Bize Kafa Yapıyor”, “Türkiye Faşistlere Mezar Olacak”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Tayyip İstifa” ve “Türk, Kürt Kardeş, AKP Kalleş” şeklinde slogan attı.
Eylemciler, protesto gösterileri sırasında da, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “İstanbul İs Not Alone”, “Cudi Dağı’nı Yaktınız, Gezi Parkı’nı Yakmayın” ve “Cudi’nin Çocukları Size Selam Getirdi, Diren Gezi Parkı” yazılı pankart açtı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı