Köşe Yazarları

TÜRKİYE SİYASET DEĞİŞTİRİYOR
Türkiye 2021  yılı içerisinde, DIŞ POLİTİKASINDA köklü değişiklikler yaptı. Eskiden düşman olarak nitelendirdiği birçok güç artık Türkiye’nin yeniden ilişki kurmak istediği ülkelere dönüştü.
Bu politikanın  en çarpıcı örneği BAE dir. Geçmişte şeytanın avukatı ve Feto olaylarının finansörü olarak görülen BAE, şimdi Türkiye’ye önemli kaynak aktaran en önemli ülke oldu.İsrail’e gelince…

Tayyip Erdoğan ,Kudüs ve HAMAS’ı ön plana alan konuşmalarıyla ve İsrail’e karşı izlediği politikalarla kendisini ARAP ülkeleri arasında lider konumuna getirmek isterken, bölgede iyice yalnızlaştı.

O dönemde, İsrail yetkilileri ile Türkiye yetkilileri, Mısır ve İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidişi yolunda hayli mesafe kaydetmişken, Erdoğan’ın İsrail’e karşı izlemeye başladığı ONE MİNUTE politikası ve sonrası, iki ülke ilişkileri nerdeyse kopma noktasına geldi.

İsraildeki seçimlerle yönetim kademesinin değişmesi, Erdoğan ve ekibinin İsrail politikasını değiştirmesinde, Türkiye’ye yeni olanaklar sağladı.

Türkiye’nin DIŞ POLİTİKADA son yıllarda izlediği politika, ülkeyi iyice yalnızlaştırırken, ekonomik alandaki başarısızlıklar ve TL nin devamlı değer kaybı, Erdoğan’ın büyük oranda güç kaybına yol açtı.

Mısır  ve İsreil ile didişmeler, ABD ve AB ye meydan okumalar, sözümona RUSYA’ya yakınlaşma çabaları, dış yatırımcıyı Türkiye’ye yatırım yapmaktan iyice uzaklaştırdı.

Son 1 yıldır, Erdoğan’ın adım adım çatışma politikası yerine uzlaşma politikasına dönüş siyaseti, tüm komşularıyla İYİNİYET ve EKONOMİK İŞBİRLİĞİ politikalarını ön plana getirdi.

Bu dış siyasetteki değişiklikler özellikle ABD tarafından dolaylı desteklenmektedir.

Ukrayna sorununda, Türkiye’nin BATI ve ABD tarafındaki cepheye katılması, dış politikada önemli gelişmelerin başlangıcı oldu.

Son bir haftada ABD,   Mısır,İsrail,Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB ye gaz satma projesi olan  EAST MED projesini desteklemeyeceğini, bunun ekonomik bir proje olmadığını savundu.

AB de EAST MED projesine sıcak bakmadığını açıkladı.

Bu gelişmeler olurken, Anastasiadis de, bu proje yerine , yeni projeleri de ele almaya hazır olduğunu söyledi.

Salı günü, Tayyip Erdoğan da, EAST MED projesi Türkiyesiz olmaz dedi.

Erdoğan açıklamasında “Berat Bey, Enerji Bakanı olduğu dönemde,İsrail’li muhatabı,o zaman o teklifle gelmişti.Belki biz o zaman İsrail ile o işi bağlayabilirdik…..Şimdi İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmelerimiz oluyor.İsrail Başbakanı Bennet  daha değişik düzeyde haberler gönderiyor” diyerek, İsrail ile yakında önemli işbirliği yapabileceğinin ilk sinyallerini veriyor.

Türkiye’nin bu yeni politikaları Yunanistan tarafından daha kavranılamadığı için, Yunanistan bu konuda pasif ve Türkiye’yi Batı’dan izole edebileceği politikalarda ısrar ediyor.

Batı için, Türkiye, Yunanistan’dan daha önemli bir güçtür. Bu nedenle yeni politikalar,Kıbrıs’a  da yansıyacak ve ABD ile AB nin daha aktif bir rol üstlenecekleri yeni bir dönemi hep birlikte göreceğiz.

 

 

Başa dön tuşu